Grupa Azoty zacieśnia współpracę z francuską spółką Air Liquide. Obie firmy podpisały umowę dotyczącą produkcji biometanu oraz obniżania emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Pilotażowa instalacja ma powstać w Puławach.
Wizyta prezydenta Francji w Polsce miała wymiar nie tylko polityczny, ale także gospodarczy. Jednym z jej efektów było zawarcie porozumienia podpisanego 3 lutego podczas Polsko-Francuskiego Forum Przemysłu Przyszłości. Na jego mocy, Grupa Azoty ma zacieśnić współpracę z francuskim koncernem Air Luquide, który od lat dostarcza polskiemu przemysłowi chemicznemu azot i tlen. Tym razem chodzi o budowę pilotażowej instalacji do produkcji biometanu, która miałaby powstać w Puławach.
– Porozumienie dotyczy produkcji biometanu i wykorzystania gazów produkcyjnych, w tym optymalizacji gospodarki wodorem i dwutlenkiem węgla – informuje Marek Sieprawski, rzecznik Zakładów Azotowych "Puławy".
Zgodnie z umową, nowa instalacja służąca produkcji biometanu, czyli gazu pochodzącego z odpadów rolniczych, miałaby powstać nad Wisłą do lutego 2022 roku. W grę wchodzi także wdrożenie francuskich technologii ograniczających emisję dwutlenku węgla oraz innych gazów uwalnianych do atmosfery w trakcie procesów produkcyjnych w polskim przemyśle chemicznym.
Co ważne, jeśli pilotażowa instalacja biometanowa spełni oczekiwania Grupy Azoty, jej zarząd nie wyklucza zamówień na kolejne. Koszty transakcji nie zostały ujawnione.