Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

0 0 A A

Przed nami jesień. Dni będą krótsze, a wieczory długie i chłodne. Do szkół wrócą uczniowie, studenci z całego kraju przyjadą na uczelnie. Wyjdziemy z pracy czy szkoły, kiedy na dworze będzie panował już półmrok. Oby wszystkie nasze powroty były bezpieczne…

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Statystyki są jasne – to piesi najczęściej giną w wypadkach komunikacyjnych. Do incydentów z ich udziałem dochodzi zwykle po zmroku, w miesiącach jesienno-zimowych. Jeśli poruszasz się pieszo wieczorem, to bez względu na porę roku, dla kierowcy jesteś niemal niewidoczny. Kierowca widzi przede wszystkim światła pojazdów z naprzeciwka i znaki poziome na jezdni. W starciu z pojazdem pieszy czy rowerzysta, w ciemnym ubraniu, nie ma szans. Kierujący najczęściej dostrzega jego sylwetkę w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30-40 metrów. Tymczasem osoba wyposażona w elementy odblaskowe jest widoczna już ze 130-150 metrów!

W 2014 r. konieczność posiadania przez pieszych elementów odblaskowych została uregulowana prawnie. Zgodnie z przepisami każdy, kto znajduje się po zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla innych uczestni-ków ruchu. W obszarach zabudowanych nie wszystkie miejsca są dostatecznie oświetlone. Dlatego my powinniśmy świecić przykładem dla in-nych nosząc odblaski.

– Jestem pewna, że każdy z nas ma w domu odblaskową taśmę, zawieszkę czy kamizelkę. Umieść odblask na torebce, plecaku dziecka, na czapce, nadgarstku – możliwości jest wiele. Te małe gadżety mogą nas uchronić od trwałego kalectwa, a nawet śmierci! Koszt odblasku jest niewielki, zwłaszcza w porównaniu z kosztami leczenia i rekonwalescencji po wypadku. Nie ryzykujmy życia i zdrowia poruszając się po dro-gach w sposób niezgodny z przepisami i zdrowym rozsądkiem – mówi Anna Augustyniak, sekretarz województwa lubelskiego. (ASM)

Anna Augustyniak, sekretarz województwa lubelskiego

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium