W ciągu ostatnich kilku miesięcy głośniej zrobiło się o zdolnej i przedsiębiorczej młodzieży z województwa lubelskiego. Informacje o ich sukcesach często obiegały cały świat, ale czy ludzie w regionie byli świadomi tych osiągnięć? Nie byli, aż do 18 września.
Wtedy właśnie w CSK w Lublinie przedsiębiorcza młodzież z całego województwa wzięła udział w niestandardowej lekcji przedsiębiorczości „Biznes Lubelskie z klasą”. Konferencja miała na celu zwrócenie uwagi na rozwijanie postaw proprzedsiębiorczych wśród młodych osób poprzez budowanie świadomości na temat przedsiębiorczości, właściwego podejścia do biznesu oraz możliwości, jakie oferują różnego rodzaju podmioty, w tym także publiczne.
– „Biznes Lubelskie z klasą” to pomysł powstały po sukcesach zwyczajnych młodych ludzi, którzy przywożą te sukcesy z całego świata. To efekt sukcesu grupy z Kraśnika, to pokłosie wielu sukcesów startupowych. Stwierdziliśmy, że młodzi ludzie powinni mieć własne poważne wydarzenie, gdzie zaprezentują to, co im się udało osiągnąć – mówi Artur Habza, dyrektor departamentu gospodarki w urzędzie marszałkowskim.
Podczas konferencji nie zabrakło także innych interesujących wystąpień prelegentów. Uczestnicy mogli posłuchać m.in. o tajnikach budowania robotów, dowiedzieć się, jak za niewielkie pieniądze zwiedzać świat, czy przekonać się, jak wykorzystywać siłę mediów społecznościowych do działań charytatywnych o czym mówił Filip Chajzer.
– Przesłaniem „Biznes Lubelskie z klasą” było pokazanie, że mając kilkanaście lat można być aktywnym i przedsiębiorczym, można funkcjonować w różnego typu organizacjach pozarządowych. Z jednej strony to Biznes Lubelskie z „klasą”, czyli wyższą jakością, ale z drugiej strony z „klasą”, czyli naciskiem na to, że i w szkole średniej można podejmować biznesowe wyzwania – wyjaśnia marszałek Sławomir Sosnowski.
W wydarzeniu udział wzięło ponad tysiąc uczestników. Była to w większości młodzież szkół średnich, ale na sali nie zabrakło również studentów oraz przedstawicieli różnych środowisk biznesowych.
Lubelska młodzież mocno interesuje się robotyką. Wszystko za sprawą kraśnickiej młodzieży skupionej wokół drużyny Spice Gears. Drużyna już od kilku lat z sukcesami reprezentuje nie tylko województwo lubelskie, ale i całą Polskę na licznych turniejach oraz olimpiadach odbywających się na całym świecie. W ubiegłym roku zdobyli srebrny medal na światowej olimpiadzie robotycznej First Global Challenge. W tym roku bronili tytułu, a starania drużyny zostały nagrodzone brązowym medalem. W tym sezonie zmagań robotów drużyna zdobyła aż 8 nagród.
Po powrocie do Polski z ostatniej olimpiady, młodzież z Kraśnika nie osiadła na laurach. Widząc rosnące zainteresowanie rówieśników budową robotów, szybko zabrała się za realizację unikalnego w skali kraju pomysłu, jakim jest Lubelskie: Liga Robotyki.
To pierwszy w regionie przeprowadzany na szeroką skalę konkurs robotyki skierowany do młodzieży szkół średnich. Celem konkursu jest promocja robotyki i mechatroniki wśród uczniów naszego regionu. Uczniowie tworzący drużyny zaprojektują, a następnie zbudują i zaprogramują roboty przystosowane do tematyki turnieju. Przez 9 tygodni uczniowie będą zgłębiać zaplecze wiedzy technicznej i szlifować umiejętności, które nie są dla nich dostępne na tym etapie nauki szkolnej. Wraz z budową i programowaniem robota, drużyny są zobowiązane do stworzenia dokumentacji, która systematyzuje wszelkie notatki, projekty czy przemyślenia, które nabędą w czasie sezonu budowy.
Lubelskie samorządy silnie wspierają rozwój robotyki wśród młodych osób. Dlaczego? Po prostu podzielamy zdanie ekspertów, w tym prof. Alexandra Nawrockiego (były kontroler lotów kosmicznych w NASA), że rozwój robotyki nie tylko ułatwi nam codzienne życie, ale pomoże też realizować naukowe marzenia.
– Jestem pewien, że to, co zaczęło się w Kraśniku, rozprzestrzeni się na całe województwo lubelskie i później na Polskę. Obserwujemy to na całym świecie, głównie za oceanem oraz w Chinach. Drużyna powstała w Kraśniku, my zapoczątkowaliśmy ten trend. Wyprzedziliśmy innych o kilka lat i to jest bardzo dobry prognostyk – mówi Andrzej Maj, starosta kraśnicki.
Finał turnieju odbędzie się już 28 października w Lublinie.