Zdrowie społeczeństwa to jeden z czynników, które warunkują jego rozwój, zaś skuteczna profilaktyka i promocja zdrowia pozwalają znacznie obniżyć ogólne koszty przeznaczone na leczenie. Samorząd Województwa Lubelskiego, w ramach swoich zadań, tworzy strategie oraz wytyczne wspierające wdrażanie profilaktyki zdrowotnej.
– Dane epidemiologiczne dotyczące stanu zdrowia mieszkańców naszego regionu wskazują, że wśród najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych są choroby cywilizacyjne i choroby przewlekłe – mówi Arkadiusz Bratkowski, członek Zarządu Województwa odpowiedzialny za politykę zdrowotną. – Wychodząc naprzeciw rzeczywistym potrzebom, Samorząd Województwa czynnie uczestniczy w kreowaniu regionalnej polityki zdrowotnej. Trzy elementy, to znaczy: edukacja, promocja i profilaktyka zdrowotna są nie tylko najlepszym, ale i najprostszym sposobem, aby cieszyć się pełnią życia przez długie lata – dodaje.
Samorząd Województwa wychodzi z założenia, że programy w zakresie zapobiegania i zwalczania chorób, zwłaszcza tzw. społecznych, w istotny sposób wpływają na poprawę kondycji zdrowotnej mieszkańców Lubelszczyzny. Dlatego też finansuje działania z zakresu: profilaktyki zakażeń pneumokokowych w oparciu o szczepienia, zapobiegania chorobom kręgosłupa oraz profilaktyki raka skóry.
W 2018 r. na zadania profilaktyczne przewidziano w budżecie kwotę 588 tys. zł, co pozwoli objąć działaniami programów około 3,4 tys. osób z terenu województwa lubelskiego. Programy te są kontynuacją działań podjętych w poprzednich latach.
Wszelkie działania podejmowane w ramach programów pozwalają ich uczestnikom na zdobycie lub poszerzenie wiedzy z zakresu zdrowego trybu życia i zbudowanie motywacji do kontynuowania nabytych w programie nawyków prozdrowotnych.
Działania o charakterze edukacyjnym, promocyjnym i profilaktycznym to najlepsza inwestycja w zdrowie mieszkańców województwa, tania i przynosząca długofalowe efekty.
ARKADIUSZ BRATKOWSKI, członek zarządu województwa lubelskiego
Działania o charakterze edukacyjnym, promocyjnym i profilaktycznym to najlepsza inwestycja w zdrowie mieszkańców województwa, tania i przynosząca długofalowe efekty.