Najlepiej wypadli na języku polskim, najgorzej na matematyce i rozszerzonym angielskim. Wynik gimnazjalistów z naszego regionu jest niemal identyczny jak średnia krajowa.
– Najlepsze uzyskali na egzaminie humanistycznym – mówi Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty. – W części z języka polskiego zdobyli 66 proc. punktów, o 1 proc. więcej niż średnia krajowa. A w części z historii i wiedzy o społeczeństwie uzyskali wynik identyczny jak średnia całego kraju: 61 proc. punktów.
Podobnie z egzaminem matematyczno-przyrodniczym, w którym nasi gimnazjaliści wypadli tak samo, jak średnia krajowa. – W części matematycznej zdobyli 47 proc. punktów, a w części z przedmiotów przyrodniczych 50 proc. punktów – wylicza Babisz.
– Przy czym w tej ostatniej lepiej poszły im zadania z geografii i biologii, a gorzej z fizyki i chemii – dodaje Renata Janicka z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie, która organizuje egzaminy w naszym regionie. – To właśnie fizyka i matematyka wypadły najgorzej z całego egzaminu.
– Przy czym można powiedzieć, że tegoroczny wynik z matematyki to i tak dla nas sukces. Nasi uczniowie znacznie go poprawili – zauważa Babisz. – Porównując ostatnie trzy lata zawsze byliśmy gorsi od innych województw, nie tylko z naszej OKE (która oprócz lubelskiego obejmuje też małopolskie i podkarpackie – red.). A teraz znacznie zbliżyliśmy się do średniej krajowej.
Tegoroczny egzamin gimnazjalny uczniowie pisali na innych zasadach niż we wcześniejszych latach. – To był pierwszy rocznik, który zdawał go według nowej podstawy programowej – tłumaczy Babisz. Zmieniły się też zasady samych testów.
– Egzaminy humanistyczne i matematyczno-przyrodnicze zostały podzielone na dwie części (które uczniowie pisali z przerwami – red.). A egzamin z języków obcych uczniowie kontynuujący w gimnazjum naukę języka ze szkoły podstawowej obowiązkowo pisali na poziomie rozszerzonym, a wszyscy na podstawowym – wyjaśnia kurator.
– Po raz pierwszy również wyniki egzaminów z języków obcych będą brane pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych – dodaje.
Jak języki poszły naszym uczniom? – Na podstawowym egzaminie z angielskiego, który był najczęściej wybierany, zdobyli 62 proc. punktów, przy średniej krajowej o 1 proc. wyższej – mówi kurator. – Na części rozszerzonej uzyskali 44 proc. punktów, o dwa mniej niż średnia krajowa.
Wyniki:
język polski – lubelskie: 66 proc., kraj: 65 proc.
historia i WOS – lubelskie: 61 proc., kraj: 61 proc.
matematyka – lubelskie: 47 proc., kraj: 47 proc.
przyroda – lubelskie 50 proc., kraj: 50 proc.
j. angielski podstawowy – lubelskie: 62 proc., kraj: 63 proc.
j. angielski rozszerzony – lubelskie: 44 proc., kraj: 46 proc.