Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

20 stycznia 2021 r.
17:28

Lubelscy uczniowie wrócili do szkół. "Są zachwyceni"

Autor: Zdjęcie autora ask
0 1 A A

Uczniowie klas I – III wrócili do nauki stacjonarnej. Ci, którzy biorą udział w zajęciach nie mogą się nacieszyć. Koronawirus puka już jednak do podstawówek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- To jest zupełnie inne życie! – tak powrót dzieci do ławek komentuje mama ucznia klasy III Szkoły Podstawowej nr 5 w Lublinie. – Dziecko wstaje uśmiechnięte i chce od razu biec do szkoły. Po południu buzia mu się nie zamyka, bo opowiada co się wydarzyło i kto co powiedział. Nauczanie zdalne było w naszym domu koszmarem. Syn snuł się apatycznie po całym domu. Włączał komputer i szedł do łazienki, albo do kuchni. Nie był niczym zainteresowany. Po pierwszym dniu w szkole zaczął się uczyć i czytać lekturę. To jak cudowne ozdrowienie!

- Córka poszła do szkoły, a ja wróciłam do pracy. Obu nam zdalne wykonywanie zadań dało mocno w kość i obie cieszymy się z otwarcia szkół – mówi pani Karolina, mama drugoklasistki z 

Z mieszanymi uczuciami do szkół wrócili za to nauczyciele.

- Uczniowie są niewątpliwie zachwyceni powrotem do szkoły. Nauczyciele z punktu widzenia zawodowego odczuwają duża ulgę, bo mamy świadomość, że zwłaszcza dla najmłodszych dzieci edukacja jest najbardziej skuteczna gdy odbywa się stacjonarnie - mówi Katarzyna Olejnik, dyrektorka Międzynarodowej Szkoły Podstawowej Paderewski w Lublinie. – Z drugiej jednak strony nauczyciele są ludźmi i część z nich przeżywa lęk i niepokój. Dotyczy to przede wszystkim nauczycielek nauczania wczesnoszkolnego, które są przecież trochę jak drugie mamy. Ciężko im zachować dystans, bo dzieci potrzebują bliskości i kontaktu, także fizycznego. W rozwiązaniu tej sytuacji na pewno bardzo pomogłyby przyspieszenie szczepień naszej grupy zawodowej. Większość nauczycieli deklaruje chęć skorzystania z nich.

W Paderewskim nauczanie odbywa się na podstawie scenariusza z jesieni, gdy w szkole mogły uczyć się tylko najmłodsze dzieci.

- Mamy np. podział szatni, a stołówka pracuje nie tylko na trzy zmiany, ale wyznaczone są w niej strefy dla poszczególnych oddziałów. Każda klasa ma też osobne przerwy, by dzieci nie kontaktowały się ze sobą – tłumaczy Olejnik. – Ponieważ dzieciom bardzo potrzeba normalności w tym szalonym świecie duży nacisk kładziemy na możliwie jak najczęstsze spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Zwłaszcza, że jest ku temu sprzyjająca pogoda. Naszych uczniów ogarnęło wręcz białe szaleństwo.

- Nauczyciele wrócili do stacjonarnej pracy raczej uśmiechnięci niż przestraszeni. Wszyscy widzimy potrzebę powrotu do tradycyjnego nauczania – mówi natomiast Ewa Sadowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 40 im. Lubelskiego Lipca 1980 w Lublinie. – Nie słyszę obaw. Część nauczycieli przechorowała już Covid. Część poddała się testom, z których żaden nie okazał się dodatnim. Teraz czekamy na szczepienia. Właśnie dostał informację, że nauczyciele są w pierwszej grupie osób mogących się szczepić i możemy się już rejestrować. Zainteresowanie nimi jest spore.

W „40” nauczanie odbywa się w oparciu o procedury wypracowane już w październiku, gdy w szkole uczyły się tylko najmłodsze dzieci.

- Pracujemy na dwie zmiany, do godz. 15.30. Między zmianami jest wietrzenie i dezynfekcja sal – mówi Sadowska. – Co bardzo ważne, żeby ograniczyć kontaktowanie się ze sobą uczniów poszczególnych klas udało nam się uruchomić 5 sal na działanie pięciu świetlic.

- Z powrotu do stacjonarnej nauki na pewno najbardziej cieszą się rodzice, którzy mogli wrócić do pracy oraz uczniowie. Tych ostatnich trudno wyciągnąć wręcz ze świetlic, bo w trakcie ich nieobecności zaszły duże zmiany. Dzięki budżetowi obywatelskiemu w świetlicach pojawiły się nowe zabawki, a w klasach tablice multimedialne - mówi Jolanta Józefaciuk, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 31 im. Lotników Polskich w Lublinie

W szkole dzieci z poszczeólnych oddziałów uczą się w odrębnych klasach. Dzięki temu, że uczniów jest mniej kazda klasa ma osobną toaletą. Dystans obowiązuje także w szatni. Nie ma tradycyjnych dzwonków - to nauczyciele ogłaszają przerwę tak aby dzieci jak najmneij kontaktowały się ze sobą.

- Z tego smaego powodu lekcje w poszczególnych klasach zaczynają się z 15-minutowym opóźnieniem - dodaje dyrektor Józefaciuk. - Szkoła  działa w oparciu o wszystkie wytyczne.

Na opublikowanej wczoraj rano liście placówek oświatowych pracujących w sposób hybrydowy lub zdalny w związku z epidemią koronawirusa znajduje się 10 pozycji. Częściowo zdalnie pracują: Branżowa Szkoła Specjalna I stopnia nr 2 we Włodawie, Przedszkole Specjalne nr 11 w Lublinie, Przedszkole nr 66 w Lublinie oraz Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy we Włodawie. Całkowicie zamknięte zostały: Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy w Radzyniu Podlaskim, Branżowa Szkoła Specjalna I stopnia w SOS-W im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim oraz Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim (do 29 stycznia); Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy we Włodawie (do 31 stycznia).

- Na liście są też dwie szkoły podstawowe. Do 29 stycznia stacjonarnie pracuje Szkoła Podstawowa w Jarczowie. W zajęciach stacjonarnych nie bierze więc udziału 29 uczniów z trzech oddziałów klas I – III – mówi Jolanta Misiak, rzeczniczka Lubelskiego Kuratorium Oświaty. – Do 22 stycznia tylko zdalnie działa też Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie. W ławkach nie może zasiadać tam 76 uczniów z 9 oddziałów klas I – III. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

Obradował lubelski zespół parlamentarny. Na tapecie bezpieczeństwo regionu

Obradował lubelski zespół parlamentarny. Na tapecie bezpieczeństwo regionu

Dzisiaj obradował lubelski zespół parlamentarny. Posłowie i posłanki, a także senator doszli do „porozumienia ponad podziałami”

Mobilna trybuna przyjedzie do Białej Podlaskiej z Wielkopolski. Kto skorzysta?

Mobilna trybuna przyjedzie do Białej Podlaskiej z Wielkopolski. Kto skorzysta?

Była już scena, teraz trybuna mobilna. Ratusz kupi ją za 415 tys. zł od firmy z Ostrowa Wielkopolskiego.

Radny Osina wyjaśnia oszukanym wyborcom miłość niedoszłych koalicjantów do PiS

Radny Osina wyjaśnia oszukanym wyborcom miłość niedoszłych koalicjantów do PiS

Nie milkną echa personalnych decyzji, do których odeszło w Świdniku po ostatnich wyborach samorządowych. PiS zarówno w mieście, jak i powiecie dogadało się z Platformą Obywatelską i Polskim Stronnictwem Ludowym. Tym razem głos w sprawie zabrał Jakub Osina, radny powiatu, który startował z listy Koalicji 15 Października. Ta miała odsunąć w Świdniku prawicę od władzy, a dzięki porozumieniu ponad podziałam pomiędzy PiS, PO i PSL plan spalił na panewce.

Wypadek motocyklisty w Sitańcu. Wjechał wprost pod ciężarówkę

Wypadek motocyklisty w Sitańcu. Wjechał wprost pod ciężarówkę

34-letni motocyklista i jego pasażerka trafili do szpitala po wypadku, jaki wydarzył się w weekend w Sitańcu.

Skwer na Węglinie. Pora na nowy parking

Skwer na Węglinie. Pora na nowy parking

W ramach Budżetu Obywatelskiego pomiędzy al. Kraśnicką, a ulicami Judyma i Zagłoby powstaje strefa wypoczynkowo-rekreacyjna. Są już ławki, a wkrótce będą nowe miejsca parkingowe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!