Wiosna w ogrodzie trwa do 21 czerwca. Czerwiec w naszym klimacie jest zazwyczaj bardzo ciepłym i słonecznym miesiącem.
Jest to odpowiedni czas, żeby posadzić rośliny wrażliwe na niskie temperatury, gdyż ryzyko przymrozków o tej porze roku jest już minimalne. Podpowiadamy jakie jeszcze prace ogrodowe należy wykonać w czerwcu - Doradza sklep plantet.pl
Pielęgnacja roślin ogrodowych
Ogród w czerwcu jest bajecznie kolorowym miejscem. Wiele roślin kwitnie w tym miesiącu. Żeby jak najdłużej prezentowały się znakomicie, musimy o nie dbać. W czerwcu należy pamiętać o takich zabiegach pielęgnacyjnych jak między innymi podlewanie, nawożenie, spulchnianie gleby, usuwanie przekwitłych kwiatostanów (w ten sposób możemy przedłużyć termin kwitnienia wielu roślin) czy usuwanie chwastów. Pamiętajmy, że poszczególne rośliny rosnące w naszym ogrodzie mogą mieć inne wymagania pielęgnacyjne.
Przycinanie roślin dekoracyjnych i owocowych
Doświadczeni ogrodnicy przekonują, że czerwiec to dobry czas na przeprowadzenie przycinania drzewek i krzewów owocowych i dekoracyjnych. Nie możemy pozwolić, żeby drzewka owocowe rosły swobodnie, gdyż w przyszłości moglibyśmy mieć poważne problemy ze zbiorami owoców. Z tego względu należy zająć się formowaniem ich koron. Młode gałęzie przycinamy w taki sposób, żeby korona drzewa miała poziomy kształt. W przypadku gałęzi zdrewniałych sprawdza się obciążanie ciężarkami.
Jeżeli nie zrobiliśmy tego w poprzednich miesiącach – w czerwcu zajmijmy się przycinaniem roślin dekoracyjnych. Zajmijmy się zwłaszcza krzewami, które kwitły wczesną wiosną – pigwowcami, forsycjami, tawułkami. Przycinamy także żywopłoty i byliny, które przekwitły. Część roślin dekoracyjnych może potrzebować zraszania (pamiętajmy, że podczas upalnych dni najlepszą porą na podlewanie i zraszanie jest późny wieczór, gdy temperatury nieco opadną; w przeciwnym wypadku możemy ugotować rośliny).
Gdy posiadamy w swoim ogrodzie winorośle, warto jest przerzedzić ich grona. Usuwamy owoce skarłowaciałe, a także te, które rosną wewnątrz grona. Zostawiamy tylko te najbardziej dorodne.
Sprawdź promocje na narzędzia tnące w plantet.pl
Zbiory owoców i ich ochrona przed szkodnikami
Wielu z nas uwielbia czerwiec, gdyż w miesiącu tym zaczynają się zbiory przepysznych owoców. Zbieramy między innymi truskawki, wczesne odmiany czereśni, jagody, maliny, poziomki, wczesne odmiany agrestu.
Warto pamiętać, że nie tylko my jesteśmy amatorami owoców. Dojrzewające owoce są często przysmakiem ptaków. Z tego względu warto zabezpieczyć drzewka owocowe przy pomocy specjalnej siatki. Dobrą praktyką jest zawieszanie na drzewkach owocowych specjalnych tabliczek lepowych z środkiem wabiącym szkodniki.
Zadbajmy o ogród warzywny
Czerwiec jest miesiącem intensywnych prac w ogrodzie warzywnym. Jeśli posadziliśmy pomidory, musimy pamiętać o ich aplikowaniu (delikatne krzaczki nie są w stanie udźwignąć ciężkich owoców).
Należy pamiętać o regularnym nawadnianiu, nawożeniu i odchwaszczaniu grządek.
Możemy zbierać warzywa wcześnie dojrzewające – kapustę, brokuły, kalafior, buraki liściowe i buraki ćwikłowe, kalarepę, szpinak, rzodkiewkę, sałatę, cebulę, zielony groch czy bób.
W czerwcu wysiewa się rzeżuchę, koper ogrodowy, pietruszkę, ogórki, kalarepę, buraki na jesienne zbiory, patisony, dynię, marchew.
W czerwcu temperatury mogą być naprawdę wysokie, dlatego powinniśmy regularnie kontrolować temperaturę w szklarniach. W przeciwnym wypadku uprawiane tam warzywa mogą się ugotować. Temperatura w szklarni nie może przekroczyć 30 stopni Celsjusza, dlatego należy pamiętać o regularnym jej wietrzeniu.