

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Przy przy ul. Hanki Ordonówny stanie trzykondygnacyjna szkoła w kształcie litery C, z salą gimnastyczną.
Budynek szkoły o wymiarach 73 m x 68 m będzie miał jedną kondygnację podziemną oraz trzy kondygnacje naziemne, o łącznej kubaturze ponad 31 tys. m3. Projekt obejmuje także: boisko wielofunkcyjne, bieżnię, siłownię terenową, place zabaw, miejsce do jazdy na rowerze, drogi dojazdowe, wiaty, małą architekturę oraz zagospodarowanie zieleni
Nowa szkoła będzie przeznaczona dla uczniów w wieku od 7 do 18 lat z różnymi rodzajami niepełnosprawności: z chorobami neurologicznymi, niepełnosprawnością ruchową, intelektualną oraz niewidomych, niedowidzących, głuchych i niedosłyszących.
Klasy będą liczyły od 4 do 16 uczniów. Wszystkie pracownie zostały tak zaprojektowane, by mogły z nich korzystać osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Nowa siedziba szkoły powinna zapewnić warunki dla edukacji specjalnej łącznie dla 300 uczniów.

– Ta inwestycja to nie tylko nowy budynek, ale także przyjazne otoczenie, które pozwoli uczennicom i uczniom na pełniejsze uczestnictwo w życiu szkolnym – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami stworzymy szkołę, która zapewni uczniom nie tylko z Lublina doskonałe warunki do nauki i rozwoju .
W budynku szkoły zaplanowano blok edukacyjny, terapeutyczny, sportowy, żywieniowy w formie stołówki szkolnej z jadalniami oraz z własną kuchnią, pomieszczenia szatni, węzły sanitarne oraz pomieszczenia porządkowe, techniczne i magazynowe.
Będą cztery klatki schodowe z windami. Na parterze budynku zaprojektowano podcień z głównym wejściem do szkoły.
Na I i II piętrze budynku zlokalizowane będą sale lekcyjne: klasy I-IV na I piętrze, zaś klasy V-VIII na II piętrze. W sumie w planach jest 12 oddziałów dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, 19 oddziałów dla uczniów z autyzmem, 25 zespołów rewalidacyjno-wychowawczych oraz 6 oddziałów dla dzieci z klas I-III z autyzmem. Każda pracownia edukacji wczesnoszkolnej będzie miała część edukacyjną i rekreacyjną. W szkole znajdą się także specjalistyczne pracownie do nauki języków i przedmiotowe, a także pracownie gospodarstwa domowego, wikliny, garncarstwa, ogrodnictwa oraz mieszkanie treningowe do nauki samoobsługi.
W budynku zaprojektowano również zespół pomieszczeń sportowych, z główną salą gimnastyczną z boiskiem wielofunkcyjnym i widownią dla 200 osób. Powstanie też zespół sal sportowych dla dzieci klas I-IV.

Na parterze budynku będzie kuchnia z pomieszczeniami towarzyszącymi, która umożliwi wydanie 300 posiłków jednorazowo, zaś na I i II kondygnacji dwie jadalnie połączone z kuchnią dźwigami towarowymi.
Obok szkoły powstanie boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią o wymiarach 23 m x 40 m z wyposażeniem. Zaplanowano także asfaltowy plac do jazdy na rowerze z mobilnymi znakami drogowymi, bieżnię o długości 60 m z poliuretanową nawierzchnią oraz skocznię.
Plus dwa place zabaw dla dzieci młodszych z drabinkami, huśtawkami i karuzelą oraz dla dzieci starszych z m.in. zestawem sprawnościowym i grą integracyjną. W projekcie znajdziemy też siłownię terenową.
Inwestycja realizowana jest w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Zgodnie z zawartą w 2024 roku umową o wartości 54,7 mln zł wykonawca – firma Strabag Sp. z o.o. – ma czas na wybudowanie nowej placówki do końca czerwca 2027 roku.
