Masz w planach wycieczkę rowerową i nie wiesz, jaką trasę wybrać? Lubelskie trasy rowerowe to doskonały pomysł na aktywny wypoczynek. Na Lubelszczyźnie czeka na Ciebie wiele ciekawych miejsc i zabytków. Fanów dwóch kółek zapraszamy na szlak rowerowy Green Velo, czyli „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej”, o długości ok. 2000 km!
O szlaku
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najbardziej spektakularny projekt rowerowy, jaki do tej pory zrealizowano w Polsce. To ponad 2 tys. km specjalnie wytyczonej trasy (trasa główna – 1887,5 km, trasy łącznikowe i boczne: łącznie 192 km). Szlak wiedzie przez pięć województw wschodniej Polski (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie). Warto dodać, że jest to również najdłuższy spójnie oznakowany szlak rowerowy w Polsce. W lubelskim szlak prowadzi od granicy z województwem podlaskim przez miejscowości: Terespol, Sławatycze, Włodawa, Wola Uhruska, Chełm, Krasnystaw, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Józefów do granicy z województwem podkarpackim.
Krajobrazy Lubelskiego
Ścieżki Green Velo wiodą nad Bug płynący pośród zielonych krajobrazów województwa lubelskiego. To właśnie w tym regionie pokonujemy ponad połowę z 414-kilometrowego odcinka, na którym rzeka stanowi naturalną granicę z Białorusią i Ukrainą.
Osobliwością rozciągających się pomiędzy Włodawą a Chełmem Lasów Sobiborskich jest żółw błotny – gatunek zagrożony w Europie, mający tu najliczniejsze w kraju stanowiska lęgowe.
Nie sposób zapomnieć o Roztoczu, gdzie witają nas koniki polskie, będące potomkami dzikiego konia leśnego – tarpana oraz malownicze progi skalne na rzekach, nazywane potocznie szumami.
Miejsca przyjazne rowerzystom
Na szlaku Green Velo znajduje się wiele miejsc zagospodarowanych tak, aby podróżujący mogli odpocząć. To obiekty posiadające odpowiednią infrastrukturę – wyposażone w stojaki rowerowe, wiaty, toalety i kosze na śmieci. Miejsca rozlokowane są proporcjonalnie wzdłuż całego szlaku, w odległości od 5 do 50 km od siebie. Na szlaku znajdują się też wypożyczalnie rowerów, miejsca serwisowe czy obiekty gastronomiczne.
Smakuj lubelskie
Poza walorami przyrodniczymi i kulturowymi, turystów czeka prawdziwa gratka kulinarna. Lubelskie kusi licznymi smakami. Czego warto spróbować? Z pewnością takich przysmaków, jak piróg biłgorajski gryczany lub jaglany – wyśmienity regionalny specjał przyrządzany tradycyjnie.
Na kulinarnej trasie nie może zabraknąć cebularza - placka pszennego pokrytego warstwą cebuli wymieszanej z makiem. Na koniec uczty zachęcamy do spróbowania forszmaku lubelskiego, czyli gulaszu z różnymi rodzajami mięs, ogórkami kiszonymi, papryką i pomidorami. Liczne gospodarstwa agroturystyczne oferują poza tym tradycyjne sery, prawdziwy wiejski chleb oraz wspaniałe nalewki.
Pełną listę szlaków, atrakcji turystycznych oraz miejsc przyjaznych rowerzystom znajdą Państwo na stronie internetowej: www.greenvelo.pl
Adam Rychliczek, radny województwa lubelskiego
Na wycieczkę rowerową po szlakach Green Velo zapraszam w okolice Chełma. Poza urokliwym krajobrazem Polesia warto tu obejrzeć zespół katedralny i podziemia kredowe. Osobom lubiącym dłuższe wyprawy polecam również okolice Krasnegostawu oraz Włodawy. Natomiast fani przyrody najlepiej poczują się na odcinku szlaku, który biegnie przez Sobiborski Park Krajobrazowy.
Przemysław Litwiniuk, przewodniczący sejmiku województwa lubelskiego
Dolina Bugu kusi niewątpliwymi walorami turystycznymi. Po całym dniu jazdy na rowerze polecam skorzystać z oferty gospodarstw agroturystycznych. Lokalne przysmaki nie odbiegają niczym od tych domowych, z których słynęły nasze babcie.
Arkadiusz Bratkowski, członek zarządu województwa lubelskiego
Szlak Green Velo biegnie przez malownicze Roztocze. Zawsze kiedy mam wolną chwilę, chętnie odwiedzam Józefów, Górecko Kościelne i Susiec. W Józefowie polecam kamieniołomy. W okolicach Suśca z pewnością zachwycą Państwa wodospady na rzece Sopot w rezerwacie „Czartowe Pole”, a Górecko to cisza, spokój i sielski klimat.