Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Autor

MARIA KOLESIEWICZ

Lista artykułów:

Mariusz Urbanek, "Genialni. Lwowska szkoła matematyczna”

Mariusz Urbanek, "Genialni. Lwowska szkoła matematyczna”

Czytając tę książkę (choć też inne o przedwojennym Lwowie) myślimy – ile straciliśmy po wybuchu II wojny światowej. Ile zniszczył jeden i drugi okupant wkraczając do Lwowa, miasta o niezwykłej urodzie, kulturze, miasta którego uniwersytet mógł być dumny ze swoich naukowców.

C.J.Chivers, "Kałasznikow”

C.J.Chivers, "Kałasznikow”

To niezwykła książka i z pewnością dla wąskiego kręgu czytelników. Bo ilu z zapartym tchem będzie czytać o… historii karabinu?

Andrea Camilleri, "Pole garncarza”

Andrea Camilleri, "Pole garncarza”

Niedaleko Vigaty, w miejscu zwanym \"polem garncarza” odnaleziony zostaje worek ze zwłokami niezidentyfikowanego mężczyzny. Zwłoki zostały pocięte dokładnie, systematycznie i morderca bardzo się postarał, żeby ich nie rozpoznano.

Bychawa: Ekstrawaganckie dania z literatury

Bychawa: Ekstrawaganckie dania z literatury

Miejska Biblioteka Publiczna po raz kolejny ogłasza konkurs literacko-kulinarny "Danie dla Mola". Tym razem pod hasłem "Ekstrawagancje dla Mola"

Anna Fic-Lazor
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest m.in. członkinią Rady do Spraw Muzeów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rzeczoznawcą dzieł sztuki w specjalności: konserwacja i restauracja malarstwa i rzeźby polichromowanej przy Ogólnopolskiej Radzie Konserwatorów Dzieł Sztuki. Należy do zespołu konserwatorów muzealnych do spraw opracowania standardów konserwatorskich. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Jest również autorką wielu artykułów, ilustracji do książek, wystaw. (Maciej Kaczanowski)
galeria

Nowa dyrektor Muzeum Zamoyskich: "Teraz będę częściej pić melisę"

Z końcem ubiegłego roku po 35 latach zarządzania Muzeum Zamoyskich, odszedł na emeryturę dyrektor Krzysztof Kornacki. Nowym dyrektorem została Anna Fic-Lazor, dotychczas będąca głównym konserwatorem muzeum, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wybrano ją spośród 11 kandydatów. Rozmowa z Anną Fic-Lazor, dyrektorem Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Fotografie z budowy mostu publikujemy dzięki uprzejmości Zbigniewa Dobrowolskiego, opiekuna Muzeum Techniki Drogowej i Mostowej w Zamościu (repr. Wojciech Nieśpiałowski)
galeria

1931-1934. Tak powstał most w Puławach

O budowie mostu w Puławach opowiada Zbigniew Kiełb, historyk.

Skarbonka z rysunkiem Zosi Matusiewiczównej (Mikołaj Spóz)

Historia kościoła we Włostowicach

Kościół we Włostowicach jest najstarszą świątynią w Puławach. Jego historia sięga początków XVIII wieku, kiedy jeszcze Włostowice należały do rodu Sieniawskich.

Kazimierz Dolny. Zapiski fotograficzne z Ziemi Świętej

Kazimierz Dolny. Zapiski fotograficzne z Ziemi Świętej

Wystawę fotografii \"Konfraternia w Ziemi Świętej” można oglądać w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki. Prezentacja jest prologiem do malarskiej wystawy, która planowana jest na wiosnę.

John Toland, "Adolf Hitler. Reportaż biograficzny”

John Toland, "Adolf Hitler. Reportaż biograficzny”

To oczywiście nie jest książka do przeczytania w jeden weekend, a nawet nie w dwa. Monumentalna biografia Hitlera licząca sobie dobrze ponad 1 tys. stron raczej jest adresowana do historyków, do osób interesujących się II wojną światową lub tylko przywódcą III Rzeszy.

Edward Nadulski na Zamku Lubelskim

Edward Nadulski na Zamku Lubelskim

W piątek (30 stycznia) o godz. 18 w salach Muzeum Lubelskiego (ul. Zamkowa 9) odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa Edwarda Nadulskiego w 100. rocznicę urodzin artysty (1914–1978) związanego z Lublinem.