Jak w domu upiec zdrowy chleb dla całej rodziny? Jak przygotować prawidłowe śniadanie? Jak zaplanować dobry jadłospis? Jak uniknąć choroby „wściekłych krów”? Jak zapobiegać miażdżycy i chorobom serca?
Tego wszystkiego można dowiedzieć się uczestnicząc w programie organizowanym przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Lublinie „Szkoła Zdrowego Gotowania”. Bezpłatne zajęcia będą odbywały się w dniach od 1 do 5 grudnia w budynku Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Lublinie, przy ul. Niecałej 4. Zaproszeni prelegenci będą uczyć jak prawidłowo się odżywiać, zrzucić nadwagę, zapobiegać wielu groźnym chorobom, jak zrozumieć i opanować stres i uczynić życie bardziej radosnym.
Organizatorzy zaplanowali wykłady:
* niedziela, godz. 15: Największy skandal zbożowy – dr Agnieszka Jakowicz
* poniedziałek, godz. 17: Bez wody nie ma życia – pastor Mariusz Maikowski
* wtorek, godz. 17: Wielki mit białkowy – lek.wet. Piotr Wilkołek
* środa, godz. 17: Gorzka strona cukru – dr Beata Rodzik
* czwartek, godz.17: Tłuszcze, ale jakie? – dr n. med. Tomasz Łozowski
W programie przewidziany jest praktyczny pokaz przygotowania i degustacja wegetariańskich potraw. Robert Kuczek w „Przepisach wegetariańskich” przekonuje, że kuchnia wegetariańska, jest odpowiednia nie tylko dla ludzi zdrowych, ale i osób dotkniętych chorobami układu krążenia. Radzi również:
* Wszelkie zmiany jakie pragniesz wprowadzić, staraj się dokonywać powoli, ale systematycznie. Jeśli nie jesteś wegetarianinem, a pragniesz nim być, zaplanuj na początek jeden lub dwa dni w tygodniu bez mięsa.
* Zadbaj o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości białka. W diecie wegetariańskiej, opartej wyłącznie na produktach roślinnych wymagane jest łączenie odpowiednich grup pokarmowych dla osiągnięcia tego celu. Typowymi przykładami takich połączeń są zupa fasolowa spożywana z chlebem, soja podana z kiełkami pszenicy lub ryżem, pasta z groszku z chlebem, czy też chleb z masłem z orzeszków ziemnych
* W swojej diecie staraj się uwzględnić różnorodność naturalnej żywności, zwracając szczególną uwagę na duże ilości owoców i warzyw oraz produktów bogatych w witaminę C, beta-karoten, wapń i żelazo. Nie istnieje taki produkt, który dostarczałby wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w ilościach, jakie są nam potrzebne.
* Jedz dwa lub trzy posiłki dziennie o regularnych porach, zachowując tym samym 5-6 godzinną przerwę między posiłkami. Twój żołądek, wraz z innymi organami trawiennymi, również potrzebują wypoczynku. Nie jedz nic między posiłkami.
* Unikaj przejadania się – otyli żyją krócej. Są również bardziej podatni na choroby naczyń krwionośnych, cukrzycę, kamicę żółciową oraz mają wiele innych problemów zdrowotnych.
* Pij 6–8 szklanek wody każdego dnia, najlepiej między posiłkami. Wypijana w trakcie posiłku, zwalnia pracę trawienną żołądka.
* Staraj się zrelaksować podczas jedzenia. Napięcie psychiczne i pośpiech bardzo często powodują niestrawność. Tak zaplanuj czas, aby można było w spokoju zjeść każdy posiłek.