Cieplej w najbliższych kilku miesiącach przeważnie nie będzie. Czas więc najwyższy na stosowne zmiany wyposażenia sypialni.
W bogatej ofercie wielu sklepów są kołdry dla dzieci, dla alergików, kołdry na lato i na zimę. Są także poduszki dla osób cierpiących na schorzenia kręgosłupa, poduszki korekcyjne, specjalne wałki pod szyję.
Nie ma tradycyjnych pierzyn, można je jednak wykonać na zamówienie.
Co pod głowę
Pokrowce wielu poduszek mają zamki błyskawiczne umożliwiające szybkie zdjęcie i upranie ich. Z reguły są one z inletu, a więc bawełniane, antyalergiczne.
Poduszki różnią się nie tylko wielkością, lecz także rodzajem wypełnienia. Może ono być ze sztucznego włókna lub z puchu i pierza. Cena tych ostatnich zależy od ilości puchu – im jest go więcej w stosunku do pierza, tym poduszka droższa.
Poduszki korekcyjne mają jeszcze inne wypełnienie. Najczęściej są to kuleczki polipropylenowe, które przemieszczają się, dopasowując kształt poduszki do kształtu głowy i linii kręgosłupa szyjnego. Spotyka się także poduszki wypełnione łuskami kaszy, ziarnami zbóż, które pełnią podobną rolę.
Pod kołderką
Producenci określają jak ciepła jest kołdra, stosując tzw. skale Tog. Tog 4,5 oznacza kołdrę lekką, na lato. Tog o wartości 13 oznacza kołdrę bardzo ciepłą, na zimę.
Trudny wybór
Podczas słania łóżka, poduszki i kołdry trzeba zawsze wstrząsnąć, aby je napowietrzyć i równomiernie rozłożyć wypełniacz. Przy codziennym trzepaniu, przewietrzaniu i praniu raz w miesiącu.
– Nie powinno się pościeli od razu po wstaniu z łóżka wkładać do pojemnika – doradza pani Emilia. – powinna trochę "odpocząć”, przewietrzyć się i dopiero można ją schować.
Wiele osób woli przykrywać się kocem, bo są one lekkie, dobrze układają się do ciała.
– Są koce z czystej, żywej wełny albo z dodatkiem jedwabiu, bawełny, wełny z lamy, kaszmiru, albo z samej bawełny – wyjaśnia E. Lemieszek-Ciołek. – Jest duża skala kolorystyczna, od bardzo ciemnych do jasnych.
Co uczula
– Kołdrę z wkładem syntetycznym można uprać samemu – mówi E. Lemieszek-Ciołek. – To bardzo ważne dla uczuleniowców. Te puchowe należy oddawać do pralni. Reguła jest taka, że kołdrę syntetyczną powinno się zmieniać co 2 lata, puchową co 5 lat. Ale sądzę, że ludzie tego nie biorą pod uwagę.
Osoby mające skłonność do alergii powinny unikać powłoczek o intensywnych, ciemnych kolorach (granat, czerwień). Związki użyte przy farbowaniu mogą bowiem uczulać.
Pościel
Jak dodaje pani Miszczuk, największym powodzeniem cieszą się barwy jasne, żywe.