ETI to jedno z unikalnych wydarzeń gospodarczych Europy Wschodniej. Ponad tysiąc uczestników I edycji, kilkadziesiąt paneli tematycznych oraz giełda startup zaoowocowały nowymi relacjami biznesowymi, partnerstwami i inwestycjami.
Gospodarzem spotkania jest województwo lubelskie, nagrodzone w klasyfikacji European Cities and Regions of the Future 2018/19 jako jeden z 10 europejskich regionów o najlepszej strategii przyciągania zagranicznych inwestycji. Siłą gospodarczą regionu są inteligentne specjalizacje: biogospodarka, medycyna i zdrowie, informatyka i automatyka oraz energetyka niskoemisyjna. O europejskich innowacjach w tym obszarze porozmawiają eksperci z całego świata.
Współpraca nauki i biznesu
– Zapraszam na II edycję Europejskiego Tygodnia Innowacji, która będzie o tyle wyjątkowa, że powstała we współpracy nauki i biznesu, w oparciu o konsekwentnie budowane przewagi gospodarcze związane z inteligentnymi specjalizacjami. Chcemy pokazać relacje oparte na innowacjach, wiedzy i dialogu młodych firm z doświadczonymi. W spotkaniu weźmie udział kilkanaście miast i regionów partnerskich, co posłuży międzynarodowej wymianie dobrych praktyk – mówi Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.
Podczas Europejskiego Tygodnia Innowacji spotkają się przedstawiciele różnych sektorów i branż, np. medycyny, biotechnologii, fotoniki, technologii kosmicznych, motoryzacji, produkcji żywności, administracji samorządowej, naukowcy oraz startupowcy. ETI 2018 to przestrzeń do dyskusji oraz poznania wiedzy z wielu różnych dziedzin, a także miejsce powstawania nowych pomysłów w obszarze inteligentnych specjalizacji, badań, technologii oraz inżynierii.
Gospodarka, medycyna i bioinnowacje
Wśród tematów wiodących II edycji Europejskiego Tygodnia Innowacji są gospodarka 4.0, medycyna 2.0 i bioinnowacje. W agendzie wydarzenia nie zabraknie również sesji poświęconych innym dziedzinom gospodarki i życia publicznego, m.in. roli inspiracji w innowacjach, design thinking oraz roli przywództwa w rozwoju innowacji. ETI 2018 zademonstruje siłę i potencjał województwa lubelskiego na bazie konkretnych projektów realizowanych we współpracy nauki i biznesu, które poddane zostaną dyskusji na szczeblu krajowym i międzynarodowym.
Prelegentami na wydarzeniu będą eksperci reprezentujący szereg branż z zakresu nauki oraz biznesu. udział potwierdzili m. in.: M.D., Ph.D., FRCP Ghislain Opdenakker, - Kierownik Kliniki Immunobiologii, Rega Institute for Medical Research, Leuven - Belgia; dr Greg Mosier - Dziekan, Wyższa Szkoła Biznesu, na University of Nevada, Reno - USA; Tina Quigley – Regionalna Komisja Transportu Południowej Nevady, Nevada- USA; prof. dr hab. Maciej Żylicz - Prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej; prof. dr hab. n. farm. Dariusz Matosiuk - Prorektor do Spraw Nauki, Uniwersytet Medyczny w Lublinie; dr Grzegorz Brona - Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej; prof. Rafał Ohme – Inemo, Neurohm, ekspert w dziedzinie emocji, światowy pionier w obszarze neuronauki konsumenckiej; Szymon Hołownia – dziennikarz, pisarz i publicysta, mówca motywacyjny oraz wielu innych znamienitych ekspertów. Udział wezmą również delegacje z Azji, Stanów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej.
Co zobaczymy na wydarzeniu?
– W wielu sektorach gospodarki obserwujemy znakomite przykłady współpracy nauki z firmami województwa lubelskiego. Właśnie takie projekty pokażemy podczas
II edycji Europejskiego Tygodnia Innowacji. Wydarzenie to jest praktycznym połączeniem dojrzałego biznesu z nauką oraz innowacyjnymi projektami, a także miejscem inspiracji i rozpoczęcia działań w kierunku rozwoju. Serdecznie zapraszam do rejestracji na wydarzenie – Radosław Dudziński, dyrektor Lubelskiego Centrum Konferencyjnego w Lublinie.
Do uczestnictwa w ETI 2018 zaproszeni są m.in. przedsiębiorcy i inwestorzy, naukowcy, doktoranci i studenci z kół naukowych, startupy i spin-offy, instytucje otoczenia nauki i biznesu czy też administracja publiczna wspierająca rozwój innowacji. Zapraszamy wszystkich, których interesują tematy innowacji, inteligentnych specjalizacji, rozwoju biznesu oraz nauki. Zapisy już ruszyły.
Wydarzenia towarzyszące:
- Debata miast i regionów partnerskich województwa lubelskiego – międzynarodowy charakter wydarzenia podkreślony został przez zaproszenie przedstawicieli samorządów z całego świata. Swoją obecność potwierdzili przedstawiciele regionów z Ameryki Północnej, Azji, UE i Europy Wschodniej. Debata, która jest okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń, a także szansą na podsumowanie inicjatyw ponadregionalnych, będzie inauguracją 4-dniowego kongresu gospodarczego, w ramach Europejskiego Tygodnia Innowacji.
- Dzień Otwartych Laboratoriów Uczelni Wyższych – warsztaty w wybranych laboratoriach oferujących usługi dla biznesu, Forum Młodych Naukowców oraz finał konkursu Giełdy Startup / Startup Exchange zorganizowane w ramach współpracy Europejskiego Tygodnia Innowacji z Lubelskim Festiwalem Nauki.
- Gala Innowacji będąca zwieńczeniem konkursu organizowanego wspólnie z partnerem wydarzenia Lubelską Agencją Wspierania Przedsiębiorczości. Podczas gali uhonorowane zostaną wyróżniające się innowacyjne projekty z województwa lubelskiego.
Więcej informacji oraz rejestracja na wydarzenie na stronie www.etilubelskie.pl.