Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

12 grudnia 2020 r.
12:03

Uczniowie nie popisali się z matematyki i przedmiotów przyrodniczych. Kto zawinił?

3 1 A A

Znajomość zagadnień z matematyki i przedmiotów przyrodniczych wśród uczniów polskich szkół bardzo spada. Pokazują to opublikowane właśnie wyniki Międzynarodowego Badania Wyników Nauczania Matematyki i Nauk Przyrodniczych. Są też one dowodem na to, że uczniowie szkoły nie lubią i nie rozumieją nauczycieli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Badanie TIMSS prowadzone jest raz na cztery lata od 2011 roku. Podczas poprzedniej edycji wynikami polskich uczniów się chwalono.

Teraz nie napawają one optymizmem. Uczniowie w Polski zajęli 26. miejsce w matematyce i 16. miejsce w przyrodzie. W porównaniu z badaniem przeprowadzonym w 2015 roku, wynik jest dużo gorszy. Wtedy czwartoklasiści uplasowali się odpowiednio na 17. i na 9. miejscu. Największym problemem jest matematyka.

Znacznie wzrosła liczba uczniów najsłabszych: w matematyce na dwóch najniższych progach osiągnięć jest już co czwarty uczeń (w 2015 roku – co piąty). O ile w poprzednim badaniu uczniowie i uczennice radzili sobie z przedmiotem bardzo podobnie, to tym razem dziewczynki wykazały się słabszym opanowaniem materiału (o 8 punktów). W ciągu czterech lat, średni wynik dziewczynek spadł o 18 pkt., a chłopców – o 12 pkt.

Czyja wina?

Ministerstwo Edukacji Narodowej winą za złe wyniki obarcza reformę, która posłała do szkół sześciolatki; wprowadzenie nowej podstawy programowej oraz strajk nauczycieli (badanie w niektórych szkołach przeprowadzono tuż przed nim, a w niektórych po jego zakończeniu – przyp. aut.).

– Należy się zastanowić, na ile przyczyną obniżenia wyników TIMSS 2019 była tzw. reforma sześciolatków i czy mamy do czynienia z porażką tej reformy widoczną w tym badaniu – mówił, prezentując wyniki Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w MEN i tłumaczył, że w badaniu brali udział zarówno uczniowie urodzeni w 2009 roku jak i i II połowie 2008 roku. Nauka młodszych uczniów zmniejsza natomiast tempo ich pracy i możliwość zastosowania różnych środków dydaktycznych.

– Nie wszyscy zrealizowali też podstawę programową – mówił Kopeć, odnosząc się do strajku nauczycieli.

Inaczej na temat patrzą jednak pedagodzy.

– Jestem oburzona obarczaniem nas winą za złe wyniki uczniów. Podczas strajku nauczycieli domagaliśmy się tylko godnych płac. Już wtedy byliśmy odsądzani od czci i wiary. Skoro przerwa w nauce trwała wtedy tylko trzy tygodnie, a w wielu szkołach badanie przeprowadzono jeszcze przed strajkiem, to nie rozumiem jak nasze powstrzymywanie się od pracy mogło zaważyć na wynikach – denerwuje się jedna z nauczycielek matematyki w lubelskiej szkole.

Dodaje jednak, że jej przedmiot jest prawdopodobnie jednym z najtrudniejszych. Część nauczycieli ma problem z jego właściwym tłumaczeniem. – Przede wszystkim nauka matematyki musi sprowadzać się do rozwiązywania zadań. Tylko tak można go wyćwiczyć. A z tym jest już problem, bo w szkole czasu mamy nie wiele, a kiedy zadajemy prace domowe słyszymy oburzone głosy rodziców. Mówią, że skoro dzieci spędzają tak dużo czasu w szkole, w domu powinny już odpoczywać. Tylko niektórzy chętnie pracują w domu z dziećmi.

Bogatsi mają lepiej

Potwierdzają to wyniki badania. Okazało się, że dzieci lepiej wykształconych rodziców osiągają wyższe wyniki. W czwartej klasie szkoły podstawowej różnica między przeciętnymi umiejętnościami ucznia mającego rodziców z wykształceniem najwyżej zasadniczym zawodowym, a ucznia, którego przynajmniej jeden rodzic ma wykształcenie wyższe, jest ogromna i wynosi aż 76 punktów w matematyce i 70 punktów w przyrodzie.

– Wyniki badania pokazały także, że dzieci lepiej wykształconych rodziców wcześniej zaczynały edukację przedszkolną i uczęszczały do żłobka. Status społeczno-ekonomiczny różnicuje częstość aktywności edukacyjnych podejmowanych przez rodziców z dziećmi w ich wczesnym dzieciństwie. Dodatkowo uczęszczanie na płatne zajęcia poza szkołą także sprzyja zwiększaniu nierówności – podsumowuje MEN.

Niektórzy nauczyciele bagatelizują jednak niekorzystne wyniki badania.

– Jeden test wyjdzie tak, a inny inaczej. Wiele zależy też od samych uczniów. Dokładnie rok temu opublikowano wyniki badania PISA prowadzone raz na trzy lata wśród piętnastolatków z 79 krajów. Tamte wyniki były dla nas bardzo pozytywne – słyszymy od innego matematyka.

Rzeczywiście: uczniowie polskich gimnazjów zajęli wtedy 10 miejsce na świecie. W rozumowaniu matematycznym w Unii Europejskiej naszych uczniów wyprzedzili tylko Estończycy.

A na świecie – mieszkańcy Azji. W rozumieniu tekstu polska młodzież zajmuje 4. miejsce wśród krajów UE. Biorąc pod uwagę rozumowanie w naukach przyrodniczych Polska znajduje się na 3. pozycji wśród krajów Unii Europejskiej. Wynik ten był o 22 punkty wyższy od średniej dla OECD. Co szczególnie cieszyło wtedy nauczycieli, w porównaniu z poprzednim badaniem młodzi Polacy zdobyli o 10 punktów więcej. 

– Dlatego winę za kiepski wynik wiążę jedynie z kiepską podstawą programową – mówi matematyk. – Nie oznacza to jednak, że w Polsce źle uczymy. Ewentualne braki na pierwszym etapie nauczania nadrabiamy w kolejnych latach. Stąd pewnie kiepski wynik z przedmiotów przyrodniczych. Zagadnienia z fizyki i chemii, które też były przecież sprawdzane nasi uczniowie poznają dopiero w kolejnych latach.

 Nic nie rozumiem! 

Oprócz wyników sprawdzających posiadaną wiedzę i jej stosowanie w praktyce, opublikowane właśnie badanie to także wyniki ankiety dotyczącej tego, jak oceniana jest nauka.

– Polscy uczniowie bardzo dobrze oceniają przystępność prowadzenia lekcji przez swoich nauczycieli: 91-93 proc. uważa, że ich nauczyciele dobrze tłumaczą matematykę i przyrodę – podsumowuje MEN. – Opinie polskich czwartoklasistów o przystępności prowadzenia lekcji są nieco bardziej krytyczne niż opinie ich rówieśników z innych krajów. Ok. 20 proc. polskich czwartoklasistów przyznało np. że nie rozumie wszystkiego, co mówi nauczyciel.

Polscy czwartoklasiści lubią uczyć się matematyki i przyrody, ale znacznie mniej niż ich rówieśnicy w innych krajach. Dla 30 proc. uczniów matematyka jest nudna.

Niewiele mniej uczniów, bo 22 proc. wypowiada się w ten sam sposób o przyrodzie.

Co trzeci polski czwartoklasista uważa, że matematyka jest dla niego trudniejsza niż dla większości uczniów w jego klasie – o przyrodzie sądzi tak co czwarty uczeń.

TIMSS

Międzynarodowe Badanie Wyników Nauczania Matematyki i Nauk Przyrodniczych to przeprowadzany co cztery lata pomiar osiągnięć szkolnych uczniów w matematyce i przyrodzie. W obecnej edycji badania TIMSS objęły 58 krajów i regionów. Łącznie przebadano ponad 300 tys. czwartoklasistów z ok. 11 tys. szkół. W naszym kraju badanie objęło reprezentatywną próbę 4882 uczniów z 149 szkół podstawowych, rodziców  uczniów, nauczycieli uczących ich matematyki i przyrody oraz dyrektorów szkół.

W Polsce badanie przeprowadził Instytut Badań Edukacyjnych na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Polska uczestniczy w badaniu po raz trzeci. W 2011 r. badano trzecioklasistów, a w latach 2015 i 2019 badanie objęło uczniów klasy czwartej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Inżynier i programista na rynku pracy. Targi na Politechnice Lubelskiej
AAAMechatronika zatrudnię
galeria

Inżynier i programista na rynku pracy. Targi na Politechnice Lubelskiej

55 firm i instytucji kusiło studentów Politechniki Lubelskiej praktykami, stażami i pracą. Tak było dziś, 19 listopada, na XXIV Targach Pracy "Inżynier na Rynku Pracy".

Debiut w europejskich pucharach jak marzenie. Bogdanka LUK Lublin łatwo pokonała Maccabi Tel Awiw

Debiut w europejskich pucharach jak marzenie. Bogdanka LUK Lublin łatwo pokonała Maccabi Tel Awiw

W pierwszym meczu 1/16 finału CEV Volleyball Challenge Cup 2025 Bogdanka LUK Lublin pokonała Maccabi Tel Awiw 3:0. Spotkanie rewanżowe zostanie rozegrane w środę, także w Lublinie.

Azoty w pogoni za rentownością. Tną koszty i naciskają na zmiany w prawie
RAPORT: Pieniądze i problemy

Azoty w pogoni za rentownością. Tną koszty i naciskają na zmiany w prawie

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku puławska grupa kapitałowa skupiona wokół Zakładów Azotowych zaliczyła spadek przychodów z 3,4 do niecałych 2,6 mld zł. Strata netto za ten okres wyniosła 484 mln zł. Zarząd spółki, jak i całej Grupy Azoty, stawia sobie jasny cel: powrót na drogę do rentowności, cięcie kosztów i skupienie się na kluczowym biznesie.

Może akurat ktoś będzie potrzebował 15 terminali VolP Polycom oraz dwóch modułów sekretarskich Polycom IP BEM?
DO BIURA I WARSZTATU

Wojsko sprzedaje opał, beczki, opony i mnóstwo części

Części są na przykład do Autosana, Jelcza i Nysy. Jest też pakiet 1398 łożysk, I dużo drewna. Są kserokopiarki i flety. Lubelski oddział Agencji Mienia Wojskowego szykuje nowy przetarg i poleca go zwłaszcza mechanikom.

Galeria Podlaska
BIAŁA PODL:ASKA

Jest zgoda konserwatora, są wybrani projektanci. Szykują remont Galerii Podlaskiej

Projektanci wezmą za swoją pracę 91 000 złotych. W planach jest gruntowny remont, wymiana dachu i trochę rozbiórki.

Kryminalny czwartek w Radiu Lublin: spotkanie z Maciejem Siembiedą
NA TROPIE
21 listopada 2024, 18:00

Kryminalny czwartek w Radiu Lublin: spotkanie z Maciejem Siembiedą

W czwartek, 21 listopada, o godzinie 18 w Studio im. Zbigniewa Stepka rozpocznie się spotkanie z jednym z najpopularniejszych autorów powieści sensacyjnych w Polsce: Maciejem Siembiedą.

Landman: Negocjator
DO ZOBACZENIA
film

Landman: Negocjator. Szczęście, platformy wiertnicze i premiera (wideo)

Billy Bob Thornton, Demi Moore, Jon Hamm, Andy Garcia i Michael Peña – taka obsada może zachęcić. A czym jeszcze kusi serial Landman: Negocjator, który za chwilę będzie miał premierę?

Filip Luberecki z Motoru Lublin strzelił we wtorek gola Angligom
film

Filip Luberecki z Motoru Lublin zdobył gola dla reprezentacji Polski w meczu z Anglią

Kolejny mecz w ramach Elite League i kolejny występ w reprezentacji Polski do lat 20 Filipa Lubereckiego z Motoru Lublin. Tym razem lewy obrońca żółto-biało-niebieskich rozegrał 45 minut w zremisowanym 1:1 meczu z Anglią i to on wpisał się na listę strzelców. Spotkanie zostało rozegrane na stadionie w Puławach.

Lubię wyzwania. Kinga Wołoszyn, uczestniczka The Voice, w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Lubię wyzwania. Kinga Wołoszyn, uczestniczka The Voice, w (Nie)Wyparzonej Gębie

Kinga Wołoszyn uczestniczka 15. edycji The Voice of Poland była gościem (Nie)Wyparzonej Gęby. W programie zapytaliśmy o wrażenia i emocje jakie jej towarzyszyły podczas programu, o współpracę z Michałem Szpakiem oraz jakie rady od niego otrzymała. Zapytaliśmy też od czego zaczęła się jej przygoda z muzyką oraz jakie ma dalej plany.

Pościg zakończony niepowodzeniem. Trop urwał się przy mokradłach
UCIECZKA

Pościg zakończony niepowodzeniem. Trop urwał się przy mokradłach

Takie sytuacje nie zdarzają się często. W poniedziałek rano kierowca volvo na widok policji zaczął uciekać. Potem porzucił auto i... zniknął. Szukali gop policjanci z Puław, Kurowa i Lublina. nie pomógł też pies tropiący. Kierowcy do tej pory nie udało się schwytać.

Jarosław Milcz zdobył w tym sezonie dla Lublinianki 17 goli

Jarosław Milcz z Lublinianki prowadzi w klasyfikacji najlepszych strzelców IV ligi

Po zakończeniu rundy jesiennej na czwartoligowych boiskach sprawdzamy, jak wygląda klasyfikacja najlepszych strzelców. Na półmetku sezonu 24/25 na czele znajduje się Jarosław Milcz z Lublinianki. „Jaro” wystąpił tylko w 14 meczach ligowych, a mimo to zapisał na swoim koncie 17 goli.

Równo na Krzywej nie było. Ale do 19 grudnia będzie
BIAŁA PODLASKA

Równo na Krzywej nie było. Ale do 19 grudnia będzie

Stary beton będzie zerwany. W to miejsce drogowcy ułożą nową nawierzchnię z betonowej kostki brukowej. Ruszyła przebudowa ulicy Krzywej.

Farming Simulator 25
TRAKTORY I KOMBAJNY
film

Farming Simulator 25: Dwa miliony. Tyle osób kosi zboże w listopadzie (wideo)

12 listopada premierę miała gra Farming Simulator 25. Teraz twórcy chwalą się liczbami. I mają czym się chwalić.

Podaruj Wigilię. Żeby nikt nie był samotny w Święta
WSPARCIE i OBECNOŚĆ

Podaruj Wigilię. Żeby nikt nie był samotny w Święta

W święta Bożego Narodzenia samotność w sposób szczególny dotyka seniorów. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich ma pomysł, jak temu zaradzić. Każdy może z niego korzystać.

Wysokie napięcie. W Lublinie rozpoczęły się Targi Energetyczne ENERGETICS
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Wysokie napięcie. W Lublinie rozpoczęły się Targi Energetyczne ENERGETICS

Dystrybucja energii i transformacja energetyczna. Magazynowanie energii i przekaźniki zabezpieczeniowe. W Lublinie rozpoczęły się Targi Energetyczne ENERGETICS; jedno z najważniejszych wydarzeń dedykowanych sektorowi energetycznemu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium