35 km od Lublina i 9 km od Lubartowa, w bliskim sąsiedztwie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego znajduje się jedyne na Lubelszczyźnie muzeum rezydencjonalne. To Muzeum Zamoyskich w Kozłówce , do którego serdecznie zapraszamy.
Późnobarokowa rezydencja wzniesiona została w połowie XVIII wieku. W roku 1799 majątek kozłowiecki przeszedł w ręce rodziny Zamoyskich, a swój największy rozkwit zawdzięcza Konstantemu Zamoyskiemu, który osiadł tu w 1870 r. Na przełomie XIX i XX wieku wnętrza przebudowano i wyposażono w stylu II cesarstwa.
Po II wojnie w Kozłówce utworzono muzeum, przekształcone w 1955 r. w Centralną Składnicę Muzealną Ministerstwa Kultury i Sztuki. Dopiero w roku 1977 ponownie powołano do życia muzeum, które od 1992 r. nosi nazwę Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
To jedyne na Lubelszczyźnie muzeum rezydencjonalne. W doskonale zachowanych wnętrzach uwagę przyciągają sztukaterie sufitowe, różnobarwne marmurowe kominki, miśnieńskie piece kaflowe i dwukolorowe dębowe parkiety. Znajdują się tu bogate kolekcje obrazów, rzeźb, mebli, luster oraz, systematycznie uzupełniane przez Muzeum, zbiory porcelany, sreber i tkanin. W pałacowej bibliotece zachowało się około 7300 woluminów oraz bogate archiwum fotografii.
Kaplica pałacowa wzorowana na wersalskiej
Obok pałacu znajduje się kaplica wzniesiona w latach 1904–1909 wzorowana na kaplicy królewskiej w Wersalu. Przy kaplicy w roku 2016 udostępniona została nowa ekspozycja „Ksiądz Stefan Wyszyński w Kozłówce 1940–1941”, urządzona w pokoju, w którym późniejszy Prymas Polski mieszkał podczas swojego trzynastomiesięcznego pobytu w Kozłówce.
Galeria, jedyna taka w kraju
W roku 1994 w dawnej powozowni urządzona została Galeria Sztuki Socrealizmu. Jedyna w krajach europejskich galeria ma charakter dydaktyczno-artystyczny, gdyż przez umiejętnie dobrane eksponaty z dziedziny rzeźby i malarstwa ostrzega przed wszelkimi przejawami totalitaryzmu. Bogate zbiory Galerii liczą ponad 2000 obrazów, rzeźb, rysunków, grafik i plakatów. Swoistym dopełnieniem są stojące na zewnątrz zdemontowane pomniki z tamtego okresu.
W powozowni znajdują się XIX- i XX-wieczne pojazdy konne ze zbiorów Muzeum Zamku w Łańcucie oraz własnych, a także liczne i atrakcyjne akcesoria podróżne.
W budynku teatralni organizowane są różnorodne wystawy czasowe.
Park zachwycający zielenią
Zespół pałacowy otoczony jest zabytkowym dwudziestohektarowym parkiem z pięknym ogrodem francuskim. Zachwyca świeżą zielenią żywopłotów i barwnymi rabatami kwiatowymi, zachęcając do spacerów. W parku znajduje się plac zabaw dla dzieci, miejsce piknikowe oraz ptaszarnia.
Duży projekt rewitalizacyjny
W roku 2018 Muzeum Zamoyskich rozpoczyna duże zadanie inwestycyjne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 – „Przebudowa, rewitalizacja i konserwacja budynków zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce (dwie oficyny, stajnia, teatralnia) z adaptacją na cele kulturowe i turystyczne”. Projekt obejmuje wykonanie robót budowlano-konserwatorskich przy czterech budynkach zespołu pałacowego, a jego realizacja pozwoli na wdrożenie przygotowanej w Muzeum nowoczesnej oferty kulturalno-edukacyjnej.
Kozłówka to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji arystokratycznych. Niepowtarzalna atmosfera i bogactwo ekspozycji sprawiają, że Muzeum cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Ekspozycje muzealne zwiedza rocznie ponad ćwierć miliona osób. (DKEiS)