– Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka, ale nie wszyscy je znają. Brakuje też pieniędzy na ich realizację, co oznacza, że nie jest to dobre prawo.
Każde dziecko ma prawo do życia i ochrony zdrowia
Tymczasem kilkaset tysięcy nie ma ubezpieczenia, ponieważ rodzice są bezrobotni lub dlatego, że nie chodzą do szkoły, np. z powodu niepełnosprawności. Nadal nie jest rozwiązana kwestia powrotu medycyny szkolnej do oświaty.
Każde dziecko ma prawo do wychowania w rodzinie
Niestety, ponad 60 tys. polskich dzieci przebywa w domach dziecka, a tylko 1 proc. z nich to sieroty naturalne. Mamy najwięcej domów dziecka w całej Europie. Ale czy te instytucje potrafią nauczyć swoich podopiecznych prawdziwych uczuć?
Każde dziecko ma prawo do godziwych warunków socjalnych
Nasze ostatnie badania pokazały, że co trzecie polskie dziecko żyje w biedzie. Są różne instytucjonalne programy pomocy dla nich, ale bardzo wiele pieniędzy jest marnotrawionych. Jednym z tego przykładów jest sytuacja, gdy pieniądze, które rodzina biedna i niewydolna wychowawczo dostaje na książki, przeznacza je na wódkę.
Każde dziecko ma prawo do edukacji i poczucia bezpieczeństwa
Wiele dzieci z powodu niepełnosprawności nie korzysta z tego prawa. W Polsce nie ma systemu przeciwdziałania przemocy i najmłodsi narażeni są na różne jej formy bezpośrednie, takie jak bicie i poniżanie oraz pośrednie, jak przekazy medialne. Skoro lekarze i żołnierze po jakimś czasie obojętnieją na widok krwi, to z innymi jest podobnie.
Każde dziecko ma prawo być wysłuchane przez odpowiednią instytucję
Tak się jednak nie dzieje. Najbardziej drastycznym przykładem są wyroki zagranicznych sądów, nakazujące deportację dziecka do rodzica mieszkającego w kraju, w którym dziecko nie chce się znaleźć. W jednym z takich przypadków, byłem pierwszą osobą, która wysłuchała dziewczynę od siedmiu lat ukrywającą się przed deportacją do Kanady.
*
Każdy może kierować swoje uwagi do Biura Rzecznika z gwarancją zachowania poufności informacji:
Biuro Rzecznika Praw Dziecka, ul. Śniadeckich 10, 00-656 Warszawa; biuro przyjmuje w godz. 8.15–16.15, tel. informacyjno-interwencyjny: (0prefix22) 696 55 50, fax: (0prefix22) 629 60 79 (całodobowo), e–mail: rzecznik@brpd.gov.pl