Wojewódzkie Dożynki w Radawcu były dla rolników okazją, by podziękować za tegoroczne plony.
Obok pokazów zespołów ludowych, degustacji regionalnych potraw, wystaw sprzętu rolniczego i koncertów, zorganizowano także konkurs na najpiękniejsze wieńce dożynkowe, który tradycyjnie cieszy się ogromną popularnością i stanowi jeden z najważniejszych elementów barwnej dożynkowej fiesty.
Korowód wieńców dożynkowych, z których każdy stanowił wizytówkę swojej gminy, rozpoczął tegoroczne święto plonów. Podczas mszy świętej dziękowaliśmy za zbiory i dzieliliśmy się chlebem, symbolizującym dostatek i pomyślność.
– Dożynki to największe w roku święto rolników. To czas radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. Nie był to rok łatwy, ale przecież to dzięki pracy polskiego rolnika na polskich stołach nie brakuje chleba. Dziś w Radawcu, podczas wojewódzkich dożynek, dziękujemy za tegoroczne plony i prosimy o pomyślność w następnych zbiorach. Pod błękitnym niebem wspólnie z mieszkańcami naszego regionu świętujemy zakończenie żniw. Jeszcze raz gorąco pozdrawiam wszystkich rolników i dziękuję za Waszą ciężką pracę oraz kultywowanie tradycji polskiej wsi – mówił podczas dożynek marszałek Sławomir Sosnowski.
Jak co roku, nie zabrakło niezawodnych zespołów ludowych, które zatroszczyły się o swojski nastrój. Piosenki i tańce ludowe towarzyszyły nam na scenie i poza sceną.
Tegorocznymi starostami Dożynek byli: Elżbieta Buła oraz Jerzy Serwinek. Pani Elżbieta wraz z mężem i bratem prowadzi gospodarstwo sadownicze w Kolonii Świdnik Mały w powiecie lubelskim. W 2017 została laureatką w konkursie Rolnik Lubelszczyzny w kategorii ogrodnictwo. Jerzy Serwinek to sołtys Pasieki-Kolonii, najmniejszej wsi w powiecie kraśnickim. Gospodaruje na 50 hektarach, a kolejne 30 dzierżawi.
Jednym z elementów każdego Święta Plonów jest wybór najpiękniejszego wieńca dożynkowego. Komisja wieńcowa, której przewodniczył wicemarszałek Grzegorz Kapusta, nie miała łatwego zadania.
– To był bardzo trudny wybór. Wszystkie wieńce zostały przygotowane niezwykle precyzyjne. Misternie wykonane i dopracowane w najmniejszych szczegółach, to po prostu dzieła sztuki wykonane z ziaren i owoców – mówił wicemarszałek Grzegorz Kapusta.
W kategorii „tradycyjny wieniec dożynkowy” pierwsze miejsce zdobył wieniec sołectwa Zagrody z gminy Żyrzyn. Drugie miejsce ex aequo zajęły wieńce z gmin Kamionka i Wojciechów, a na najniższym stopniu podium, również ex aequo znalazły się wieńce z Leopoldowa i Ułęża. W kategorii „wieniec współczesny” pierwsze miejsce otrzymał wieniec z Krzewicy (gmina Międzyrzec Podlaski). Na podium zasłużyły również wieńce z gmin Janowiec i Garbów ( ex aequo drugie miejsce), a wieniec z miejscowości Wypnicha (gmina Michów) znalazł się na miejscu trzecim.
Wieczorem na scenie pojawiły się znane i lubiane gwiazdy polskiej sceny kabaretowej i muzycznej, które bawiły licznie zgromadzoną publiczność do późnych godzin wieczornych. Zwieńczeniem święta był pokaz sztucznych ogni. (KM)