

Dział spadku nieruchomość. Gdy spadek odziedziczy wspólnie kilka osób, często nieodzowne okazuje się wszczęcie postępowania o dział spadku, które ma na celu podział majątku spadkowego między spadkobierców. Niejednokrotnie punktem spornym takiego postępowania jest nieruchomość.

W jaki sposób można podzielić odziedziczoną nieruchomość? Jak pozbyć się udziału w nieruchomości ze spadku? Na te i inne pytania związane z tematem odziedziczonej nieruchomości odpowiadają założyciele polskiej marki Skup.io, będącej liderem szybkiej sprzedaży nieruchomości oraz świadczącej pomoc w trudnych sytuacjach z nieruchomościami.
Czym jest dział spadku?
Dział spadku to pojęcie związane z podziałem majątku po śmierci spadkodawcy. Jest to proces polegający na rozdysponowaniu majątku spadkowego między spadkobierców, tak aby przedmioty i prawa wchodzące w skład spadku, będące współwłasnością stały się odtąd wyłączną własnością poszczególnych spadkobierców.
Dział spadku nieruchomość - dlaczego spadkobiercy decydują się wszcząć postępowanie działowe?
- Współwłasność nieruchomości powoduje wiele problemów. To wspólne decyzje, wspólne korzystanie z nieruchomości, dzielenie kosztów oraz przychodów. Jeden spadkobierca nie może podjąć decyzji o wynajęciu lub sprzedaży całej nieruchomości, tylko dlatego, że sam uważa, że jest to najkorzystniejsza opcja dla wszystkich. Nie może również zawłaszczyć sobie nieruchomości i zamieszkać w niej nie dopuszczając do niej pozostałych. - mówi nam Łukasz Pawłowski ze Skup.io marki rozwiązującej problemy właścicieli nieruchomości poprzez sprawną sprzedaż. - Przy współwłasności nieruchomości należy liczyć się z głosami pozostałych. Jako współwłaściciele mieszkania czy domu możemy napotkać naprawdę wiele trudności, których rozwiązaniem może być dział spadku, ale również sprzedaż udziałów w spadku lub nieruchomości.

Dział spadku nieruchomość - Jak podzielić mieszkanie odziedziczone po bliskim?
Podział spadku między spadkobierców może nastąpić na dwa sposoby: polubownie, umową zawartą między spadkobiercami, lub gdy spadkobiercy nie potrafią się dogadać, dział spadku można przeprowadzić w sądzie.
Umowny dział spadku nieruchomość. Gdy spadkobiercy jednogłośnie zaakceptowali decyzję dotyczącą dalszych losów nieruchomości, mogą stawić się u notariusza i tam dopełnić niezbędnych formalności. Mogą zdecydować, że nieruchomość przejmie jeden ze spadkobierców, który spłaci (bądź też nie - jeżeli spadkobiercy tego właśnie chcą) udziały pozostałych spadkobierców.
Sądowy dział spadku nieruchomość. Każdy ze spadkobierców może złożyć do sądu wniosek o dział spadku i rozpocząć tym samym postępowanie działowe. Droga sądowa jest wybierana przez spadkobierców zazwyczaj wtedy, gdy nie mogą dojść samodzielnie do porozumienia w sprawie podziału majątku spadkowego, a w tym także nieruchomości. W takim przypadku to sąd podejmuje decyzje o sposobie podziału nieruchomości.
Podsumowując, wybór pomiędzy działem spadku umownym a sądowym, w dużej mierze zależy od stopnia porozumienia między spadkobiorcami.
Co może stać się ze wspólną nieruchomością?
Nieruchomość odziedziczona przez kilka osób może stać się przedmiotem sporu. W takich przypadkach, gdy strony nie są w stanie dojść do porozumienia samodzielnie co do podziału, sprawa trafia do sądu.
Sąd weźmie pod uwagę sytuacje spadkobierców, dotychczasowy sposób korzystania z nieruchomości, możliwości finansowe i inne, aby w rezultacie podjąć najlepszą decyzję. Możliwy jest podział fizyczny nieruchomości (na odrębne części), przyznanie nieruchomości jednemu spadkobiercy (który spłaci pozostałych) lub sprzedaż nieruchomości przez licytację komorniczą i podział gotówki między spadkobierców.
Bardzo często dziedziczenie nieruchomości wspólnie przez kilka osób kończy się sprzedażą nieruchomości bez wszczynania postępowania o dział spadku. Sprzedaż nieruchomości przy zgodzie wszystkich spadkobierców, jest najkorzystniejszym wyborem pod względem finansowym (omijamy koszty postępowania sądowego, komornika, a często także prawnika zaangażowanego do sprawy sądowej). Po sprzedaży spadkobiercy mogą podzielić się zyskiem odpowiednio do wysokości posiadanych udziałów w nieruchomości. To szybki sposób na rozwiązanie współwłasności.
- Często nie zdajemy sobie sprawy, że stając się współwłaścicielem nieruchomości możemy pozbyć się kłopotliwego udziału bez konieczności wszczynania postępowania sądowego - poprzez sprzedaż udziałów w nieruchomości lub sprzedaż udziałów w spadku - mówi nam Łukasz Pawłowski ze Skup.io.
Sprzedaż udziałów to kolejna opcja, jaką mają spadkobiercy, którzy wolą uniknąć postępowania działowego w sądzie. Prostym sposobem na realizację takiej transakcji jest skorzystanie z usług skupu udziałów w nieruchomościach - metody sprzedaży dedykowanej dla współwłaścicieli.
Warto sprawdzić skup nieruchomości ze spadku: https://skup.io/spadek/
Sprzedaż udziału w nieruchomości, sprzedaż udziałów w spadku
- Dział spadku z pewnością może skutecznie rozwiązać problemy związane ze współwłasnością mieszkania czy domu ze spadku, lecz postępowanie sądowe nie będzie błyskawicznym rozwiązaniem i często pociąga za sobą dodatkowe koszty. - opowiada Piotr Czuba ze Skup.io - Bardzo często trafiają do nas spadkobiercy, którzy wręcz chcieliby pozbyć się udziałów w nieruchomości, bo jest to dla nich problematyczna własność. Sprzedając udział, spadkobierca może szybko wyjść ze współwłasności, uniknąć postępowania sądowego czy sporów ze współwłaścicielami.
Według przepisów Kodeksu cywilnego spadkobierca może rozporządzić udziałem w spadku bez zgody pozostałych. Jeżeli chodzi o sprzedaż udziałów w przedmiocie należącym do spadku, to można tego dokonać za zgodą pozostałych spadkobierców. Jeżeli któryś ze spadkobierców nie wyrazi zgody na transakcję, to sprzedaż udziału w przedmiocie należącym do spadku nie będzie nieważna, a bezskuteczna wobec sprzeciwiającego się spadkobiercy, jeżeli narusza uprawnienia przysługujące mu na podstawie przepisów dotyczących działu spadku.
- W przypadku chęci sprzedaży udziałów w nieruchomości nabytych w spadku, szczególnie warto się z nami skontaktować. Skup nieruchomości Skup.io z siedzibą oddziału w Lublinie tworzy zespół specjalistów nieruchomości i prawa, dzięki czemu sprzedający, który się z nami kontaktuje, może uzyskać profesjonalną poradę w sprawie sprzedaży, wycenę udziału w nieruchomości oraz kompleksową pomoc w przeprowadzeniu transakcji. - wylicza Piotr Czuba ze Skup.io.
Skup.io, czyli skup nieruchomości z problemami, umożliwia sprzedaż nieruchomości spadkowych oraz udziałów w nieruchomościach i spadkach. Z informacji dostępnych na stronie internetowej marki dowiadujemy się, że sprzedaż przebiega w błyskawicznym czasie, bo Skup.io nie pośredniczy w transakcjach sprzedaży, a jest bezpośrednim nabywcą. Sprzedający ma więc szansę pozbyć się różnorakich problemów związanych z własnością nieruchomości poprzez sprawną sprzedaż za gotówkę.
- Taka sprzedaż może pozwolić na uniknięcie postępowań w sądzie oraz kosztów z tym związanych. To jednocześnie bardzo szybki sposób na wyjście ze współwłasności, co bywa szczególnie pożądane, gdy spadkobiercy trwają w złych relacjach lub nie mają ze sobą kontaktu. Jest to alternatywa dla spadkobierców, nad którą warto się zastanowić. - dodaje Piotr Czuba.
Może Cię zainteresować: https://skup-nieruchomosci.org/skup-nieruchomosci-lublin
Skup nieruchomości Lublin Skup.io opinie
Profesjonalna firma skupująca nieruchomości w Lublinie, jaką jest Skup mieszkań za gotówkę Skup.io oferuje kompleksową pomoc spadkobiercom, którzy chcą sprzedać odziedziczoną własność nieruchomości, bez konieczności wszczynania działu spadku.
Skup nieruchomości opinie Skup.io. Opinie o firmie skupującej nieruchomości, którą jest Skup.io są bardzo pozytywne. Klienci chwalą sobie przede wszystkim możliwość szybkiej sprzedaży nieruchomości, oraz to, że marka zapewnia bezpłatną pomoc specjalistów nieruchomości i prawa co bywa bardzo pomocne w skomplikowanych sytuacjach.
Skup.io jest bez wątpienia marką godną uwagi jeżeli spadkobierca zamierza sprzedać nieruchomość lub udział w nieruchomości. Szybki skup nieruchomości za gotówkę, pomoże zrealizować transakcje nawet w przypadku problemów prawnych i zapewni natychmiastową wypłatę środków ze sprzedaży
