Rak szyjki macicy oraz rak piersi to najczęstsze nowotwory występujące u kobiet. Rak jelita grubego zaś jest jednym z bardziej podstępnych i zabójczych. Wczesne wykrycie zmian i podjęcie terapii znacząco zwiększa szanse wyleczenia.
Zarząd Województwa Lubelskiego, dzięki funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego, wspiera rozwój profilaktyki w tym zakresie. Badania profilaktyczne są skuteczne, mają wysoką diagnostyczność i można je wykonać za darmo. Lepiej szybciej niż za późno.
Choroby cywilizacyjne to jeden z największych problemów krajów wysoko rozwiniętych i rozwijających się, niestety także Polski i naszego regionu. Co roku zbierają tragiczne żniwo, a przecież przy zastosowaniu odpowiedniej diagnostyki i szybkim podjęciu leczenia ci ludzie mogliby wciąż żyć, pracować, wychowywać dzieci, wnuki. Każdego roku ponad 3 tys. Polek dowiaduje się o raku szyjki macicy, najczęściej zbyt późno. Nowotwór jelita grubego może rozwijać się bezobjawowo nawet 10 lat. Ponad 70% Polaków chorujących na niego nie przeżywa 5 lat od jego wykrycia, przy średniej 50% przeżywalności w UE i 20% w USA. W latach 1980-2010 częstość zachorowań wzrosła ponad czterokrotnie u mężczyzn i trzykrotnie u kobiet.
W odpowiedzi na narastające problemy zdrowotne Zarząd Województwa ogłosił kilka konkursów poświęconych realizacji programu, którego celem jest przeciwdziałanie najgroźniejszym chorobom, w tym właśnie m.in. nowotworom. Zgodnie z podpisanymi dotychczas umowami skorzysta z niego w naszym regionie ponad 100 tys. ludzi. Na realizację najlepszych projektów w zakresie samej profilaktyki nowotworów przeznaczono ponad 43 mln zł.
– Główny problem stanowi wciąż mała liczba osób robiących sobie badania profilaktyczne, w konsekwencji czego wielu ludzi dowiaduje się o swej chorobie zbyt późno. Dlatego badania są tak ważne – mówi dr Marek Kos, dyrektor szpitala w Kraśniku, radny województwa. Trzeba zrobić wszystko, żeby szeroko rozpropagować ich znaczenie, zwłaszcza że unijne pieniądze czynią je łatwiej dostępnymi. Istotnym jest dotarcie do kobiet, które nigdy nie wykonywały badań w kierunku wykrycia raka piersi lub szyjki macicy. Realizowane projekty skierowane są przede wszystkim do pań zamieszkałych na terenach wiejskich i uwzględniają „białe plamy” tzn. obszary, gdzie na badania zgłasza się najmniej osób. Podobnie jest z diagnostyką nowotworu jelita grubego. Także w tym przypadku chodzi o to, by jak największa ilość osób z grupy ryzyka skorzystała z badań kolonoskopowych. Projekty EFS jako standard zapewniają tu znieczulenie i zwrot kosztów dojazdu.
Projekty realizowane są na terenie 4 podregionów: bialskiego, chełmsko-zamojskiego, lubelskiego i puławskiego. Badania wykonać można w wielu szpitalach i innych placówkach opieki medycznej we Włodawie, Parczewie, Białej Podlaskiej, Lublinie, Biłgoraju, Łęcznej, Bełżycach, Kraśniku i Puławach. Warto z nich skorzystać. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.efs.lubelskie.pl