Janów Lubelski. Małe miasteczko w województwie lubelskim. Największy atut? Bez wątpienia przyroda!
Zalew, lasy, rzeka. Wymieniać można długo. Nie dziwi więc, że właśnie tutaj powstał jedyny w Polsce interaktywny park nauki i rekreacji, poświęcony przyrodzie i ekologii. Zoom Natury otwarto w czerwcu 2015 roku.
Od początku park porównuje się do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Położony w otoczeniu zalewu i lasów janowskich park łączy w sobie zabawę i edukację. Działa na wszystkie zmysły, dlatego dzieci i młodzież chętnie dają się zainteresować przyrodą.
Multimedia, dźwięki, zapachy i interakcja z naturą – tak dzisiaj wygląda nowoczesne nauczanie. Tutaj nie ma miejsca na nudę. W czterech różnych laboratoriach poznajemy gatunki roślin i zwierząt żyjących na ziemi janowskiej, ale nie tylko. Jednym z niezwykłych mieszkańców Zoomu Natury jest akcelotl, zwany też różowym smokiem.
Na 10 ha, obok laboratoriów, korzystasz z jednego z największych w Polsce parków linowych. Ponadto czeka na Ciebie ekstremalny zjazd z Wieży Mocy po 200-metrowej linie nad Zalewem Janowskim lub skok na Diabelskim Wahadle. Dla mniej nastawionych na ekstremalne przygody przygotowano boiska sportowe, siłownie zewnętrzne lub, po prostu, plażowanie nad wodą.
Walory Zoomu Natury doceniło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Park okazał się najlepszy w kategorii „Edukacja” w konkursie „Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich”. (FLOR)
PIOTR RZETELSKI, radny województwa lubelskiego:
Janów Lubelski położony na pograniczu Roztocza Zachodniego, południowego skraju Wyżyny Lubelskiej i Równiny Biłgorajskiej to idealne miejsce dla fanów przyrody. Park Krajobrazowy Lasy Janowskie, skansen leśnej kolejki wąskotorowej, stadniny koni, w tym ostoja konika biłgorajskiego w Szklarni oraz Porytowe Wzgórze to miejsca warte odwiedzenia. W Janowie zaś oprócz Zoomu Natury warto wybrać się do Muzeum Regionalnego czy Muzeum Przyrodniczego.