Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Dzwoniący do 82-latki tłumaczył, że jest policjantem rozpracowującym grupę oszustów. Wypytywał kobietę o oszczędności w banku. Nakłaniał do ich przelania pieniędzy na wskazany rachunek.
Rozmowa ze Sławomirem Grzybem, sekretarzem Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej o akcji #otwieraMY i o pozwie zbiorowym hotelarzy i restauratorów.
Katarzyna Prus, dziennikarka "Dziennika Wschodniego" została wyróżniona w prestiżowym konkursie „Dziennikarz Medyczny Roku 2020”.
Farba emulsyjna, zmywarka, deska do prasowania, piłka rehabilitacyjna, termometr bezdotykowy, worek treningowy do karate – to tylko niektóre potrzeby rodzin zastępczych, Placówek Opieki nad Dziećmi i Rodziną oraz Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych z województwa lubelskiego.
Z Karolem Opoką, właścicielem restauracji „Swojskie jadło” w Sobieszczanach-Kolonii rozmawiamy o prawdopodobnie jedynym w Polsce lokalu, który nie został zamknięty w związku z epidemią.
Uczniowie klas I – III wrócili do nauki stacjonarnej. Ci, którzy biorą udział w zajęciach nie mogą się nacieszyć. Koronawirus puka już jednak do podstawówek.
Rozmowa z Michałem, zawodowym kucharzem z Lublina, którego koronawirus zmusił do zamiany pracy w restauracji na domowe zlecenia.
Po feriach do szkół wrócili uczniowie klas I – III. Pozostali uczą się zdalnie. Jeśli „rozmrożenie” szkół nie zwiększy liczby nowych zakażeń koronawirusem powrót do tradycyjnej nauki będą mieli także maturzyści i ósmoklasiści. W to, że Covid-19 całkowicie ominie szkoły nikt jednak nie wierzy.
Ruszyła tarcza finansowa 2.0. Wsparciem objętych ma zostać 45 branż, w tym m.in. gastronomia i hotelarstwo. Z pomocy nie będą mogli jednak skorzystać wszyscy ponoszący straty w czasie epidemii, a także ci, którzy wbrew zakazom zdecydują się na wznowienie działalności.
- Bialscy policjanci od wielu już lat dzielą się tym co najcenniejsze, oddając cząstkę siebie jako honorowi krwiodawcy - mówi komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla. - Teraz mundurowi, którzy przeszli COVID-19 regularnie oddają osocze, by wspomóc osoby, które nadal walczą z tą chorobą.