Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Prokuratura Okręgowa w Lublinie umorzyła śledztwo w sprawie działania na szkodę spółki Fruvitaland z branży przetwórstwa owoców. Według biegłych wspólnicy próbowali ratować słabą sytuację finansową spółki, aby spłacić dłużników. Majątkiem grupy producenckiej zarządza obecnie syndyk.
Czwarte ognisko rzekomego pomoru drobiu w województwie lubelskim stwierdzono w gospodarstwie hodującym kury. Wszystkie dotychczasowe ogniska tej choroby wykryto w gminie Międzyrzec Podlaski. W regionie obowiązują szczepienia kur i indyków.
Mamy pierwszy przypadek wścieklizny w województwie lubelskim w 2025 roku. Choroba została stwierdzona u kota.
Przedstawiciele instytucji zajmujących się rolnictwem w woj. lubelskim zapowiadają szkolenia i konferencje z rolnikami w całym regionie. Rolnicy otrzymają solidną dawkę wiedzy z różnych dziedzin, ale także będą mogli przekazać swoje uwagi i żale, które trafią do Brukseli, w ramach naszej prezydencji w Unii Europejskiej. Pierwsze spotkanie już w tym miesiącu, we Włodawie.
Agroprosperis, jeden z ukraińskich agroholdingów, będzie kupował nawozy Grupy Azoty. Umowa z największym producentem i eksporterem płodów rolnych na Ukrainie została już podpisana. To firma, której gospodarstwa liczą 300 tys. hektarów. Agro-gigant posiada nawet własny bank.
Obowiązek szczepienia kur i indyków przeciwko chorobie rzekomego pomoru drobiu wprowadził wojewoda lubelski na terenie całego województwa lubelskiego. W regionie dotychczas wykryto dwa ogniska tej choroby.
Walka z wścieklizną, bezpieczeństwo, decyzje ZRID, polityka senioralna, problemy w rolnictwie i krótszy czas oczekiwania na paszport – wojewoda lubelski podkreśla, że miniony rok był dla województwa czasem intensywnym, jednak władze nie zwalniają tempa i przygotowują się do dalszych działań.
Wicepremier i szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz w poniedziałek w Tarnowie dodał, że PSL pracuje nad tym, żeby zablokować zgodę na ratyfikację umowy o wolnym handlu z krajami Ameryki Południowej.
Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Dla Polski jabłko jest owocem szczególnym i powodem do dumy narodowej. Jako największy producent jabłek w Europie i czwarty co do wielkości na świecie, polskie jabłka słyną ze swojego smaku i jakości, docenianych przez międzynarodowych konsumentów. Dlatego jabłko zostało uznane za oficjalny owoc przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej.
Radni województwa lubelskiego jednomyślnie opowiedzieli się za przyjęciem stanowiska przeciwko ratyfikowaniu przez Polskę międzynarodowej umowy o wolnym handlu produktami rolniczymi z Ameryki Południowej. Sprzeciw poparli rolnicy, którzy obawiają się utraty konkurencyjności.
Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że ogłoszono przetarg na sprzedaż 1000 ton masła. Internauci odpowiadają.
Rozmowa ze Stanisławem Żmijanem, dyrektorem oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie
Efektywna obrona interesów polskiego rolnictwa jest absolutnym priorytetem - powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski po spotkaniu z przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie. Zaznaczył, że Polska powinna prowadzić politykę asertywną, zgodną z naszym interesem. To było kolejne spotkanie w Lubelskiem kandydata PO na prezydenta. Wcześniej był w Werbkowicach.
Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.
To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.
Witabo Sp. z o.o., którego prezesem jest Piotr Jakóbczyk, to grupa producentów owoców działająca na rynku od 2009 roku. Firma mieści się w gminie Józefów nad Wisłą, w powiecie opolskim. Firma posiada 45 ha jabłoni, 8 ha malin, 2 ha śliwy, 5 ha porzeczki oraz gruszki, borówki amerykańskie, jeżyny, agrest i czereśnie. Wraz z rozwojem firmy, wybudowano nowoczesną chłodnię, sortownię, pakownię oraz zaplecze socjalne i części biurowe o łącznej powierzchni około 8 tys. mkw. W naszym plebiscycie Rolnik Roku 2024 zajął I miejsce w kategorii Sadownik Roku.
Bartosz Ilczuk przejął po rodzicach 7 hektarów sadu jabłoniowego. Od 2000 roku wraz z żoną Beatą Katarzyną prowadzą gospodarstwo w Milanowie. W naszym plebiscycie Rolnik Roku 2024 zajęli III miejsce w kategorii Sadownik Roku.
Już po raz XIX w dworze Anna odbyły się dożynki rybackie. Wydarzenie było okazją do spotkania się producentów z branży rybnej i promocji tych dobrych, ale i zdrowych produktów.
Krzysztof Cybulak razem z ojcem, żoną oraz synem prowadzi wielopokoleniowe gospodarstwo sadownicze w gminie Łaziska (powiat opolski). W naszym plebiscycie Rolnik Roku 2024 zajął II miejsce w kategorii Sadownik Roku.
W trzech miejscach w Lubelskiem planowane są dziś manifestacje rolników. Od godz. 8 i 9 można spodziewać się utrudnień w ruchu.
Ich koło gospodyń wiejskich powstało w 1958 roku. Od samego początku aż do dzisiaj dla jego członkiń ważne było i jest kultywowanie tradycji i integracja środowiska wiejskiego