![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2018/2018-08/e4abc65efdb02880fbc231df1efff68f_std_crd_830.jpg)
Bak to element konstrukcji samochodu, który także może ulec uszkodzeniu. Zagrożeniem jest przede wszystkim korozja, która może prowadzić do konieczności wymiany zbiornika. Co zrobić, by uchronić auto przed taką usterką?
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Co powoduje uszkodzenia baku?
Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, na jakie uszkodzenia jest narażony bak w jego samochodzie. Bardzo często bagatelizujemy takie problemy, a przypominamy sobie o nich dopiero w momencie pojawienia się usterki. Co wpływa na zły stan zbiornika paliwa? Zagrożeniem są przede wszystkim niskie temperatury. Podczas mrozu z oleju napędowego wytrąca się parafina, która może zatkać układ paliwowy i tym samym uniemożliwić rozruch silnika.
Innym problemem może okazać się zbierająca się w baku wilgoć. Jeżeli unikamy tankowania do pełna i utrzymujemy niski poziom paliwa, na ściankach zbiornika mogą osadzać się kropelki wody. Jeżeli taki stan rzeczy będzie utrzymywać się przez dłuższy czas, to jego następstwem może być pojawienie się korozji, a zimą nawet zamarznięcie baku. Pozbycie się wilgoci z układu paliwa to ciężkie zadanie, ponieważ woda i paliwo nie wiążą się ze sobą.
Dodatek do diesla – czy warto z niego korzystać?
Co może pomóc w takich sytuacjach? Odpowiednim rozwiązaniem wydaje się stosowanie preparatów uszlachetniających. Dodatki do paliw, takie jak np. TEC2000 wspomagają działanie silnika w przypadku problemów oraz pomagają utrzymać zbiornik w dobrej kondycji. Warto jednak pamiętać, że dobór uszlachetniacza powinien być podyktowany potrzebami naszego samochodu. Zakup preparatu uniwersalnego, przeznaczonego dla każdego rodzaju silnika, może się okazać nietrafiony i spowodować jeszcze więcej szkód.
Uszlachetniacze - jakie niosą korzyści?
Jak działa uszlachetniacz? Przede wszystkim wpływa na obniżenie toksyczności spalin i eliminuje czarny dym z wydechu. Dzięki specjalnym właściwościom wiąże wodę z paliwem i pomaga usunąć ją z układu napędowego. Dodatkowo preparat czyści i konserwuje system paliwowy, wtryskiwacze, zapobiega powstaniu sadzy i wydłuża żywotność filtra cząstek stałych. Ułatwia również rozruch silnika w przypadku ujemnych temperatur.
Jak często stosować dodatek do diesla?
Stosowanie dodatku do diesla jest dziecinnie proste. Najpierw należy zatankować samochód do pełna, a później wlać całą zawartość puszki prosto do baku. Jak często stosować taki preparat? Uszlachetniacze nie wymagają nieustannego użycia, taką operację wystarczy powtórzyć dwa razy w roku.