Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

29 lipca 2024 r.
9:26

Rozszerzanie diety dziecka – co warto wiedzieć?

0 A A

Rozszerzanie diety niemowlaka to naturalny proces, który nierzadko bywa jednak powodem ogromnego zamieszania w świecie rodziców. W głowach opiekunów pojawia się masa pytań o rodzaje pierwszych posiłków, kolejność podawania poszczególnych składników, a także obawa przed wystąpieniem alergii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niemniej faktem jest, że rozszerzanie diety u dziecka to konieczność, która wynika nie tylko z potrzeby dostarczenia maluchowi odpowiedniej ilości substancji odżywczych, których zaczyna brakować w mleku. Pozostaje pytanie: od czego najlepiej zacząć rozszerzanie diety i o czym pamiętać podczas tego ważnego procesu?

Rozszerzenie diety stanowi w pewnym sensie dostosowanie się do rozwoju dziecka pod kątem ruchowym i metabolicznym; maluch zaczyna rozwijać odruchy takie jak żucie, połykanie czy gryzienie. Zmiany są więc kluczowe w życiu każdego maluszka. Zazwyczaj rozszerzenie diety rozpoczyna się między 6 a 7 miesiącem życia, gdy dziecko zaczyna wykazywać pełną gotowość. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami, nie należy podawać pokarmów innych niż mleko przed 6. miesiącem życia dziecka. Zdrowe, donoszone niemowlęta właśnie w szóstym miesiącu życia zaczynają wykazywać zdolność przyjmowania posiłków stałych; potwierdzają to rozwinięte nerki oraz przewód pokarmowy. Z czasem maluch zyskuje umiejętność siedzenia z podparciem, osiąga dojrzałość neurologiczną, a także zanika u niego odruch wypychania ciał obcych z ust, który stanowi utrudnienie dla karmienia pokarmem innym niż mleko matki we wcześniejszym okresie.

Kilka wskazówek dotyczących rozszerzania diety niemowlaka – na co się przygotować?

Współcześnie nie ma jednej ustalonej kolejności wprowadzania pokarmów uzupełniających do rozszerzania diety. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że u dzieci akceptacja smaku słodkiego rozwija się znacznie szybciej niż któregokolwiek innego – z tego względu zaleca się rozpocząć od warzyw. Każdy nowy pokarm warto wprowadzać stopniowo, aby wychwycić ewentualne nietolerancje lub alergie. Istotne jest, że to dziecko decyduje o tym, ile zje. Zadaniem rodzica jest wybór oraz proponowanie nowych produktów. Nie należy zwlekać z wprowadzaniem mięsa oraz ryb, a także nie obawiać się jajek, które stanowią doskonałe źródło tłuszczu, kalorii, witamin oraz żelaza.

Rozszerzanie diety to proces, który wymaga czasu. Pod żadnym pozorem nie powinno się o tym zapominać – do roku mleko stanowi główny pokarm maluszka. Stopniowo wprowadzane nowości nie zastępują posiłków mlecznych, a jedynie stanowią urozmaicenie. Półroczne dziecko nie będzie najadać się zupkami ani warzywami: z początku ledwie skosztuje posiłku, bawiąc się, dotykając i odkrywając nowe smaki przy pomocy różnych zmysłów. Nie ma sensu sugerować się opowieściami koleżanek z pracy, które mają dzieci w tym samym wieku, jedzące więcej posiłków stałych niż mlecznych – przede wszystkim należy dać swojemu dziecku czas i pozwolić mu odkrywać świat smaków w swoim tempie, na swój sposób.

Równie ciekawy okazuje się kontekst pokarmów potencjalnie alergizujących. Wielu rodziców wzbrania się przed podawaniem swoim dzieciom krowiego mleka, jajek, ryb czy orzeszków, traktując je, niczym wyzwalacze alergii. Trzeba wiedzieć, że unikanie czy odraczanie ich wprowadzenia w żaden sposób nie zmniejsza ryzyka alergii. Istnieje jednak kilka wyjątków dotyczących wieku, w którym powinno się włączyć niektóre posiłki do diety. Tym sposobem, pełne mleko krowie (jako główny posiłek) oraz miody powinny być podane dopiero po 12 miesiącu życia, natomiast mleko ryżowe po około 4-5 roku życia. Najbardziej podzielone są zdania w kwestii grzybów leśnych – niektórzy specjaliści uważają, że powinno się je podawać dopiero po 6 roku życia, w momencie gdy inni protestują i wydłużają ten okres aż do 12 roku życia.

Rozszerzanie diety stanowi niezwykle indywidualną kwestię, jednak w każdym przypadku warto wyposażyć się w kilka gadżetów, które mogą przydać się podczas podróży kulinarnej z maluchem. Sprawdź, o czym konkretnie mówimy!

Poznaj akcesoria przydatne do rozszerzania diety!

Współczesny rynek pełen jest akcesoriów dedykowanych dzieciom, które zaczynają stopniowo poznawać nowe smaki. Wiele z nich możemy znaleźć między innymi na stronie https://www.3kiwi.pl/, gdzie istnieje nawet osobna kategoria jaką stanowi „rozszerzanie diety”. Wśród produktów oferowanych przez sklep 3kiwi znalazło się miejsce na śliniak z długimi rękawami, przez wielu nazywany fartuszkiem. Chroni on rączki na całej długości, brzuszek, a także częściowo nogi dziecka, jednocześnie zabezpieczając boki i plecki, gdy dziecko kręci się w krzesełku. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza w późniejszych etapach rozszerzania diety, w momencie gdy w grę zaczynają wchodzić pełniejsze dania. Dzięki troczkach na szyi i pod pachami można z powodzeniem dopasować śliniak do aparycji dziecka. Wśród gadżetów dla dzieci rozszerzających dietę znalazło się miejsce na kubeczek do nauki samodzielnego picia; przez ściętą górę pozwala na zachowanie przez dziecko bezpiecznej pozycji – nie musi ono odchylać głowy podczas picia. Ciekawym rozwiązaniem są również talerzyki i sztućce do samodzielnego jedzenia. Wybór jest naprawdę szeroki; warto pomyśleć o zakupie tych akcesoriów przed planowanym rozszerzeniem diety.

 

 

 

 

 

 

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Kierowca nie żyje, pasażerowie mieli więcej szczęścia

Wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Kierowca nie żyje, pasażerowie mieli więcej szczęścia

Do śmiertelnego wypadku doszło w nocy z soboty na niedzielę po godzinie 23:00 w miejscowości Jurów w powiecie tomaszowskim. Kierowca audi wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Zginał na miejscu, a dwóch jego pasażerów uniknęło obrażeń.

Tomasz Zając w sobotnim meczu zdobył już swoją dziesiątą bramkę w tym sezonie

W starciu niepokonanych Tur Milejów lepszy od KS Cisowianka Drzewce

W spotkaniu na szczycie tabeli lubelskiej klasy okręgowej lider Tur Milejów pokonał na wyjeździe KS Cisowianka Drzewce 3:1

O godz. 9.45 na placu Litewskim zaplanowano otwarcie wystawy „Józef Czechowicz 1903-1939” . Ekspozycję przygotowaną przez Oddział IPN w Lublinie można już oglądać tuż przed gmachem Poczty Głównej.

85. rocznica niszczycielskiego bombardowania Lublina. Prezentujemy program jutrzejszych uroczystości

W poniedziałek (9 września) mija 85 lat od najbardziej niszczycielskiego nalotu bombowego na Lublin, dokonanego przez niemieckie lotnictwo wojskowe Luftwaffe. Z tej okazji w mieście zaplanowano szereg wydarzeń upamiętniających ofiary tego barbarzyńskiego ataku.

25 marca br. w Porcie Lotniczym w Lublinie wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, podpisał list intencyjny o współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej i Województwa Lubelskiego

Suseł przegonił helikoptery, a las pójdzie pod topór

Ogłoszona z wielką pompą 25 marca decyzja o budowie Stałej Bazy Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz Miejsca Czasowego Bazowania Lotnictwa Śmigłowcowego na ternach Portu Lotniczego Lublin trafiła na pierwszy poważny problem. Jest nim kolonia susła perełkowatego.

Radni chcą rozładować korki na rogatce lubartowskiej. Ratusz zapowiada, że zmodernizuje sygnalizację świetlną

Radni chcą rozładować korki na rogatce lubartowskiej. Ratusz zapowiada, że zmodernizuje sygnalizację świetlną

Anna Glijer i Konrad Wcisło, radni Klubu Prezydenta Krzysztofa Żuka zwrócili się w interpelacji do Ratusza o zmianę organizacji sygnalizacji świetlnej na rogatce lubartowskiej w Lublinie. Ten prosty zabieg miałby zmniejszyć gigantyczne korki, które w tym miejscu tworzą się w godzinach szczytu.

Dziennikowa Niezapominajka dziś z Bełżyc. Izba Pożarnictwa OSP odsłania swoje tajemnice
Wideo
film

Dziennikowa Niezapominajka dziś z Bełżyc. Izba Pożarnictwa OSP odsłania swoje tajemnice

W Dziennikowej Niezapominajce odwiedzamy wyjątkowe miejsca na mapie województwa lubelskiego, przybliżamy postacie ludzi mających pasje i podtrzymujących dorobek kulturowy przekazywany z pokolenia na pokolenie. Wybraliśmy kierunek Bełżyce, gdzie znajduje się ciekawe miejsce na mapie powiatu lubelskiego – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Sokół Konopnica bez szans w starciu z Ruchem Ryki [zdjęcia]

Sokół Konopnica bez szans w starciu z Ruchem Ryki [zdjęcia]

Ruch Ryki nadal w ścisłej czołówce ligi. W sobotę podopieczni Sebastiana Kozdrója pokonali na wyjeździe ostatni w tabeli Sokół Konopnica, a hattrickiem w tym starciu popisał się Bartłomiej Bułhak

Komisja Europejska nagrodziła KUL. Za co uczelnia otrzymała prestiżowe wyróżnienie?

Komisja Europejska nagrodziła KUL. Za co uczelnia otrzymała prestiżowe wyróżnienie?

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II otrzymał prestiżowe wyróżnienie „HR Excellence in Research” przyznawane przez Komisję Europejską instytucjom, które zapewniają pracownikom naukowym najlepsze warunki pracy. – Ta nagroda to potwierdzenie prawidłowości kierunku, jaki realizujemy na naszej uczelni – podkreśla rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Książkowy "odlot" na lubelskim lotnisku

Książkowy "odlot" na lubelskim lotnisku

Na lotnisku w Świdniku powstała ciekawa inicjatywa. Inicjatorem jest świdnicka biblioteka.

Jeden z najbardziej komfortowych akademików w Lublinie znajduje się przy ul. Chodźki 13. Firma TBV przed 15 laty wybudowała tam 120 dwupokojowych segmentów, każdy z kuchnią i łazienką.

Nie dla wszystkich studentów wystarczy miejsc w akademikach. Ile trzeba będzie zapłacić za pokój?

Już za trzy tygodnie rozpocznie się nowy rok akademicki. Młode osoby, które chcą wyprowadzić się z rodzinnego domu na czas studiów, nie mają dziś łatwego zadania. Muszą być przygotowane na ponoszenie coraz wyższych kosztów utrzymania, w tym zakwaterowania. Drożeją nie tylko mieszkania na wynajem, lecz także miejsca w akademikach. Problemem jest też ich dostępność – czytamy w raporcie serwisu GetHome.pl

Koniec lata w Plenerze
foto
galeria

Koniec lata w Plenerze

Lato mija, a wraz z nim wakacje. Zobaczcie, jak żegnaliście wakacje w klubie Plener. Tak się bawi Lublin!

Na schodach lubelskiego Ratusza "Kordiana" Juliusza Słowackiego czyta Jarosław Pakuła, przewodniczący Rady Miasta

Cała Polska czytała "Kordiana" Juliusza Słowackiego

W sobotę odbyła się kolejna, 13. edycja Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej odsłony wydarzenia był „Kordian” Juliusza Słowackiego.

Michał Król sparing z Pogonią Siedlce rozpoczął w podstawowym składzie Motoru

Michał Król (Motor Lublin): Jak poprawimy skuteczność, to punktów będzie więcej

Rozmowa z Michałem Królem, zawodnikiem Motoru Lublin

Podano do stołu, czyli kolacja z królem. Dziś ostatni dzień Europejskiego Festiwalu Smaku
ZDJĘCIA
galeria

Podano do stołu, czyli kolacja z królem. Dziś ostatni dzień Europejskiego Festiwalu Smaku

Na ślubie siostry św. Kazimierza stoły były suto zastawione i była to największa uczta w ówczesnej Europie. W sobotę odtwarzano to wydarzenie podczas Europejskiego Festiwalu Smaku. Dziś (niedziela) ostatni dzień imprezy. Na uczestników czekać będzie jeszcze mnóstwo atrakcji.

Pierwszy dzień targów VIVELO na długo pozostanie w pamięci nie tylko z powodu letniego upału, ale przede wszystkim dzięki ogromnym emocjom, które zapewnili uczestnikom organizatorzy wydarzenia.
Zdjęcia
galeria

Przyszli, bo kochają książki. Targi VIVELO zapraszają także i dzisiaj

Blisko 10 tysięcy metrów kwadratowych przestrzeni wypełnili po brzegi miłośnicy literatury w sobotę, pierwszego dnia Targów Książki i Mediów VIVELO 2024 w Lublinie. Co jeszcze przed nami?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium