Powiat świdnicki najczęściej bywa kojarzony z produkcją śmigłowców i motocykli – słynnych „wuesek”, które przez dekady powstawały w PZL – Świdnik. Sama stolica powiatu (miasto Świdnik) narodziła się jako osiedle robotnicze wokół fabryki w I połowie XX w. Skojarzenie z przemysłem lotniczym jest więc właściwe... ale tylko częściowo, bo powiat ma więcej atutów i zachęca inwestorów do ich wykorzystania w biznesie.
Stolica powiatu i przemysł lotniczy
W Świdniku działa ponad 3,5 tys. podmiotów gospodarczych z różnych branż, część z nich na terenie Regionalnego Parku Przemysłowego zlokalizowanego tuż obok PZL Świdnik. Niedaleko, zaledwie kilka minut autem od centrum miasta, znajduje międzynarodowy Port Lotniczy Lublin, z którego dzięki połączeniu z Monachium łatwo dotrzeć do ponad 100 miejsc na całym świecie.
– Warto zaznaczyć, że na terenie powiatu funkcjonuje lotnisko trawiaste użytkowane przez Aeroklub Świdnik oraz fabryka PZL Świdnik. To kontynuacja tradycji lotniczych na tym terenie, ponieważ jeszcze przed II wojną światową istniało tu lotnisko oraz cywilna szkoła pilotów otwarta w czerwcu 1939 r. – mówi Dariusz Kołodziejczyk, starosta świdnicki. – Okolice lotniska są zaś siedzibą przedsiębiorstw z branży lotniczej np. Navcom Systems, gdzie remontowane i serwisowane są samoloty i helikoptery z całego świata, zarówno z rynku cywilnego, jak i wojskowego – dodaje.
Rekordowe inwestycje w infrastrukturę
Niemal bez przerwy remontowane są drogi na terenie całego powiatu, ale także w mieście Świdnik, gdzie wykonano reprezentacyjną Al. Lotników Polskich i zaplanowano remonty kolejnych najważniejszych arterii. Władze powiatu podkreślają, że liczba inwestycji drogowych już osiągnęła rekordowy poziom, a budowa i remonty najważniejszych szlaków poprzedzane są szerokimi konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, lokalnym biznesem i środowiskami rowerowymi. Budowy i remonty prowadzone są przy wsparciu funduszy europejskich, rządowych oraz gminnych.
Kształcą fachowców
Powiat nadzoruje 8 szkół i placówek oświatowych: 5 szkół ponadgimnazjalnych, 2 specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze oraz poradnię psychologiczno-pedagogiczną. To, co wyróżnia ich ofertę edukacyjną, to fakt, że otwierane są kierunki kształcenia w zawodach poszukiwanych przez pracodawców. Tak jest w przypadku I LO w Świdniku, które jako pierwsze w Polsce i w porozumieniu z Portem Lotniczym Lublin otworzyło tzw. „klasę stewardess”. W świdnickim Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej, w porozumieniu z Przewozami Regionalnymi, można kształcić się w zawodach np. elektroenergetyk transportu szynowego, automatyk sterowania ruchem kolejowym, a w porozumieniu z portem lotniczym uczą się przyszli technicy lotniskowych służb operacyjnych. Zespół Szkół w Trawnikach podpisał zaś ostatnio list intencyjny ze spółką PD CO, w którym zadeklarowano kształcenie przyszłej kadry dla projektowanej kopalni „Jan Karski”.
Sport i edukacja idą w parze
W ciągu ostatnich dwóch lat powstał kompleks sportowy przy Zespole Szkół w Trawnikach. Trwa budowa hali widowiskowo-sportowej przy I LO w Świdniku. Pod koniec września ub. roku zostały otwarte nowoczesne całoroczne korty tenisowe przy PCEZ w Świdniku.
Za te wszystkie działania powiat świdnicki został uhonorowany tytułem „Samorządowego Lidera Edukacji 2016” w ramach Ogólnopolskiego Programu Certyfikującego. – Dla potencjalnych inwestorów jest to sygnał, że samorząd i powiatowe jednostki oświatowe są gotowe do współpracy i już teraz zapewniają świetnie wykształconą kadrę – ocenia Artur Habza, dyrektor Departamentu Gospodarki i Współpracy Zagranicznej UMWL.
Samorząd przyjazny biznesowi
Przedstawiciele powiatu świdnickiego aktywnie uczestniczą w budowaniu przyjaznego otoczenia dla przedsiębiorców. Każda delegacja z partnerskich zagranicznych samorządów zapraszana jest do zapoznania się z ofertą lokalnych firm, tak by skomunikować firmy z branży z potencjalnym kooperantem z innego kraju. Za przykład może posłużyć niedawna wizyta delegacji z Mołdawii w siedzibie Zrzeszenia Producentów Owoców „Stryjno – Sad” - przedsiębiorstwie eksportującym jabłka na wszystkie kontynenty. Od roku 2015 w Starostwie Powiatowym w Świdniku istnieje specjalna komórka odpowiedzialna za obsługę inwestorów i kontakt ze środowiskiem biznesowym. Jest to Biuro Promocji i Przedsiębiorczości, którego pracownicy odpowiadają za obsługę inwestorów i eksporterów na każdym etapie współpracy, począwszy od przygotowywania ofert inwestycyjnych, organizację wizyt, współpracę z innymi instytucjami, aż po opiekę poinwestycyjną. (DGiWZ, KM)
Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do kontaktu z pracownikami Biura Promocji Starostwa w Świdniku: promocja@powiatswidnik.pl lub zadzwonić pod numer +48 81 468 70 95.
Dariusz Kołodziejczyk, starosta powiatu świdnickiego
Jednym z priorytetów jest dla nas rozbudowa i modernizacja sieci dróg powiatowych, by zaspokoić potrzeby mieszkańców, ale i firm, dla których bywa to czynnikiem decydującym przy wyborze miejsca inwestycji. Dzięki współpracy z przedsiębiorcami stawiamy również na kształcenie zawodowe.