

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Wśród filmów zobaczymy między innymi “Czarną owcę", brytyjski dokument o przemocy rówieśniczej w szkole. Obraz był nominowany do Oscarów. Program festiwalu zaplanowano na trzy dni, z których każdy poświęcony będzie osobnemu zagadnieniu. Oprócz pokazów filmowych odbędą się także spotkania, wykłady i wystawy tematyczne, prowadzone przez ekspertki związane z lubelskim Stowarzyszeniem Homo Faber. Poniżej przedstawiamy najważniejsze punkty programu każdego dnia festiwalu:
- Piątek, 4 kwietnia – Kolonializm: Rozpoczęcie festiwalu nastąpi o godz. 17:00 oficjalnym otwarciem. Tuż po nim wyświetlony zostanie film „Deszczu nie będzie” (oryg. The Battle for Laikipia) – poruszający dokument o spuściźnie brytyjskiego kolonializmu w Kenii. O godz. 18:45 rozpocznie się wykład „Mapa do góry nogami. Co nam zostawił kolonializm. A może co zostawia?”, który poprowadzi Anna Dąbrowska – prezeska Stowarzyszenia Homo Faber. Na zakończenie dnia, o godz. 20:00, zaplanowano jeszcze pokaz filmu „Gdzie kończy się Rosja”.
- Sobota, 5 kwietnia – Przemoc rówieśnicza: Drugi dzień festiwalu poświęcony będzie problematyce bullyingu, czyli przemocy rówieśniczej. Przez cały dzień dostępna będzie wyjątkowa wystawa prezentująca poruszające historie ofiar szkolnej przemocy. Popołudniowe projekcje filmowe rozpoczną się o godz. 16:00 od dokumentu „Zróbmy hałas”, a zaraz po nim – o 16:20 – wyświetlona zostanie „Czarna owca”. Oba filmy ukazują skutki prześladowania wśród młodzieży. Kulminacją dnia będzie spotkanie informacyjne „Bullying znaczy przemoc” (godz. 17:00) na temat przeciwdziałania przemocy rówieśniczej, prowadzone przez Wiktorię Dudek ze Stowarzyszenia Homo Faber. Sobotni program zakończy się około godz. 17:30.
- Niedziela, 6 kwietnia – Prawa pracownicze: Ostatni dzień festiwalu skupi się na kwestiach związanych z pracą i prawami pracowników. Tego dnia zobaczymy filmy ukazujące różne oblicza pracy we współczesnym świecie: „Adidas. Stać cię na więcej” (projekcja o godz. 16:00) oraz „Baza” (godz. 16:30). Po seansach przyjdzie czas na refleksję i dyskusję – o 17:50 rozpocznie się prelekcja „Zatrudnię młodą, atrakcyjną…”, podczas której Milena Kloczkowska, członkini zarządu Stowarzyszenia Homo Faber, opowie o zakazie dyskryminacji i zasadzie równego traktowania w procesie rekrutacji oraz w miejscu pracy. Na zakończenie festiwalu, około godz. 19:00, organizatorzy zaplanowali krótkie podsumowanie i oficjalne zamknięcie wydarzenia.
WATCH DOCS to jeden z największych festiwali filmowych poświęconych prawom człowieka – jego objazdowa edycja gości w Lublinie już od ponad dwudziestu lat, za każdym razem podejmując aktualne tematy społeczne. Tegoroczna odsłona, współorganizowana przez Helsińską Fundację Praw Człowieka i Stowarzyszenie Homo Faber, zapowiada się równie ciekawie i ważnie społecznie. Pełny program festiwalu na stronie stowarzyszenia Homo Faber: www.hf.org.pl
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.
