Energię elektryczną oszczędzać może każdy - od małego dziecka, które dopiero nauczyło się włączać światło w pokoju czy nocną lampkę, do staruszka. Wystarczy korzystać z kontaktu przy każdorazowym wychodzeniu z pokoju.
Do naciśnięcia na kontakt czy przycisk lampki nocnej potrzeba niewiele wysiłku, więcej zaś samodyscypliny. Opłaci się zrezygnować z tradycyjnych żarówek na rzecz energooszczędnych. Wymieniając pralkę czy lodówkę na nową, warto kupić urządzenie energooszczędne. I już rachunek za prąd powinien być odczuwalnie niższy. Oczywiście, pod warunkiem, że zakład energetyczny nie podwyższy akurat ceny za energię elektryczną. A tak stanie się już niedługo…
Jednak tylko od Ciebie zależy, ile prądu i jak drogiego zużyjesz.
Zmień taryfę, sprzedawcę - niekoniecznie
Dla osób, które w ciągu całego tygodnia krótko korzystają z prądu, bardzo korzystna będzie taryfa weekendowa.
Nie opłaca się natomiast zmieniać sprzedawcy prądu. Różnice w jego cenach dla gospodarstw domowych na 2009 r. u różnych operatorów są praktycznie niezauważalne (mniej niż o 1 grosz!).
Kompakty na topie
Przykład
Dwie żarówki 100-watowe świecące 6 godzin dziennie zużywają prąd za 10 zł. Dające tak samo jasne światło żarówki energooszczędne zużyją go tylko za 2,80 zł.
Opłaca się też regularnie czyścić oprawy oświetleniowe - klosze, abażury itp. Brudne mogą pochłaniać 20-50 proc. światła emitowanego przez żarówki.
Wyłączaj komputer
Masz komputer ze starym, kineskopowym monitorem? Zamień go na monitor LCD, pożerający o połowę mniej prądu (dodatkowo zaoszczędzi Twoje oczy).
Drukarkę włączać należy dopiero wówczas, gdy wiemy, co będziemy drukowali. W stanie czuwania "żre” aż ok. 90 proc. energii!
Lodówka tylko klasy wysokiej
Renomowani producenci sprzętu AGD innych urządzeń już nie produkują, ale w sklepach można spotkać lodówki czy zamrażarki mniej znanych firm, na których widnieje etykieta z literą B, C, D lub jeszcze niższą.
- Dla zobrazowania skali możliwych oszczędności dodajmy, że lodówka czy zamrażarka klasy A zużywa o blisko połowę energii elektrycznej mniej niż podobne urządzenie klasy E. W przypadku sprzętu klasy A+ lub A++ oszczędności w porównaniu ze standardowym zużyciem energii elektrycznej są jeszcze większe - mówi Łukasz Ziemecki, sprzedawca w jednym z lubelskich sklepów ze sprzętem AGD.
Chłodziarki czy zamrażarki nie powinny stać w pobliżu kaloryferów, grzejników, pieców lub w miejscach silnie nasłonecznionych. Ciepłe otoczenie wokół urządzenia sprawia, że by utrzymać ustawioną temperaturę, musi ono pobrać więcej energii elektrycznej.
Pralki też najlepsze A++
- Pranie kosztuje najmniej, gdy jej bęben jest wypełniony do pełna. Zużywa wtedy na cykl optymalną ilość wody i prądu - mówi Łukasz Ziemecki.
Nowoczesne pralki mają też różnorodne, przydatne udogodnienia. Są to np. krótkie programy, pozwalające na szybkie pranie mało zabrudzonych rzeczy. Czasem da się uniknąć prania wstępnego albo prania w wodzie o najwyższej temperaturze. To podwójna oszczędność - wody i prądu.
No i jeszcze jedna ważna rzecz. Każdy, kto ma w domu nocną lub weekendową taryfę za energię elektryczną, właśnie wtedy powinien urządzać pranie. O ile jednak pranie w weekend może nie być problemem, to pranie po godz. 22 (wtedy obowiązuje nocna taryfa za prąd) w naszych przepuszczających wszelkie odgłosy blokach raczej nie jest wskazane. Ale w domku jednorodzinnym już tak.
Nowoczesność się opłaca
Gotując na kuchence pamiętaj, by dostosować wielkość garnka, rondla, patelni do wielkości palnika. Lepszemu wykorzystaniu ciepła sprzyja też zakrywanie ich pokrywką podczas gotowania czy smażenia.
Czysty spód garnka to zużycie do przygotowania lub odgrzania posiłku nawet o połowę energii mniej niż jeśli to dno jest brudne.
Żegnaj, żarówko
Kroki te pozwolą zaoszczędzić tyle energii, ile rocznie wytwarza dziesięć elektrowni o mocy 500 megawatów każda, oraz redukcję emisji dwutlenku węgla o ok. 15 milionów ton rocznie.
(bmk)