Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

8 sierpnia 2021 r.
8:15

Oberki, sztajerki, oktawki, okaryny. Na Jarmarku Jagiellońskim zbudujesz własny instrument

Autor: Zdjęcie autora agdy
1 0 A A

Niedziela jest ostatnią okazją, by zapisać się na warsztaty budowania tradycyjnych instrumentów. Będzie to jedna z atrakcji Jarmarku Jagiellońskiego. Jarmarkową muzykę już słychać w Lublinie. W weekend swoją wiedzą dzielili się muzycy z Kapeli Wojciechowskiej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tegoroczny Jarmark Jagielloński będzie bardzo muzyczny, tematem przewodnim będą instrumenty tradycyjne, ich twórcy i użytkownicy. W sobotę oberki, sztajerki i walce słychać już było w kamienicy przy ul. Grodzkiej 5a, gdzie trwały warsztaty dla muzyków grających na instrumentach tradycyjnych. Zajęcia prowadzili członkowie Kapeli Wojciechowskiej – Leszek Iwaniak, który gra na harmonii trzyrzędowej i Andrzej Kędzierski, grający na trąbce.

– Jestem już na emeryturze i mogę tak spędzać sobotnie popołudnie. Całe życie zawodowe było związane z muzyką i teraz też poświęcam jej dużo czasu. Takie warsztaty są dobre, zawsze można jakiś utwór podchwycić – mówi Eliasz Kuśmierz, jeden z uczestników zajęć, który jest związany z kapelą Swojacy z Niedrzwicy Kościelnej oraz gra w Orkiestrze Jarmarku Jagiellońskiego.

Choć się w ogóle nie umawiali i zobaczyli dopiero na sali, to wszyscy uczestnicy warsztatów są aktualnie lub byli w poprzednich latach, związani z jarmarkową orkiestrą.

– Każdemu utworowi towarzyszy jakaś opowieść, czasami prowadzący grają coś,co znamy, ale okazuje się, że robią to zupełnie inaczej niż my. Zawsze się można nauczyć czegoś nowego – mówi Edyta Piekarczyk, która z wykształcenia jest plastykiem, ale w czasie studiów zainteresowała się muzyką. Słyszała ćwiczącego Bogdana Brachę, tak trafiła do Orkiestry pod wezwaniem św. Mikołaja, a potem do kolejnych kapel i muzycznych projektów.

Opowieści faktycznie było sporo. Leszek Iwaniak i Andrzej Kędzierski przytaczali historie poszczególnych utworów, wspominali ich wykonawców lub twórców. Nie obyło się bez anegdot o trębaczach czy muzykach grających na tubie, którzy walczyli z instrumentem by stwierdzić, że koledzy z kapeli włożyli do środka czapkę, która uniemożliwiała wydobycie dźwięków.

Obaj wykładowcy są kolejnym pokoleniem muzyków grających w Kapeli Wojciechowskiej, której początki sięgają międzywojnia. – Żeby zachować dawne brzmienie kapeli, gram na trąbce, którą mam po Stefanie Bednarczyku, ale jego sposobu grania nie jestem w stanie dokładnie odtworzyć, miał specyficzną technikę. Instrument jest czeski, to prezent, jaki Stefan Bednarczyk dostał od chłopaka, którego uczył grać. Uczeń po wyzwoleniu wyjechał na Ziemie Odzyskane i stamtąd przysłał trąbkę. Mam w domu inne, ale gram na niej – opowiadał  Andrzej Kędzierski.

Niedziela to kolejny dzień warsztatów organizowanych przez Warsztaty Kultury. Zajęcia będzie prowadził też Stanisław Mirosław, kolejny „wojciechowski” muzyk, który gra na bębnie.  

Uczestników warsztatów można będzie usłyszeć w Orkiestrze Jarmarku Jagiellońskiego 20 sierpnia (piątek), godz. 19.30 na Dziedzińcu Zamku. Wstęp wolny. Obowiązuje limit miejsc. Decyduje kolejność przybycia.

Zapisy tylko dziś

Jak co roku, podczas Jarmarku Jagiellońskiego będzie można wziąć udział w Letniej Szkole Tradycji, którą przygotowuje Fundacja Kultura Enter. To cykl warsztatów dla osób zainteresowanych tradycyjnym rzemiosłem i sztuką ludową. Tegoroczną tematyką Letniej Szkoły jest budowa instrumentów ludowych. Tych przeznaczonych do grania melodii, jak oktawki, piszczałki czy okaryny, jak i służących zabawie jednym dźwiękiem i rytmem – gwizdków oraz bębenków. Poznamy tajniki tworzenia instrumentów z drewna, gliny i metalu.

Mistrzami będą Zbigniew Butryn z Janowa Lubelskiego, Katarzyna Zedel z Pawłowa, Grzegorz Romańczyk z Piotrkowic oraz Marcin Blachura z Żywca i Przemysław Ficek z Jeleśni.

Na stronie Jarmarku Jagiellońskiego (TUTAJ) jest więcej informacji o warsztatach, terminach i zasadach uczestnictwa – niektóre wymagają podstawowej umiejętność obsługi dłut, młotka, wyrzynarki, szlifierki kątowej i innych narzędzi stolarskich.

Zapisy tylko do 8 sierpnia przy pomocy formularza. Warsztaty są bezpłatne i skierowane do osób pełnoletnich.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Budują ekspresową S19 - drugą nitkę obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej
zdjęcia
galeria

Budują ekspresową S19 - drugą nitkę obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pokazała nowe zdjęcia z budowy drugiego etapu obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej w ciągu drogi S19. W tym tygodniu betonowano przeprawę przez rzekę Wieprz.

Z lewej nowa tablica poświęcona odzyskaniu praw miejskich, którą umieszczono na budynku Urzędu Miejskiego. Po prawej grafika przygotowana przez Domicjana Grabowskiego

Kurów znów z burmistrzem. Pamiątkowa tablica i grafika z okazji odzyskania praw

Liczący ponad 2,6 tys. mieszkańców Kurów od nowego roku, po 153 latach przerwy, ponownie jest miastem. Z okazji odzyskania praw Ratusz zyskał symboliczną tablice, radni przyjęli specjalną uchwałę odbierając jednocześnie gratulacje od samorządowców z całego powiatu puławskiego i województwa lubelskiego.

Sylwester z Trzydziestką
foto
galeria

Sylwester z Trzydziestką

Sylwester w Klubie 30, to była niezapomniana noc. Impreza trwała do białego rana, a na parkiecie prawdziwy ogień. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii, w której zobaczycie jak się bawiono podczas tej wyjątkowej nocy.

Gdyby wybory odbyły się w styczniu do urn poszłoby 82 proc. uprawnionych

Dobre wieści dla Kaczyńskiego, złe dla Hołowni. Polacy robią skręt na prawo

CBOS opublikował nowy sondaż przedstawiający poparcie dla partii politycznych w Polsce. Największe powody do zadowolenia ma Prawo i Sprawiedliwość, które po raz pierwszy od ostatnich wyborów - zrównało się z Koalicją Obywatelską zyskując w ciągu ostatniego miesiąca 3 punkty procentowe. Podium zamyka Konfederacja.

Szok w Lublinie. Polski Cukier AZS UMCS zmienia trenera

Szok w Lublinie. Polski Cukier AZS UMCS zmienia trenera

Niespodziewane wieści w sobotę napłynęły z Lublina. Polski Cukier AZS UMCS dzień przed ligowym meczem z Enea AZS Politechniką Poznań poinformował, że Krzysztof Szewczyk nie jest już trenerem drużyny koszykarek. W niedzielę akademiczki poprowadzi Marek Lebiedziński.

Rafał Król znowu zagra w Stali Kraśnik

Rafał Król znowu zagra w Stali Kraśnik

Plotki okazały się prawdziwe. Po tym, jak w środę Rafał Król pożegnał się z Motorem Lublin w kuluarach mówiło się, że doświadczony pomocnik wkrótce po raz kolejny wyląduje w Stali Kraśnik. Długo na potwierdzenie nie trzeba było czekać, bo czwartoligowiec w sobotę potwierdził transfer „Królika”.

Motor wyleciał do Turcji w 27-osobowym składzie

Motor Lublin wyleciał na obóz do Turcji. Nowe twarze w kadrze

Zgodnie z planem w sobotę piłkarze Motoru wylecieli na zgrupowanie do tureckiego Belek, które potrwa do 25 stycznia. W kadrze ekipy z Lublina znalazło się 27 piłkarzy, w tym kilka nowych twarzy.

Studniówki dawniej. Tak się bawili nasi rodzice
foto
galeria

Studniówki dawniej. Tak się bawili nasi rodzice

Wraz z początkiem roku w lubelskich – i nie tylko – szkołach rozpoczęły się bale studniówkowe. Jako pierwsi bawili się maturzyści z ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie oraz IV LO im. Stefanii Stempołowskiej w Lublinie. Dzisiaj przypominamy, jak się bawili nasi rodzicie oraz najpopularniejsze zwyczaje studniówkowe.

Pierogi, falbanki i brzuszki. Takich ruskich jeszcze nie jedliście

Pierogi, falbanki i brzuszki. Takich ruskich jeszcze nie jedliście

Najpierw ruskie, a potem każde inne – tak często mówią miłośnicy pierogów. Po latach poszukiwań udało się zdobyć kresowy przepis na bezbłędne pierogi z nadzieniem z ziemniaków i sera. Jeszcze takich ruskich nie jedliście.

Kabina ma służyć uczniom zamojskiej szkoły

Nowość w szkole katolickiej. Po co to miejsce uczniom?

Na pierwszy rzut oka przypomina szafę pancerną, tyle że z szybką. Kształtem zbliżona jest również do konfesjonału, ale na pewno nim nie jest Taką kabinę udostępniła swoim uczniom Katolicka Szkoła Podstawowa im. Ojca Pio w Zamościu. Po co?

Tyran De Lattibeaudiere jest ostatnio w znakomitej dyspozycji

PGE Start Lublin walczy o rozstawienie w Pucharze Polski, w niedzielę mecz ze Stalą Ostrów

PGE Start Lublin w niedzielę o godz. 17.30 podejmie w hali Globus Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski.

Młody człowiek został zatrzymany, a decyzją sądu aresztowany

Nikomu już tego nie sprzeda. Diler aresztowany na trzy miesiące

Miał marihuanę, amfetaminę i haszysz. Dilował tym nielegalnym towarem. Ale już nie będzie. Policjanci go zatrzymali, a sąd uznał, że 23-latek powinien stracić wolność.

Volkswagen roztrzaskał się na przydrożnym drzewie

Tragiczny wypadek w środku nocy. 30-latek nie przeżył

Samochód został zmiażdżony, a kierowca tak poważnie ranny, że poniósł śmierć na miejscu. Do tragicznego w skutkach wypadku doszło ostatniej nocy.

Sylwester w klubie Helium
foto
galeria

Sylwester w klubie Helium

Zobaczmy jak lublinianie i lublinianki bawili się w noc sylwestrową. Najczęściej decydowaliśmy się spędzić Sylwestra w domu ze znajomymi, choć niektórzy zdecydowali się na imprezę w klubie. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiono w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii.

Lodowisko miejskie w Krasnymstawie zostało otwarte pod koniec grudnia

Jest lodowisko, były ograniczenia. Dzisiaj wszystko wraca do normy

Kiedy otwierano miejską ślizgawkę w centrum, wprowadzono znaczące zmiany w organizacji ruchu. Ale władze Krasnegostawu postanowiły się jednak z tego wycofać. Wszystko wraca do normy od dzisiaj.

Kalendarz
styczeń 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31