Ponad trzy doby może potrwać rozbiórka dużego budynku w szpitalnym kompleksie przy ul. Staszica. Z tego powodu od środy nie będzie można tędy przejechać od Radziwiłłowskiej do Wodopojnej. Stary gmach ustąpi miejsca nowemu, który powinien być gotowy w 2022 r.
– Do wyburzenia mamy jeden budynek, ten z bramą wjazdową – potwierdza Mateusz Niedużak z firmy Budimex, będącej generalnym wykonawcą dużej przebudowy szpitala. Za nieco ponad tydzień nie powinno być śladu po gmachu, który już od dłuższego czasu ma wymontowane okna i wygląda jak element scenografii do filmu wojennego.
Rozbiórce będzie można się przypatrywać z przeciwnej strony ulicy, z chodnika, który przez cały czas ma być dostępny dla pieszych (zamknięty będzie tylko ten po stronie kościoła i szpitala). Większych utrudnień muszą się spodziewać kierowcy.
Z powodu prac wyburzeniowych jezdnia ul. Staszica zostanie całkowicie zamknięta w rejonie zakrętu przy bramie wjazdowej szpitala. Barierki mają tu stanąć w najbliższą środę o godz. 16. Utrudnienia mogą trwać do soboty, 22 lutego, do godz. 23.
Żeby dojechać w tym czasie od ul. Wodopojnej do Radziwiłłowskiej trzeba będzie pojechać pod górę ul. Świętoduską i skręcić w prawo w jednokierunkową Zieloną. Warto pamiętać, że ul. Zielona jest oznakowana jako „strefa zamieszkania” i piesi mogą tu iść środkiem jezdni. Z kolei przejazd od Radziwiłłowskiej do Wodopojnej możliwy będzie przez ul. 3 Maja, Dolną 3 Maja i al. Solidarności.
W miejscu rozbieranego gmachu ma wyrosnąć nowy, ośmiokondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej ponad 15 tys. mkw. – Będzie funkcjonalnie podzielony na dwie części. Na tzw. tarasie dolnym zaplanowano Zintegrowany Blok Operacyjny z 8 salami operacyjnymi, Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz Intensywną Terapię – informowała Anna Guzowska, rzeczniczka szpitala. – Z kolei na tzw. tarasie górnym zaplanowano głównie oddziały łóżkowe, które będą przeniesione z dotychczasowych lokalizacji. Na niższych piętrach ulokowana będzie m.in. diagnostyka obrazowa, laboratoria i Bank Krwi. Nad ostatnią kondygnacją powstanie lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Prace budowlane powinny zakończyć się w ostatnim kwartale tego roku. Kolejne dwa lata przeznaczone będą na wykończenie obiektów na zewnątrz i wewnątrz oraz ich wyposażenie. Pierwsi pacjenci trafią do tej części szpitala prawdopodobnie pod koniec 2022 roku.