Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Styl życia - Plotki i ciekawostki

1 marca 2013 r.
14:52
Edytuj ten wpis

Google szuka młodych naukowców

Autor: Zdjęcie autora jotem
 (Google)
(Google)

Ruszyła już trzecia edycja globalnego konkursu Google Science Fair przeznaczonego dla uczniów z całego świata w wieku od 13-18 lat. Do wygrania są m.in. stypendium naukowe o wartości 50 tysięcy dolarów, a także wizyty w siedzibach Google, CERN czy LEGO.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Louis Braille wynalazł alfabet dla niewidomych w wieku 16 lat. Mając zaledwie 13 lat, Ada Lovelace zafascynowała się matematyką, a potem napisała pierwszy program komputerowy. Z kolei Alexander Graham Bell już jako 19-latek zaczął eksperymentować z dźwiękiem i, dzięki temu, powstał telefon. Wielu wielkich wynalazców zaczynało swoją karierę właśnie w młodym wieku. Dlatego też, jak uzasadniają organizatorzy, powstał pomysł konkursu Science Fair, który ma odkryć nowe talenty. – Zwycięzcy poprzednich edycji zaprezentowali m.in. projekt wczesnego wykrywania raka piersi, udoskonalonego odbioru muzyki u osób niedosłyszących czy nową metodę opisania ekosystemu mikroskopijnych organizmów żyjących w wodzie - wylicza Marta Jóźwiak z Google Polska.

W ciągu dwóch poprzednich edycji do konkursu zgłosili się uczniowie z ponad 90 państw. Wśród zeszłorocznych regionalnych finalistów był także uczeń z Gdyni. Marcin Pitek zgłosił projekt "Wpływ ruchu obrotowego na wzrost korzeni roślin”. Młody naukowiec sprawdził, w którą stronę rosnąć będzie rzeżucha, jeśli jej nasiona posadzi się w obracających się poziomo pojemnikach, w których siła odśrodkowa działa mocniej niż ziemskie przyciąganie. – Ten projekt miał na celu sprawdzenie, jak na rośliny będzie działała siła odśrodkowa i czy może zastąpić siłę grawitacji, co będzie szczególnie istotne dla przyszłych misji kosmicznych, w tym misji na Marsa – uzasadnia Marcin Pitek.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 30 kwietnia, w jednym z 13 języków, również w języku polskim. Spośród wszystkich uczestników wyłonionych zostanie 90 regionalnych finalistów - 30 z obu Ameryk, 30 z Azji i 30 z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Z tego grona pod koniec czerwca br. jury wybierze najlepszą piętnastkę, która 23 września br. pojedzie na finał Google Science Fair do kalifornijskiej siedziby Google w Mountain View.

Tam czeka już międzynarodowa komisja konkursowa, która wybierze laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych. Pula nagród w konkursie Google Science Fair obejmuje m.in. stypendium od Google o wartości 50 tys. dolarów, wyprawę na Wyspy Galapagos od National Geographic oraz wizyty w siedzibach Google, CERN czy LEGO.




Pozostałe informacje

Cieplej, ale wciąż zimno. Prognoza na najbliższe noce

Cieplej, ale wciąż zimno. Prognoza na najbliższe noce

Spodziewamy się silnych mrozów i opadów śniegu. Obowiązywać będą ostrzeżenia meteorologiczne – zapowiada synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapiska.

Jarosław Koziara, przyjaciel Andrzeja Kota, opiekun jego twórczości i autor wystawy
galeria

Na Dzień Kota: wystawa twórczości Andrzeja Kota

Warsztaty Kultury zapraszają na wyjątkową wystawę prac artysty Andrzeja Kota. Na odwiedzających czeka kilkaset prac artysty.

Karol Kowalewski

Karol Kowalewski (Polski Cukier AZS UMCS Lublin): Wnioski muszą się pojawić

Polski Cukier AZS UMCS Lublin zanotował w niedzielny wieczór porażkę z 1KS Ślęza Wrocław. Zapraszamy do przeczytania tego co powiedzieli bohaterowie tej rywalizacji

Muzyka z serialu „Bridgertonowie” przy świecach
1 marca 2025, 19:00

Muzyka z serialu „Bridgertonowie” przy świecach

Czy są tutaj fani muzyki filmowej, a konkretnie serialu „Bridgertonowie”? Już 1 marca będzie okazja usłyszeć muzykę z serialu w wykonaniu kwartetu fortepianowego. Usłyszymy lubiane kompozycje z repertuaru: Taylor Swift, Rihanna, Beyonce, Billie Eilish, Miley Cyrus, Pink, Ariane Grande, Maroon 5 i innych w delikatnym brzmieniu połączonym z romantyczną aurą tysiąca świec.

Lubelskie: Coraz mniej ślubów. Najmniej w Nałęczowie
RAPORT

Lubelskie: Coraz mniej ślubów. Najmniej w Nałęczowie

Na ślub najczęściej decydują się mieszkańcy Rybczewic, Rososza i Piask. Najmniej związków jest zawieranych w Nałęczowie, Markuszowie i Józefowie. W porównaniu z rokiem 2000 liczba nowo zawartych małżeństw spadła jednak w naszym regionie aż o ponad 40 proc.

Palce lizać! Ludwiński Festiwal Smaków
patronat
27 lutego 2025, 12:00

Palce lizać! Ludwiński Festiwal Smaków

Rokrocznie, w Tłusty Czwartek Ludwin zamienia się w miejsce, do którego ściągają smakosze z całego regionu. 27 lutego (czwartek) odbędzie się jubileuszowy XXV Ludwiński Festiwal Smaku.

Polskie pierogi lecą w kosmos i nieziemskie przepisy
SMACZNEGO

Polskie pierogi lecą w kosmos i nieziemskie przepisy

Zabierze je ze sobą astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski. A my mamy dla Was nowe przepisy na pierogi, po których zjedzeniu powiecie: ale kosmos!

Sparingowe derby pomiędzy Motorem Lublin, a Górnikiem Łęczna dla przedstawiciela PKO BP Ekstraklasy

Sparingowe derby pomiędzy Motorem Lublin, a Górnikiem Łęczna dla przedstawiciela PKO BP Ekstraklasy

W poniedziałek, a więc dzień po meczach z Jagiellonią Białystok i ŁKS Łódź Motor Lublin sparował na własnych obiektach z Górnikiem Łęczna. Spotkanie zakończyło się przekonującą wygraną piłkarzy trenera Mateusza Stolarskiego

Miasto Puławy planuje rozbudowę Parku Wodnego przy ul. Hauke-Bosaka - to jedno z kilku zadań wspartych unijnym dofinansowaniem

Miliony euro nie tylko na pogłębienie portu i rozbudowę parku wodnego

Samorządy z powiatu puławskiego dostaną miliony euro z funduszy unijnych. Podpisano już umowy na projekty dotyczące edukacji i turystyki. Skorzystają uczniowie, nauczyciele, niepełnosprawni oraz miłośnicy wypoczynku nad wodą.

Koty chodzą własnymi drogami, ale te szukają kochającego domu
MIAU
galeria

Koty chodzą własnymi drogami, ale te szukają kochającego domu

Szare, bure i pstrokate. Każdy piękny. Światowy Dzień Kota był doskonałą okazją do odwiedzenia lubelskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.

Prognoza pogody na marzec 2025 - czy czeka nas szybka wiosna czy późna zima?

Prognoza pogody na marzec 2025 - czy czeka nas szybka wiosna czy późna zima?

Marzec to czas przejściowy między zimą a wiosną, który często przynosi dynamiczne zmiany pogodowe. Wiele osób zastanawia si, czy termiczna wiosna nadejdzie wcześniej, czy może zima jeszcze da o sobie znać. Prognozy długoterminowe wskazują na przewagę dni cieplejszych od średniej wieloletniej, choć możliwe są także krótkotrwałe nawroty zimowej aury. Ważną rolę odegrają zmiany w wirze polarnym oraz układ baryczny nad Europą.

Tak zimno w Polsce jeszcze nie było. Padł rekord temperatury minimalnej

Tak zimno w Polsce jeszcze nie było. Padł rekord temperatury minimalnej

W poniedziałek, 17 lutego, w stacji pomiarowej w tatrzańskim Litworowym Kotle zanotowano temperaturę minus 41,1 st. C. Według dr. Bartosza Czerneckiego z UAM w Poznaniu, to najniższa temperatura w historii pomiarów w Polsce.

Po alkoholu, a bez uprawnień. Zatrzymany przez policjanta po służbie

Po alkoholu, a bez uprawnień. Zatrzymany przez policjanta po służbie

Co 63-latek miał: prawie 1,5 promila alkoholu we krwi. Czego nie miał: uprawnień do jazdy. Co mu grozi: kara pozbawienia wolności do lat 5, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka kara pieniężna.

Są ferie, nudy nie ma. Najmłodsi poznali lubelskie legendy
ZDJĘCIA
galeria

Są ferie, nudy nie ma. Najmłodsi poznali lubelskie legendy

W województwie lubelskim w poniedziałek oficjalnie rozpoczęły się ferie zimowe. Z tej okazji Miasto Lublin zaplanowało sporo atrakcji dla najmłodszych.

Białorusin i Ukrainiec oskarżeni o przemyt ludzi do Polski

Białorusin i Ukrainiec oskarżeni o przemyt ludzi do Polski

Lubelska prokuratura oskarżyła 34-letniego obywatela Białorusi Ivana B. i 51-letniego obywatela Ukrainy Oleksiia V. o organizowanie przemytu ludzi z Białorusi do Polski. Strażnicy graniczni zatrzymali ich wraz z grupą 12 Syryjczyków, którzy na pontonie przepłynęli Bug.