Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Autor

(alf)

Lista artykułów:

Martwe prawa

Martwe prawa

Posiłek dla zdrowia

Posiłek dla zdrowia

Co się zmieni w oświacie

Co się zmieni w oświacie

Obowiązkowe przedszkole dla sześciolatków; zmiany w systemie kształcenia ustawicznego i doskonalenia nauczycieli; wzmocnienie nadzoru pedagogicznego i umocnienie systemu egzaminów zewnętrznych – to rządowe propozycje zmian w oświacie.

Poprawianie urody

Poprawianie urody

Palety na kremy, wonne olejki i szminki znalezione w grobowcach faraonów są dowodem, że kosmetykami posługiwano się od bardzo dawna. Tematem wielu płaskorzeźb pochodzących z czasów starożytnych są niejednokrotnie zabiegi kosmetyczne. Na przestrzeni dziejów zmieniały się rodzaje stosowanych środków kosmetycznych i poglądy na ich używanie. Dziś wiemy, że stosowanie kosmetyków poprawia samopoczucie, a dbałość o urodę jest jednocześnie profilaktyką zdrowia. Przede wszystkim jednak produkcja kosmetyków, wykorzystująca najnowsze osiągnięcia nauki, stała się częścią wielkiego przemysłu. Do kąpieli można używać wywarów ziół, czy otrębów pszennych - najwygodniej jednak mieć w łazience gotowe preparaty, zapewniające nie tylko wygodę, ale i przyjemny zapach. Mało kto już pamięta o naturalnym środku do mycia włosów, jakim jest żółtko jaja kurzego. Przy zetknięciu z wodą wytwarza ono emulsję, która usuwa brud z włosów. Poza tym zawarte w nim składniki wzmacniają włosy delikatne, wysuszone, po trwałej ondulacji, czy farbowaniu. Do lamusa trafiły również szampony olejowo-alkoholowe i wywary roślinne takie jak, woda brzozowa, pokrzywowa, łopianowa, dziegciowa i chininowa. Dużym powodzeniem cieszyło się również stosowanie nafty oczyszczonej. Z olejów: rycynowego, wazelinowego i parafinowego produkowano również niezastąpioną niegdyś brylantynę. O ile dbałość o fryzury utrzymuje się od starożytności, o tyle niewstrzymany pęd do usuwania naturalnego owłosienie w innych niż czaszka miejscach oraz chęć ograniczenia skutków potliwości - pojawiły się stosunkowo niedawno i jest zapewne efektem zapotrzebowania stworzonego przez producentów. Jest produkt - trzeba stworzyć popyt. Wystarczy w lubelskich zakładach fotograficznych popatrzeć na piękności z lat 60. - brwi miały wprawdzie wyskubane, ale pod pachami kłębiło im się naturalne futerko. Dzisiejsze nastolatki patrzą na to z wyraźnym obrzydzeniem i dobrze, że nawet nie próbują sobie wyobrazić woni owego owłosienia. Podobnie jak nie przyszłoby im do głowy wszywanie w rękawy specjalnych poduszeczek do gromadzenia potu...

Góra grosza

Góra grosza

Uczniowie szkół całej Polski rozpoczęli wczoraj zbieranie groszowych monet na pomoc w tworzeniu nowych, rodzinnych domów dziecka i mieszkania dla młodzieży z domów dziecka.

Najzdolniejsi uczniowie

Najzdolniejsi uczniowie

Mateusz Grochowski z Gimnazjum nr 7, Anna Grodecka z Gimnazjum nr 9, Krzysztof Niewiadomski z Gimnazjum nr 16 i Bartosz Podkowa z Gimnazjum Społecznego Stowarzyszenia Edukacyjnego jako potrójni laureaci konkursów przedmiotowych otrzymali najwyższe, potrójne stypendia prezydenta miasta Lublina. Stypendia jednorazowe otrzymało 18 uczniów szkół podstawowych, 44 gimnazjalistów i 4 uczniów ośrodków szkolno-wychowawczych. Są nie tylko laureatami konkursów, ale mają również wysoką średnią ocen i wzorowe sprawowanie. Wczoraj ponad 100 laureatów otrzymało na uroczystym spotkaniu z władzami miasta okolicznościowe dyplomy i cenne nagrody książkowe. Ich szkoły zostały wyróżnione okolicznościowymi pucharami. Program artystyczny dla wyróżnionych przygotowali uczniowie Gimnazjum 9. Na zdjęciu: Krzysztof Niewiadomski z Gimnazjum 16 odbiera dyplom z rąk prezydenta miasta - Andrzeja Pruszkowskiego

 (Maciej Stępniewski)

Z Kangurem w świat

Józef Kołodziejczyk, główny organizator konkursu \"Kangur matematyczny”, wręczył wczoraj nagrody jego laureatom. Wszyscy otrzymali pluszowe maskotki, najlepsi wyjadą na wycieczkę do Paryża, pozostali na obozy do atrakcyjnych miejscowości wypoczynkowych w Polsce.

Nie bójcie się Europy!

Nie bójcie się Europy!

Maturzyści międzynarodowi

Maturzyści międzynarodowi

Wczoraj w PLO im. I. Paderewskiego w Lublinie, jedynym we wschodniej części Polski realizującym program matury międzynarodowej, 19 uczniów (na zdjęciu) zdawało ostatni z serii egzaminów. W roku ubiegłym dwoje \"międzynarodowych” maturzystów otrzymało pełne stypendia do Mercyhurst College, Pennsylvania w USA. Więcej informacji na temat matury międzynarodowej i związanych z nią programów stypendialnych można znaleźć na stronie: www.paderewski.lublin.pl

Listy maturzystów

Listy maturzystów

Już wczoraj niektórzy z 32 tys. maturzystów zdających starą maturę poznali wyniki egzaminów pisemnych. Pozostali muszą poczekać na nie jeszcze kilka dni. Nieliczni, którzy wybrali maturę nową lub międzynarodową, muszą poczekać do czerwca na wyniki z wszystkich przedmiotów.