W piątek (30 stycznia) o godz. 18 w salach Muzeum Lubelskiego (ul. Zamkowa 9) odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa Edwarda Nadulskiego w 100. rocznicę urodzin artysty (1914–1978) związanego z Lublinem.
Na wystawie będą prace obejmujące różne okresy twórczości artysty, także o różnej tematyce – pejzaże, akty, portrety, martwe natury, sceny rodzajowe oraz kompozycje abstrakcyjne. Jego obrazy wyróżnia oryginalny styl oparty o wyszukaną grę kolorów, syntezę formy przy jednoczesnym bogactwie materii malarskiej.
Miał taki okres w swojej twórczości, kiedy dominującym tematem jego prac by pejzaż okolic Lublina i architektura małych miasteczek. Jest w tych pracach wiele poezji, a jednocześnie ma się wrażenie, że Nadulski opowiada o świecie, który lada dzień przestanie istnieć, stara się go zachować w pamięci. Pejzaże Nadulskiego to nie są widokówki.
W charakterystyczny dla siebie sposób deformował obraz, nadając mu fantastyczny, wysublimowany koloryt i klimat bardziej zbliżony do marzeń, wspomnień, snów niż do realnego krajobrazu, który jednak bardzo uważny odbiorca może rozpoznać i nazwać.
Lechosław Lameński o jego twórczości powiedział: „Fascynacja materią malarską w połączeniu z zamiłowaniem Edwarda Nadulskiego do form abstrakcyjnych, niekiedy o rodowodzie organicznym, czyni z wielu jego kompozycji – mimo upływu czasu – dzieła ciągle aktualne, intrygujące i prowokujące do dialogu z wyrobionym widzem”.
Nadulski cenił życie, afirmował je i swoją twórczością przekonuje o jego wartości. Nadal, mimo upływu czasu, jego obrazy są tymi, które sprawiają odbiorcy przyjemność i satysfakcję. Są wciąż poszukiwane przez koneserów i cenione przez znawców.
Wystawie towarzyszy album ze wstępem prof. Lechosława Lameńskiego zawierający ponad 100 reprodukcji barwnych oraz teksty omawiające twórczość artysty.