94. Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce to bez wątpienia największe wydarzenie sportowe, które w 2018 r. odbędzie się w Lublinie i woj. lubelskim.
Od 20 do 22 lipca, na nowym stadionie lekkoatletycznym przy al. Piłsudskiego będziemy świadkami rywalizacji blisko 600 najlepszych polskich lekkoatletów. Wśród kandydatów do medali i mistrzowskich tytułów nie zabraknie reprezentantów klubów z naszego regionu: Malwiny Kopron, Karoliny Kołeczek i Pauliny Guby z AZS UMCS oraz Pawła Fajdka z Agrosu Zamość. Lubelskie Smakuj życie! będzie partnerem zawodów.
Mistrzostwa, które po 34 latach wracają do Lublina, a po trzynastu ponownie odbędą się w naszym województwie (w 2005 r. organizatorem była Biała Podlaska) rozpoczną się 20 lipca.
Trzeci raz w Lublinie
Kozi Gród będzie gospodarzem imprezy trzeci raz w historii. Poprzednio krajowe czempionaty odbywały się w mieście nad Bystrzycą w 1982 i 1984 roku. Ostatnie mistrzowskie zawody w Lublinie uświetnił między innymi rekord Polski Anny Włodarczyk w skoku w dal (6,96). Do dzisiaj to najlepszy wynik mistrzostw, a od rekordu kraju ustanowionego w 1988 roku w... Lublinie przez Agatę Karczmarek, zaledwie o centymetr gorszy. Podczas nadchodzących mistrzostw również spodziewamy się wielu doskonałych wyników i rekordów.
Sprawdzian dla stadionu
94. Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce będą największym sprawdzianem zmodernizowanego stadionu. To wielkie wyzwanie organizacyjne, ale i prestiż. Lepszego wydarzenia inaugurującego nową erę w historii obiektu przy al. Piłsudskiego 22 nie mogliśmy sobie wymarzyć. Lublin został gospodarzem przedsięwzięcia, w którym będą uczestniczyły największe lekkoatletyczne sławy. Jestem przekonany, że zawody te dostarczą miłośnikom tej dyscypliny z całej Polski niezapomnianych sportowych wrażeń – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Zadowolenia z powierzenia organizacji mistrzostw Polski Lublinowi nie ukrywa także Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego – Sport to jedna z najlepszych form promocji – podkreśla Grabczuk. – Wydarzenia sportowe na najwyższym poziomie przyciągają na trybuny wielu kibiców, którzy niekiedy nawet z najdalszych zakątków świata podążają za swoimi herosami. Na takich imprezach korzysta miasto i region, kibice i zawodnicy muszą przecież gdzieś spać, coś jeść, a przy okazji poznają także miejscowe atrakcje turystyczne.
Największe gwiazdy polskiej atletyki
Podczas mistrzostw w Lublinie zobaczymy największe gwiazdy polskiej lekkiej atletyki na czele z mistrzami świata w rzucie młotem – Anitą Włodarczyk z warszawskiej Skry i Pawłem Fajdkiem z Agrosu Zamość. Tej pierwszej w kole rzutu młotem szyki będzie chciała pokrzyżować Malwina Kopron z AZS UMCS Lublin, nasza brązowa medalistka ubiegłorocznych mistrzostw świata.
– Mogę zadeklarować, że moja forma rośnie i będę walczyć o złoty medal na lubelskiej ziemi – deklaruje Malwina Kopron.
Sprzedaż biletów na 94. Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce już trwa. Cena wejściówki normalnej to 10 zł, ulgowej 5 zł (przysługuje uczniom i studentom do 26. roku życia). Wstęp bezpłatny mają dzieci poniżej 6 roku życia.
Wejściówki można nabyć w serwisie eBilet. Sprzedaż stacjonarną prowadzą salony EMPiK.
Po raz czwarty w naszym województwie
Dotychczas mistrzostwa Polski seniorów w województwie lubelskim odbywały się trzykrotnie, w 1982 i 1984 roku w Lublinie oraz w 2005 roku w Białej Podlaskiej.
W tabelach wyników do dzisiaj dwa rezultaty uzyskane w Lublinie i Białej Podlaskiej widnieją jako rekordy Mistrzostw Polski: wspomniany wcześniej rekord Anny Włodarczyk z 22.06.1984 r. oraz wynik Michała Bieńka z AZS AWF Wrocław z 26.06.2005 r. Michał Bieniek w skoku wzwyż pokonał poprzeczkę zawieszoną na 2,34 m.
Oba wyniki są nieznacznie gorsze od rekordów kraju. Włodarczyk o 1 cm od osiągnięcia Agnieszki Karczmarczyk z 1988 roku, a Bieńka o 4 cm od rekordowego skoku Artura Partyki w 1996 roku w niemieckim Eberstad. (SAB)
KRZYSZTOF GRABCZUK, wicemarszałek woj. lubelskiego
Na takich imprezach korzysta miasto i region, kibice i zawodnicy muszą przecież gdzieś spać, coś jeść, a przy okazji poznają także miejscowe atrakcje turystyczne.