Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Styl życia - Rozrywka

26 kwietnia 2013 r.
9:09
Edytuj ten wpis

Fryderyki 2013 - lista laureatów. Mela Koteluk z dwoma statuetkami

Autor: Zdjęcie autora (PAP Life)
0 0 A A
Mela Koteluk (mat. prasowe EMI )
Mela Koteluk (mat. prasowe EMI )

Wokalistka Mela Koteluk opuściła galę wręczenia Fryderyków, czyli najważniejszych nagród polskiej fonografii, z dwoma wyróżnieniami: dla debiutanta roku i artysty roku. Autorka płyty "Spadochron" zapowiedziała, że wygrana zmobilizuje ją do... większej aktywności fizycznej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jej piosenki są wynikiem muzycznego bujania w obłokach, ale Mela Koteluk twardo stąpa po ziemi. Wokalistka po otrzymaniu aż dwóch Fryderyków zapowiedziała, że "zainwestuje w trampki i zacznie biegać". 27-latka została nagrodzona dzięki talentowi ukazanemu na płycie "Spadochron". Bajkowa narracja i przestrzenne brzmienie instrumentów to główne elementy twórczości Meli Koteluk. Artystka świadomie romansuje z estetyką dream popu, łobuzersko puszczając oko do słuchaczy, lubujących się w piosenkowym eklektyzmie. Obdarzona ciepłą barwą głosu wokalistka stawia ponadto na teksty, które - zdaniem jej słuchaczy - dalekie są od radiowej sztampy.

19. gala wręczenia Fryderyków upłynęła pod znakiem wykonawców, którzy choć reprezentują szeroko pojętą "muzykę rozrywkową", odchodzą w swej twórczości od utartych popowych schematów. Niecodzienny hołd dla stolicy Polski w postaci anglojęzycznego nagrania "Varsovie", który Brodka przygotowała za Oceanem, okazał się nie tylko jednym z największych przebojów radiowych ubiegłego roku, ale również laureatem Fryderyka w kategorii "Utwór roku". Weterani polskiej sceny rockowej, formacja T.Love odebrała z kolei statuetkę za swoją płytę "Old Is Gold". Krążek oparty na szorstkich brzmieniach bluesowych podlanych rock'n'rollowym sosem wybrano "Albumem roku". Za całokształt dotychczasowej pracy na polu muzyki rozrywkowej nagrodzono multiinstrumentalistę, wokalistę i kompozytora w jednej osobie - Józefa Skrzeka.

Na fryderykowej scenie - choć już bez lśniących statuetek w dłoni - zaprezentował się m.in.: zespół Hey, wokalistka Maria Peszek, a także nominowani w kategorii "Debiut roku": Kari Amirian i Sukbas w towarzystwie nagrodzonej Meli Koteluk. Ceremonię otworzyła grupa Voo Voo piosenką "Pierwszy raz", której tytuł oddał charakter wieczoru. Po raz pierwszy bowiem wręczono Fryderyki w zaledwie 10 kategoriach (w miejsce dotychczasowych 39). W ten sposób organizatorzy nie tylko chcieli wpisać się w światowy trend nagradzania tylko najważniejszych muzycznych produkcji i ich twórców, ale także podnieść rangę samej statuetki Fryderyka. Jak zauważył w swym liście dziękczynnym Jan Ekier, laureat tegorocznego Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w dziedzinie muzyki poważnej, "imiennik nagrody patronuje nie tylko jego pracy, ale całej polskiej muzyce". Nie dziwi zatem, że muzyka poważna i jej twórcy byli gromko oklaskiwani przez zebranych w Teatrze Polskim w Warszawie, gdzie odbyła się fryderykowa gala. Albumem roku uznano "Debussy, Szymanowski" Rafała Blechacza, najwybitniejszym nagraniem muzyki polskiej wybrano "Works for Violin & Piano" Karola Lipińskiego w wykonaniu Bartka Nizioła i Pawła Andrzeja Mazurkiewicza. Paweł Łukaszewski otrzymał nagrodę dla artysty roku.

W muzyce jazzowej zwyciężyli: zespół Atom String Quartet ("Album roku - płyta "Places"), Piotr Damasiewicz i grupa Interplay Jazz Duo (ex aequo "Debiut roku") oraz Henryk Miśkiewicz ("Artysta roku"). Przyznano także jazzowego "Złotego Fryderyka" - pośmiertnie otrzymał go Tomasz "Szakal" Szukalski.

Fryderyki przyznawane są od 1995 r. Pierwsza forma statuetki, przedstawiająca kompozytora Fryderyka Chopina w dżinsach i kolczyku w uchu wywołała ogromne kontrowersje. W następnym roku zwycięzcom wręczano bezkształtne szklane trofea. Od 1997 r. nagroda Fryderyk przypomina statuetkę Oscara i przedstawia pozłacaną skrzydlatą postać w słuchawkach stereo.

Tegoroczni laureaci nagród Fryderyk:

Muzyka Rozrywkowa
Artysta Roku: Mela Koteluk
Album Roku: T.Love "Old Is Gold”
Utwór Roku: Brodka "Varsovie”
Debiut Roku: Mela Koteluk

Muzyka Jazzowa
Artysta Roku: Henryk Miśkiewicz
Album Roku: Atom String Quartet "Places”
Debiut Roku: Damas (Piotr Damasiewicz) oraz Interplay Jazz Duo

Muzyka Poważna
Artysta Roku: Paweł Łukaszewski
Album Roku: Rafał Blechacz "Debussy – Szymanowski”
Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej: Karol Lipiński "Works for Violin & Piano”

Złoty Fryderyk Muzyka Rozrywkowa: Józef Skrzek
Złoty Fryderyk Muzyka Jazzowa: Tomasz Szukalski "Szakal”
Złoty Fryderyk Muzyka Poważna: Jan Ekier

Pozostałe informacje

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega
Ostrzeżenia pogodowe

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega

Dzisiaj od popołudnia do jutrzejszego poranka mogą występować oblodzenia na drogach i chodnikach w naszym województwie. Ostrzeżenia dotyczą wszystkich powiatów.

dr Marek Paździor, z-ca dyrektora SP ZOZ w Puławach do spraw lecznictwa i szef oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej

Konkurs na dyrektora szpitala w Puławach. Kto wypadł najlepiej?

Właśnie zakończyły się rozmowy kwalifikacyjne z piątką kandydatów, która przystąpiła do konkursu na dyrektora SP ZOZ w Puławach. Wybór komisji jest jednoznaczny. Ostateczną decyzję podejmie jednak zarząd powiatu.