Szansa na aktywizację zawodową dzięki płatnym stażom, pracom społecznym i tematycznym warsztatom - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krasnymstawie realizuje projekt „Aktywność popłaca”
– Projekt jest skierowany do podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krasnymstawie: osób bezrobotnych, wykluczonych społecznie lub zagrożonych wykluczeniem - mówi Monika Sawa, kierownik projektu. Objęte pomocą są osoby w wieku 21 - 58 lat o niskich kwalifikacjach, z orzeczeniem niepełnosprawności. Celem projektu jest aktywizacja społeczna i pomoc w znalezieniu pracy. - W ciągu trzech lat planujemy udzielić wsparcia 80 osobom - mówi Sawa.
„Aktywność popłaca” składa się z trzech programów, dostosowanych do potrzeb różnych grup. Pierwszy z nich „Aktywizacja i integracja” przeznaczony jest dla tych, którzy najdłużej pozostają bez pracy, przewlekle chorują. - Przygotowaliśmy dla nich wiele form wsparcia, które sprzyjają aktywizacji. Roznoszą starszym osobom obiady albo sprzątają w krasnostawskich firmach - precyzuje Sawa. Uczestniczą także w warsztatach zdrowego stylu życia, spotykają się z dietetykiem, uczą się jak gospodarować budżetem domowym. Otrzymują wsparcie psychologa i terapeuty.
„Program aktywności lokalnej» skierowany jest do kobiet samotnie wychowujących dzieci. Panie szkolą się w zawodzie cukiernika. Biorą udział m.in. w warsztatach autoprezentacji i kreowania wizerunku, edukacyjnych, kulinarnych. Po zakończonym szkoleniu najbardziej aktywne panie odbędą płatne staże.
„Indywidualny program zatrudnienia» to ostatnia część projektu „Aktywność popłaca». Skierowany jest do wszystkich chętnych, zarejestrowanych w krasnostawskim urzędzie pracy. Osoby te są kierowane do Centrum Integracji Społecznej i tam uczestniczą w warsztatach komputerowych, mają spotkania z psychologiem, edukatorem zdrowotnym, doradcą zawodowym. -Uczestniczą także w szkoleniach przyuczających do zawodu w grupach tematycznych: poligraficzno-introligatorska, stolarsko-remontowa, ogrodniczo-porządkowa - wymienia Sawa. Z 30 osób, które brały w nich udział, trzy znalazły pracę.
Pierwsza edycja projektu rozpoczęła się w 2017 roku. Całość zakończy się 30 września 2020 r. Program „Aktywność popłaca” realizowany jest wspólnie z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Lublinie. Wartość projektu to 1,4 mln