Zalety kina domowego to właśnie idealny obraz i dźwięk otaczający widza z każdej strony. Efekt ten powstaje za sprawą specjalnego sprzętu przetwarzającego oraz rozdzielającego dźwięk tak, aby poszczególne sekwencje płynęły z przynajmniej pięciu odpowiednio rozmieszczonych głośników.
Co przeszkadza, co pomaga
W pokoju, w którym stoi zestaw nie powinno być zbyt dużo sprzętów. Im więcej płaskich po-wierzchni (regał, stół, ława), tym więcej odbić i zniekształceń dźwięku. Jeśli jednak pomieszcze-nie będzie prawie puste, nie unikniemy z kolei pogłosu. Spowoduje on, że dźwięk przestanie brzmieć naturalnie. Najlepiej trochę poeksperymentować z ustawieniem mebli i kolumn. Dobry rezultat może dać nachylenie głośników w stronę oglądającego, ustawienie ich pod kątem, prze-stawienie szafki lub zrezygnowanie z niej. Innym problemem są rezonanse niskich tonów, powo-dowane nakładaniem się fal dźwiękowych. Ma się wrażenie, że słychać jedynie basowy, dudniący głośnik. Można go wytłumić za pomocą np. puszystego dywanu lub makaty na ścianie (za głośni-kami). Z boku warto postawić stolik.
NA poddrukuku
Kino z klocków, czyli powinniśmy kupić
Telewizor
* Najlepiej, żeby był przynajmniej 25-calowy i miał ekran panoramiczny (tzw. format 16:9) lub możliwość wyświetlania obrazu w tym właśnie formacie. Jest to bardzo ważne, gdyż wszystkie filmy kinowe są w nim nagrywane. Jeśli więc będziemy je oglądać na zwykłym ekranie (4:3), obraz po bokach zostanie obcięty, a my zobaczymy tylko środkową jego część.
Głośniki
* Zazwyczaj kupujemy ich 6 (2 przednie, 2 tylne, centralny i subwoofer, czyli niskotonowy). Są też takie zestawy kina domowego, które wymagają 7 lub więcej głośników. Jeśli zestaw kom-pletujemy stopniowo, zwróćmy uwagę, by głośniki przednie i centralny miały zbliżoną lub taką samą moc. Tylne mogą być nieco słabsze.
DVD
* Odtwarza obrazy i dźwięki zapisane cyfrowo na płycie przypominającej kompaktową. Uży-wając go można też słuchać muzyki z CD. Najlepsze modele odczytują filmy nagrane na CD – ROM - ach (w formacie Video CD) oraz muzykę zapisaną komputerowo w plikach MP-3 z płyt CD-R i CD-RW. Najważniejsze funkcje, jakie powinien mieć: możliwość dostrojenia ostrości (normalna, wyostrzona, zmiękczona), wyboru sposobu wyświetlania kolorów i, gdy mamy tele-wizor ze zwykłym, nie panoramicznym ekranem, możliwość przestawienia formatu ekranu z 4:3 na 16:9. Przyda się też zoom (powiększa wybrany fragment klatki filmu) oraz płynny podgląd obrazu podczas szybkiego przewijania.
Amplituner
Skała się z tunera radiowego i wzmacniacza. Kupując go wybierzmy taki z systemem Pro Lo-gic II (może przetwarzać dźwięki zapisane na DVD, CD oraz na kasetach VHS). Ważna jest też moc – im większa, tym lepszy efekt. By nagłośnić pokój o powierzchni 25 mkw. wzmacniacz powinien dostarczyć do każdego głośnika ok. 80 W.
KONIEC PODDRUKU
W RAMCE
Jak rozmieścić głośniki
* Kolumny przednie ustawmy po obydwu stronach ekranu, maksymalnie ok. 3 metro jeden od drugiego i od miejsca, w którym siedzimy (jeśli odległość będzie większa, utracimy spójność dźwięku).
* Subwoofer może być wszędzie, byle nie w rogu, na przykład pod boczną ścianą – dla dobrej słyszalności niskich tonów nie ma znaczenia, z którego miejsca dobiegają (rozchodzą się we wszystkich kierunkach).
* Głośnik centralny umieścimy pomiędzy przednimi, tak aby znajdował się z nimi prawie w jednej linii, najlepiej pod lub nad telewizorem.
* Kolumny tylne radzimy ustawić na podstawkach, za oglądającym, nieco powyżej jego głowy. Aby dźwięk nie zniekształcał się odbijając od ściany, powinny być trochę od niej odsunięte.