Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

Dzisiaj
11:14

Ziemia skorzysta z oczyszczalni

Umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego została podpisana 3 marca 2025 roku. Umowę podpisali: Marta Postuła, pierwsza wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Artur Szymczyk, prezes zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie. W spotkaniu z beneficjentami Krajowego Planu Odbudowy uczestniczył Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprezes Rady Ministrów.
Umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego została podpisana 3 marca 2025 roku. Umowę podpisali: Marta Postuła, pierwsza wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Artur Szymczyk, prezes zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie. W spotkaniu z beneficjentami Krajowego Planu Odbudowy uczestniczył Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprezes Rady Ministrów.

Czy osady ściekowe po ich higienizacji można wykorzystać w gospodarce? Można – dodatkowo na tym zarabiając. Takie plany ma Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Z oczyszczonych osadów ściekowych chce produkować i sprzedawać nawóz rolniczy. Instalacja do higienizacji w Oczyszczalni Ścieków „Hajdów” jest już gotowa. Spółka czeka teraz na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, żeby rozpocząć produkcję i wprowadzić gotowy produkt do obrotu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Instalacja do higienizacji komunalnych osadów ściekowych to nowatorskie w skali kraju i Europy przedsięwzięcie zrealizowane
w 2024 roku w Oczyszczalni Ścieków „Hajdów”. W ramach projektu wybudowano dwa silosy na wysokoreaktywne wapno palone o pojemności 60 m³ każdy, zamontowano instalację do higienizacji komunalnych osadów ściekowych, reaktor osadu o wydajności min. 4,7 Mg/h oraz dwa zbiorniki homogenizacyjne każdy o pojemności min. 3,5 m³, w których nastąpi uśrednienie i mieszanie osadów odwodnionych z odzyskanymi ze skroplin mikroelementami.

Połączone cele

Instalacja – jako rozwinięcie ciągu technologicznego oczyszczalni – będzie wytwarzała środek poprawiający właściwości gleby i wspomagający uprawę roślin, a równocześnie ograniczała ilość powstających w procesie oczyszczania odpadów.

– Ten projekt optymalnie łączy cel ekologiczny z celem ekonomicznym i realizuje założenia gospodarki obiegu zamkniętego, z konkretnymi korzyściami dla miasta – podkreśla Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Komunalne osady ściekowe zawierają wiele wartościowych substancji odżywczych. Są to między innymi związki azotu, fosforu, potasu. Aby mogły one być wykorzystane m.in. jako środki poprawiające właściwości gleby, muszą spełniać wymagania określone w Ustawie o nawozach i nawożeniu. Jednym z warunków wykorzystania osadów jest ich pełna higienizacja, tzn. wyeliminowanie jaj pasożytów jelitowych Ascaris sp., Trichuris sp., Toxocara oraz bakterii Salmonella.

– Nasza technologia umożliwia spełnienie tego wymogu, gdyż gwarantuje pełną sterylność wytwarzanego produktu – mówi Artur Szymczyk, prezes zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie.

Katalizatorem jest wapno palone

Zastosowana metoda polega na wykorzystaniu reakcji egzotermicznej z udziałem wysoko reaktywnego wapna CaO, w wyniku której osad zostaje poddany higienizacji. 

– Substratem dla technologii jest odwodniony, ustabilizowany osad z Oczyszczalni Ścieków „Hajdów”. Katalizatorem inicjującym reakcję egzotermiczną i uwalniającym energię całego procesu jest wapno palone, w postaci sproszkowanej z dodatkiem makro- i mikroelementów podnoszących właściwości przerabianego osadu – wyjaśnia Elżbieta Kuzioła, dyrektor Oczyszczalni Ścieków „Hajdów”.

Proces przebiega w temperaturze od 60°C do 140°C. Reaktor ma możliwość płynnego sterowania wydajnością przeróbki osadów od 500 kg/h do min. 4700 kg/h. Higienizowany osad jako mieszanina (osad-wapno, odzyskane mikroelementy), będzie przetrzymany w reaktorze przez minimum 5 minut w ustalonej temperaturze. Taki sposób prowadzenia procesu powoduje jego pełną higienizację.

– Wapno palone wykazuje silne właściwości higroskopijne, reaguje z wodą w procesie gaszenia wapna, prowadząc do powstania wodorotlenku wapnia. Procesowi temu towarzyszy wydzielanie dużych ilości ciepła, co neutralizuje nieprzyjemny zapach osadu ściekowego oraz niszczy zawarte w osadzie ściekowym wirusy i bakterie – precyzuje Daniel Wójtowicz, kierownik wydziału eksploatacji  Oczyszczalni Ścieków „Hajdów”.

Kierunek europejski

Do czasu uruchomienia instalacji higienizacji, ciąg procesu technologicznego przeróbki osadów ściekowych kończy się na etapie mechanicznego odwadniania osadów na wirówkach dekantacyjnych. Proces ten nie umożliwia higienizacji, a w związku z tym osad nie spełnia wymogów pozwalających na wprowadzenie go do obrotu jako środka poprawiającego właściwości gleby. Osad przekazywany jest firmom zewnętrznym do zagospodarowania tj. przetworzenia w instalacjach w procesach odzysku lub recyklingu.

– Z uwagi na pojawiające się trudności ze znalezieniem odbiorców tego typu odpadów, rosnące koszty ich zagospodarowania, a także ze względu na dążenie do odejścia od tradycyjnego modelu gospodarki osadami na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego konieczne było podjęcie działań umożliwiających wykorzystanie osadów zgodnie z nowym kierunkiem proponowanym przez Komisję Europejską – tłumaczy Artur Szymczyk, prezes zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie.  I dodaje: – Nie ma jeszcze regulacji prawnych, które jednoznacznie narzucałyby taki obowiązek. Ale zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami, w pierwszej kolejności powinno się dążyć do ograniczenia ich powstawania. W naszym projekcie realizowane jest to poprzez rozwinięcie ciągu technologicznego oczyszczalni i domknięcie procesu poprzez wytworzenie środka poprawiającego właściwości gleby. Jesteśmy gotowi do jego produkcji.

Spółka czeka już tylko na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, żeby rozpocząć produkcję nawozu i wprowadzić gotowy produkt do obrotu. Ma to nastąpić do końca 2025 roku.

– Zagospodarujemy wyprodukowany w oczyszczalni nawóz w wymiarze, w jakim będziemy go potrzebować – zapowiada Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Pieniądze z KPO

Instalacja kosztowała 7 745 000 zł. MPWiK sfinansował ją ze środków własnych. W 2025 roku na całą tę kwotę spółka pozyskała finansowanie z Krajowego Planu Odbudowy. Umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego została podpisana w dniu 3 marca 2025 roku. Kwota udzielonej pożyczki to 7 745 000,00 zł, na okres spłaty 20 lat, przy oprocentowaniu na poziomie 1% w skali roku.

– MPWiK Lublin przygotował i złożył do Banku Gospodarstwa Krajowego wzorcowy wniosek – ocenia Marcin Wiczuk, Dyrektor Regionu BGK Region Lubelski.  – Zachęcamy inne spółki komunalne, uczelnie, szpitale, by korzystały z tego instrumentu finansowania w ramach KPO.

– Szykujemy kolejne wnioski o wsparcie finansowe naszych projektów inwestycyjnych ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności wpisujących się w Zieloną Transformację Miast. Z satysfakcją mogę powiedzieć, że jesteśmy w województwie lubelskim jednym z liderów w tym obszarze – dodaje Artur Szymczyk, prezes zarządu MPWiK
Sp. z o.o. w Lublinie.

 

 

 

 

Instalacja do higienizacji komunalnych osadów ściekowych w Oczyszczalni Ścieków „Hajdów” powstała w 2024 r.
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych
Watykan

To oni poprowadzą ceremonię pogrzebową Franciszka. Ostatnia wola papieża

Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Farrell będzie przewodniczył w sobotę obrzędowi pochówku papieża Franciszka w bazylice Matki Bożej Większej – poinformował w środę Urząd Celebracji Liturgicznych. Obecni podczas ceremonii będą dwaj polscy kardynałowie, Stanisław Ryłko i Konrad Krajewski.

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem

Po niespodziewanej, wyjazdowej wygranej z JSW Jastrzębskim Węglem siatkarze Bogdanki LUK Lublin stanęli przed szansą awans do finału PlusLigi. Na trybunach pojawiło się 4221 osób, a kibice robili, co mogli. Niestety, w środowy wieczór mistrzowie Polski wyrównali stan rywalizacji na 1:1. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane już w sobotę. Sprawdźcie nasze zdjęcia z hali Globus.

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

W sobotę 26 kwietnia na murawie Motor Areny Lublin zmierzą się piłkarze Motoru Lublin i Cracovii. Na kibiców po meczu bedzie czekać więcej autobusów.

zdjęcie ilustracyjne

O włos od tragedii. Policjanci ocalili dwie osoby przed targnięciem się na życie

Pomoc przyszła na czas. Chełmscy policjanci uratowali dwie osoby, które chciały targnąć się na własne życie.

Cykliści będą się ścigać. Na kierowców czekają utrudnienia

Cykliści będą się ścigać. Na kierowców czekają utrudnienia

W sobotę i niedzielę na ulice powiatu zamojskiego wyjadą cykliści. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami na drogach.

Pierwsze wodorowe autobusy wchodzące w skład taboru Chełmskich Linii Autobusowych

Pierwsza taka wodorowa flota w Polsce. W Chełmie nowe autobusy wożą za darmo

Do Chełma dotarły pierwsze autobusy wodorowe. To początek ekologicznej rewolucji w historii lokalnej komunikacji miejskiej. Za moment flotę zasilą kolejne trzy pojazdy, a do końca roku po ulicach ma jeździć łącznie 26 zeroemisyjnych Nesobusów.

Umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego została podpisana 3 marca 2025 roku. Umowę podpisali: Marta Postuła, pierwsza wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Artur Szymczyk, prezes zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie. W spotkaniu z beneficjentami Krajowego Planu Odbudowy uczestniczył Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprezes Rady Ministrów.

Ziemia skorzysta z oczyszczalni

Czy osady ściekowe po ich higienizacji można wykorzystać w gospodarce? Można – dodatkowo na tym zarabiając. Takie plany ma Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Z oczyszczonych osadów ściekowych chce produkować i sprzedawać nawóz rolniczy. Instalacja do higienizacji w Oczyszczalni Ścieków „Hajdów” jest już gotowa. Spółka czeka teraz na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, żeby rozpocząć produkcję i wprowadzić gotowy produkt do obrotu.

zdjęcie ilustracyjne

Nadchodzą burze z gradem. Gdzie zagrzmi?

Będzie burzowo. Synoptycy wydali ostrzeżenie drugiego stopnia dla kilku powiatów województwa.

Jakie modele torebek to must-have w kobiecej szafie? Podpowiadamy

Jakie modele torebek to must-have w kobiecej szafie? Podpowiadamy

Każda kobieta doskonale wie, że odpowiednio dobrana torebka może całkowicie odmienić charakter stylizacji. Nie tylko stanowi praktyczny dodatek, ale również podkreśla osobowość i styl swojej właścicielki. Wybór idealnej torebki może być jednak niemałym wyzwaniem, szczególnie przy tak bogatej ofercie dostępnej na rynku. Dlatego przygotowaliśmy praktyczny przewodnik po modelach, które z pewnością zasługują na miejsce w Twojej szafie.

Pogrom w Mirczu, sensacja w Różańcu. Zamojska klasa okręgowa nadrobiła zaległości

Pogrom w Mirczu, sensacja w Różańcu. Zamojska klasa okręgowa nadrobiła zaległości

W środę rozegrano trzy zaległe mecze z 19. kolejki. Do wielkiej niespodzianki doszło w Różańcu, gdzie tamtejszy Grom przegrał 3:4 z Błękitnymi Obsza. Dla lidera tabeli była to druga z rzędu porażka na własnym stadionie, a to oznacza, że do samego końca sezonu będziemy mogli się emocjonować wyścigiem o zajęcie pierwszego miejsca

Organizowali przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. 11 cudzoziemców z zarzutami

Organizowali przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. 11 cudzoziemców z zarzutami

Grupa przestępcza organizowała przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. Następnie, transportowała ich pod granicę z Niemcami. Polska Straż Graniczna wpadła na ich trop w Sławatyczach.

Odkryj magię kwiatów – dlaczego warto wybrać warsztaty florystyczne?

Odkryj magię kwiatów – dlaczego warto wybrać warsztaty florystyczne?

Florystyka to nie tylko zawód, ale także pasja, która pozwala wyrazić siebie i otaczać się pięknem natury na co dzień. Coraz więcej osób szuka sposobów na twórcze spędzanie wolnego czasu, a warsztaty florystyczne stają się jedną z najpopularniejszych form rozwoju osobistego i relaksu. To doskonała okazja, by nauczyć się czegoś nowego, poznać inspirujących ludzi i stworzyć własne, niepowtarzalne kompozycje kwiatowe. Jeśli zastanawiasz się, czy warto spróbować swoich sił w świecie florystyki, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Nalot agentów CBA na związki sportowe. Przeszukują też w Lubelskiem

Nalot agentów CBA na związki sportowe. Przeszukują też w Lubelskiem

Agenci CBA weszli w czwartek do gmachów Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Koszykarskiego i Polskiej Ligi Koszykówki. Działania obejmują w sumie 16 lokalizacji, również w województwie lubelskim.

Już dwa ząbki Czarnego Czosnku dziennie pozytywnie wpływają na nasz organizm!

Już dwa ząbki Czarnego Czosnku dziennie pozytywnie wpływają na nasz organizm!

Czarny Czosnek, znany również jako czosnek fermentowany, to naturalny antybiotyk o wielu właściwościach zdrowotnych. Powstaje w komorze, w której czosnek biały jest poddawany specjalnemu procesowi fermentacji, powodującemu zmianę jego smaku, konsystencji i koloru. Dzięki temu czosnek staje się bardziej łagodny w smaku, a jednocześnie zachowuje, a nawet wzmacnia swoje lecznicze właściwości.

Śruta rzepakowa - czy jej produkcja jest opłacalna?

Śruta rzepakowa - czy jej produkcja jest opłacalna?

Śruta rzepakowa, będąca jednym z produktów ubocznych w procesie tłoczenia nasion rzepaku, zdobyła popularność jako ważny składnik paszowy w rolnictwie. Jej wyjątkowa wartość odżywcza oraz stosunkowo niska cena sprawiają, że jest to jedno z najczęściej wykorzystywanych źródeł białka roślinnego w hodowli zwierząt. Kluczowym zagadnieniem, które stoi przed rolnikami i przedsiębiorcami, jest jednak pytanie, na ile opłacalna jest inwestycja w ten produkt i jak efektywnie zarządzać jego sprzedażą.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium