Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Prawo i Sprawiedliwość podsumowało jakże udane dla siebie wybory samorządowe w Lubelskiem. PiS z poparciem ponad 47 proc. zdobyło w Sejmiku Województwa aż 21 mandatów z 33. – Po prostu jesteśmy wiarygodni – mówi o zwycięstwie poseł Przemysław Czarnek. Lider lubelskich struktur partii Jarosława Kaczyńskiego zapowiedział, że do kolejnych wyborów do Parlamentu Europejskiego ugrupowanie, podobnie jak do Sejmiku wystawi na Lubelszczyźnie najsilniejszą listę w historii. Zdradził też czy w gronie 10 nazwisk, które znajdą się na liście będzie także i jego.
To już ostatni tydzień kampanii przed drugą turą wyborów samorządowych. Kandydaci na prezydenta Zamościa, którzy się w niej spotkają, intensyfikują działania, by przekonać do siebie wyborców.
Burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk pochwalił się w poniedziałek rano piosenką wyborczą autorstwa Krzysztofa Śniadeckiego.
Andrzej Wnuk i Rafał Zwolak to dwaj kandydaci, którzy wyścig o fotel prezydenta Zamościa rozstrzygną między sobą w drugiej turze wyborów. Kampania miała być spokojna i oparta na wzajemnym szacunku, temperatura pojedynku jednak szybko wzrasta.
Mówili, że nie jest idealny, współpraca z nim bywa trudna, a czasem nawet mocno iskrzy, ale mimo tego radni Prawa i Sprawiedliwości udzielili dzisiaj oficjalnie poparcia kandydującemu ponownie na urząd prezydenta Zamościa Andrzejowi Wnukowi.
Największym przegranym w tych wyborach jest Biała Samorządowa. Istniejące od blisko ośmiu lat stowarzyszenie nie wprowadzi do rady miasta żadnego przedstawiciela. Jaka będzie jego przyszłość?
Gościem porannej rozmowy Dziennika Wschodniego jest Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego. Mimo wygranej w wyborach wciąż nie wie, czy władze PIS rekomendują go na stanowisko w następnej kadencji. Jednego jest pewny – zwycięstwo jego partii w regionie było spektakularne a przewaga w sejmiku będzie większa niż w kończącej się kadencji. Zapraszamy do obejrzenia rozmowy - Dzień Wschodzi.
Od trzech kadencji był radnym miejskim, jednym z głównych oponentów wciąż urzędującego w Zamościu prezydenta. Swój start w wyborach oficjalnie ogłosił, zanim jeszcze znany był ich termin. W niedzielę zdobył najwięcej głosów spośród pięciorga kandydatów, jednak za mało, by wygrać w pierwszej turze. Z jakim nastawieniem idzie do drugiej?
W 2018 roku zwycięstwo zapewnił sobie w pierwszej turze. Teraz o reelekcję musi walczyć w drugiej. Andrzej Wnuk wszedł do niej ze słabszym wynikiem niż jego konkurent Rafał Zwolak. Jak zamierza przekonać do siebie wyborców w niedzielę 21 kwietnia?
Były banery z poważnymi oskarżeniami wobec ubiegającego się o reelekcję burmistrza. Były też dystrybuowane gazetki informujące o rzekomych „wałach”. W końcu ubiegający się o reelekcję burmistrz Biłgoraja nie wytrzymał. Złożył pozew o zniesławienie, zawiadomił też prokuraturę.
Posłanka Marta Wcisło winy za sromotną porażkę Koalicji Obywatelskiej w wyborach do lubelskiego sejmiku województwa dopatruje się w przewodniczącym lokalnych struktur. Ale Stanisław Żmijan, bo o niego chodzi, nie zamierza poddawać się bez walki.
Punktualnie o 8.41 delegacja Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie złożyła wieniec pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego, obok gmachu Centrum Spotkania Kultur. Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek Województwa Lubelskiego, jest przekonany że w katastrofie „pomogli tak zwani fachowcy z byłej NKWD”.
19 z 33 radnych lubelskiego Sejmiku ubiegało się w niedzielnych wyborach samorządowych o reelekcję. Do samorządu dostało się 14 z nich. Sporym zaskoczeniem jest na pewno brak w tym gronie dwóch polityków Prawa i Sprawiedliwości, których wyborcy przed pięcioma laty obdarzyli sporym zaufaniem.
Wybory do Sejmiku Województwa Lubelskiego bezapelacyjnie wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Na PiS głosowało blisko 400 tys. mieszkańców naszego regionu z 827 tys., którzy zdecydowali się pójść w niedzielę do urn. Kandydaci tej partii osiągnęli też najlepsze wyniki indywidualne, a w czołowej "10", aż osiem należy do nich. Na którego z kandydatów głosowano najchętniej?
18 z 33 radnych wybranych w niedzielnych wyborach do Sejmiku Województwa Lubelskiego to debiutanci. Najwięcej nowicjuszy do samorządu trafi z okręgu nr 4, obejmującego miasto Chełm i powiaty: chełmski, łęczyński, świdnicki, krasnostawski i włodawski. Cała szóstka, która zdobyła mandaty w sejmikowych ławach zasiądzie po raz pierwszy!
Wojciech Żukowski wygrał wybory na burmistrza Tomaszowa Lubelskiego, ale rządzić może mu się w tej kadencji nie najłatwiej. Bo zdecydowaną większość mandatów w nowej Radzie Miasta zdobyli kandydaci komitetu jego konkurenta.
W Radzie Miasta w Łęcznej sytuacja po wyborach jest skomplikowana. Na 21 mandatów 9 wziął Pis, 8 ludzie burmistrza Leszka Włodarskiego, a cztery przypadły KWW Twój Samorząd.
Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Rady Powiatu Biłgorajskiego. Ma w niej 12 na 21 mandatów. Może sprawować władzę samodzielnie.
Dokładnie 16 248 głosów oddali wyborcy na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Rady Powiatu Tomaszowskiego. To oznacza, że partia ma tym terenie poparcie na poziomie 47,31 procenta.
Żaden z komitetów nie ma na tyle dużo mandatów, by samodzielnie sprawować władzę w powiecie hrubieszowskim. Kto z kim się dogada i zawrze koalicję? Czas pokaże. Wśród radnych jest wiele znanych twarzy.
Dzisiaj o poranku w cyklu Dzień Wschodzi, gościem w naszym studiu jest prezydent Lublina Krzysztof Żuk. O wygranej, planach na przyszłość i możliwych scenariuszach dla miasta za 5 lat w rozmowie Krzysztofa Kota.
Ponad 35 procent wyborców głosujących w niedzielnych wyborach w powiecie zamojskim postawiło na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. Ugrupowanie będzie mieć 11 swoich ludzi w 23-osobowej radzie powiatu. To za mało na samodzielne rządy.
W powiecie włodawskim w połowie samorządów udało się w niedzielę wybrać włodarzy. Nie zabrakło niespodzianki. W Urszulinie Adam Panasiuk z PSL, zdobył ponad dwa razy więcej głosów niż ustępujący wójt, Tomasz Antoniuk członek PO i przez najbliższe pięć lat będzie kierował gminą.
Niespodzianki w niedzielnych wyborach na burmistrza Włodawy nie było. Wiesław Muszyński, który ubiegał się o kolejną, trzecią już kadencję wygrał zdecydowanie z Honoratą Słomiany, kandydatką Trzeciej Drogi – Polski 2050 Szymona Hołowni.
W poniedziałek przed lubelskim ratuszem, kilka godzin po oficjalnych wynikach PKW, odbyła się konferencja prezydenta Krzysztofa Żuka. Włodarz miasta został wybrany na kolejną kadencję.