Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Styl życia - Rozrywka

29 maja 2020 r.
18:41

Kolonie w czasie epidemii. Jakie ograniczenia będą obowiązywać?

Autor: Zdjęcie autora ask
(fot. archiwum/MK)

Tegoroczne obozy i kolonie będą wypoczynkiem stacjonarnym. Rodzice nie będą mogli odwiedzać dzieci, które bawić będą się w mniejszych grupach. Organizatorzy wypoczynku są jednak przekonani, że mimo rygoru sanitarnego wakacje będą udane.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia dało zielone światło na organizowanie w tym roku kolonii i obozów.  

- Należy jednak zaznaczyć, że sytuacja nadal jest dynamiczna i może ulec zmianie – podkreśla resort edukacji. - W tej chwili kuratorzy oświaty rozstrzygają procedury wyłaniania organizatorów wypoczynku dofinansowanego z budżetu państwa. W tym roku na wypoczynek zaplanowano blisko 28 mln zł.

Organizatorów wypoczynku poznali w piątek wytyczne, w oparciu o które mają przygotować tegoroczną ofertę. Zaleca się, aby kolonijne grupy były mniejsze niż dotychczas i liczyła do 12 osób (w przypadku dzieci do 10. roku życia) i do 14 osób (dzieci powyżej 10. roku życia).

Na kolonie nie będą mogły pojechać te dzieci, które miały w ciągu 2 tygodni przed wyjazdem kontakt z osobą przebywająca na kwarantannie. Muszą być zdrowe i nie mieć objawów sugerujących zakażenie.

W jednym pokoju czy namiocie zakwaterowanych może być nie więcej niż czworo uczestników z tej samej grupy przy czym na jedną osobę nie może przypadać mniej niż 4 mkw. powierzchni. Pomiędzy turnusami obiekt powinien być poddany dodatkowemu sprzątaniu i dezynfekcji.

Dystans obowiązywać ma także podczas jedzenia posiłków, które spożywać może jednocześnie tylko jedna grupa. Zanim zacznie jeść druga, stoliki będą musiały być zdezynfekowane.

-  Organizator jest zobowiązany zapewnić stałą obecność pielęgniarki lub możliwość szybkiej konsultacji z pielęgniarką, ratownikiem medycznym czy lekarzem – informuje MEN. Konieczne będzie też stworzenie izolatki, do której trafi dziecko z objawami choroby zakaźnej.

Dzieci bawiące się na ogólnodostępnych plażach i kąpieliskach nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z osobami trzecimi. Każda z kolonijnych grup będzie musiała mieć miejsce wytyczone tylko dla niej.

W trakcie kolonii i obozów dzieci i młodzieży nie będą mogli odwiedzać rodzice, ale organizator zobowiązany jest również do ustalenia szybkiego sposobu komunikacji z rodzicami np. w przypadku sytuacji podejrzenia zakażenia lub wystąpienia jakichkolwiek komplikacji podczas pobytu na wypoczynku.

-  Rodzice lub prawni opiekunowie uczestników wypoczynku będą zobowiązani do niezwłocznego (do 12 godzin – red.) odbioru dziecka z wypoczynku w przypadku wystąpienia u niego niepokojących objawów choroby, takich jak podwyższona temperatura, kaszel, katar, duszności – czytamy w wytycznych.

- Wiadomo, że wszelkie obostrzenia generują dodatkowe koszty, ale trzeba się z tym pogodzić. Najwyżej w tym roku marże będą niższe niż w poprzednim. Najważniejsze jest, żeby obozy młodzieżowe i kolonie w ogóle się odbyły – podkreśla Maciej Partyka, specjalista ds promocji biura turystycznego Atas organizującego m.in. obozy młodzieżowe. - Pomijając już kwestie naszej kondycji finansowej i potrzeby odrabiania części ogromnych strat jakie ponieśliśmy wiosną z powodu odwołania wielu wycieczek szkolnych – młodzież po prostu tych wakacji potrzebuje! Ta przymusowa izolacja, zdalna praca wielu rodziców i zdalna szkoła nie służy wszystkim. Zrozumiałe jest że dzieci potrzebują odpoczynku, kontaktu z rówieśnikami, wartościowo spędzonego czasu, zabawy.

W tym roku inaczej ma wyglądać też sam wypoczynek, bo cały program powinien być realizowany w miejscu wypoczynku lub w jego najbliższej okolicy. Ograniczone do minimum powinny być wyjścia do miejsc publicznych, w tym zwiedzanie np. muzeów i kin. Partyka podkreśla, że wszystkie wytyczne są możliwe do uwzględnienia, a kolonie stacjonarne nie muszą być nudne.

- Wiele ośrodków jest świetnie przygotowanych nawet na sytuację, gdy większość czasu młodzież spędzi nie wychodząc poza ich teren. Są nowoczesne boiska wielofunkcyjne, siłownie zewnętrzne, place zabaw – wylicza. – Dzieci i młodzież będą się doskonale bawić.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”