Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

29 października 2024 r.
9:40

Leasing operacyjny vs. leasing finansowy: co wybrać?

0 0 A A

Leasing to jeden z najpopularniejszych sposobów finansowania zakupu środków trwałych – od samochodów, przez maszyny, aż po sprzęt IT. Występuje on jednak w kilku odmianach – przede wszystkim jako leasing operacyjny i finansowy. Czym różnią się te dwa rozwiązania, na czym polegają i które z nich będzie lepszym wyborem dla Twojej firmy?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

Czym jest leasing?

Zacznijmy od podstaw. Leasing – co to właściwie jest? To umowa, na mocy której leasingodawca (firma leasingowa) oddaje leasingobiorcy (najczęściej firmie, ale niekoniecznie) określony przedmiot do użytku na pewien czas. W zamian leasingobiorca zobowiązuje się do regularnych płatności, czyli uiszczania rat leasingowych. Po zakończeniu umowy leasingowej przedmiot może zostać wykupiony na własność przez leasingobiorcę lub zwrócony leasingodawcy, w zależności od zapisów umowy.

Leasing jest atrakcyjny głównie ze względu na brak konieczności jednorazowego wydawania dużych sum na zakup sprzętu czy pojazdów. Daje możliwość korzystania z nowoczesnych maszyn, samochodów czy innych środków trwałych bez obciążania budżetu firmy.

Istnieją dwa główne rodzaje leasingu – operacyjny i finansowy – a każdy z nich ma swoje zalety.

Na czym polega leasing operacyjny?

Leasing operacyjny to forma, w której przedmiot leasingu formalnie pozostaje własnością leasingodawcy przez cały czas trwania umowy. Oznacza to, że leasingobiorca korzysta z przedmiotu, ale nie staje się jego właścicielem. Po zakończeniu umowy może wykupić przedmiot za ustaloną kwotę lub zwrócić go leasingodawcy.

Leasing operacyjny jest szczególnie popularny wśród firm, ponieważ pozwala na ujęcie pełnych kosztów rat leasingu oraz wpłaty początkowej w księgach rachunkowych jako koszty uzyskania przychodu. To istotne z perspektywy podatkowej, ponieważ wpływa na obniżenie podstawy opodatkowania. Do każdej raty jest doliczany podatek VAT, a zatem nie ma potrzeby uiszczania go w całości na początku trwania umowy. Minimalny okres trwania umowy  nie może być jednak krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji, co stanowi pewne ograniczenie.

Zalety leasingu operacyjnego:

  • możliwość uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodu wszystkich kosztów;
  • brak konieczności wykupu przedmiotu po zakończeniu umowy;
  • możliwość korzystania z najnowszego sprzętu bez konieczności posiadania go na własność;
  • leasingodawca odpowiada za amortyzację przedmiotu, co może być korzystne dla przedsiębiorców niemających innego majątku.

Na czym polega leasing finansowy?

Leasing finansowy różni się od leasingu operacyjnego przede wszystkim pod kątem własności przedmiotu leasingu. W tym przypadku leasingobiorca staje się jego właścicielem już w momencie podpisania umowy, choć formalnie przeniesienie własności następuje po uiszczeniu wszystkich rat leasingowych.

W leasingu finansowym przedmiot leasingu zostaje ujęty w aktywach leasingobiorcy, co oznacza, że to on odpowiada za jego amortyzację. Tylko część odsetkowa raty leasingowej jest traktowana jako koszt uzyskania przychodu. Należy zwrócić uwagę, że w leasingu finansowym suma podatku VAT naliczonego od należności leasingowych ma zawsze stawkę właściwą dla przedmiotu leasingu. Ten rodzaj finansowania może być zatem szczególnie korzystny w przypadku środków trwałych, które są opodatkowane stawką niższą niż 23%. Całość należnego podatku VAT trzeba jednak zapłacić jednorazowo, tuż po podpisaniu umowy leasingu finansowego.

Zalety leasingu finansowego:

  • przedmiot leasingu staje się własnością leasingobiorcy po zakończeniu umowy;
  • możliwość rozliczania amortyzacji po stronie leasingobiorcy;
  • mniejsze koszty związane z wykupem (przedmiot często zostaje wykupiony za symboliczną kwotę po spłacie ostatniej raty);
  • nie ma ograniczeń związanych z czasem trwania umowy.

Leasing operacyjny a leasing finansowy – różnice

Różnice między leasingiem operacyjnym i finansowym dotyczą kilku aspektów.

Własność przedmiotu:

  • w leasingu operacyjnym przedmiot pozostaje własnością leasingodawcy przez cały okres trwania umowy, a leasingobiorca ma jedynie prawo do jego użytkowania;
  • w leasingu finansowym przedmiot staje się własnością leasingobiorcy po zakończeniu umowy.

Amortyzacja:

  • w leasingu operacyjnym amortyzacja jest po stronie leasingodawcy.
  • w leasingu finansowym amortyzację prowadzi leasingobiorca.

Koszty podatkowe:

  • leasing operacyjny pozwala na zaliczenie pełnych rat leasingowych oraz opłaty wstępnej do kosztów uzyskania przychodu;
  • w leasingu finansowym jedynie część odsetkowa raty leasingowej stanowi koszt uzyskania przychodu, a leasingobiorca musi również amortyzować przedmiot.

Wykup przedmiotu:

  • w leasingu operacyjnym wykup jest opcjonalny;
  • w leasingu finansowym leasingobiorca staje się właścicielem przedmiotu po spłacie wszystkich rat.

Podatek VAT:

  • w leasingu operacyjnym jest doliczany do każdej raty (zawsze w wysokości 23%);
  • w leasingu finansowym całość podatku VAT jest opłacana z góry, a stawka zależy od przedmiotu leasingu.

W praktyce leasing operacyjny można porównać do wynajmu długoterminowego z możliwością wykupu, a leasing finansowy można porównać do zakupu na raty.

Leasing operacyjny a leasing finansowy – co wybrać?

Jeśli zależy Ci na niższych kosztach operacyjnych i możliwości zaliczenia pełnych rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodu, leasing operacyjny może być dla Ciebie odpowiedni. To idealne rozwiązanie dla firm, które chcą regularnie wymieniać sprzęt na nowy i nie zależy im na posiadaniu środków trwałych na własność. Jest to również dobre rozwiązanie, jeśli nie chcesz martwić się amortyzacją przedmiotu.

Leasing finansowy będzie lepszym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na tym, aby po zakończeniu umowy stać się właścicielem przedmiotu. Jest to korzystne w przypadku maszyn, urządzeń czy pojazdów, które mają dłuższy okres użytkowania i mogą być wykorzystywane przez wiele lat. Dla osób planujących długoterminowe inwestycje w środki trwałe leasing finansowy oferuje bardziej opłacalne warunki wykupu. Może być również korzystniejszy finansowo w przypadku środków trwałych objętych niższą stawką VAT (np. sprzęt medyczny).

Decyzja o wyborze między leasingiem operacyjnym a finansowym zależy zatem od Twoich indywidualnych potrzeb, charakterystyki prowadzonej działalności oraz tego, jak zamierzasz korzystać z przedmiotu leasingu. Niezależnie od tego, jaki typ leasingu wybierzesz, przed podpisaniem umowy warto pobrać Raport BIK Moja Firma. Dzięki niemu uzyskasz cenne informacje dotyczące sytuacji finansowej Twojego przedsiębiorstwa (aktywne zobowiązania, opóźnienia w płatnościach itp.).

 

Opracowano na zlecenie Biura Informacji Kredytowej SA

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Dom policjantki z lubelskiej komendy kilka tygodni temu stanął w płomieniach. Spalił się prawie cały dobytek rodziny. Ruszyła zbiórka na odbudowę.

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Firmy faktoringowe należące do PZF (Polskiego Związku Faktorów) sfinansowały ponad 21 mln faktur od stycznia do września 2024 roku, polepszając płynność finansową przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Dlaczego małe i średnie firmy, szczególnie współpracujące z większymi kontrahentami, powinny korzystać z faktoringu?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium