Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Tegoroczny sezon truskawkowy zaczął się kilka tygodni wcześniej, niż zwykle. Choć mamy dopiero początek maja, prace na polach idą pełną parą. Pogoda, nie licząc nocnych przymrozków, dopisuje. Za dwukilogramową łubiankę znad Wisły w tym tygodniu płaciliśmy ok. 35 złotych
Protesty trwają na terenie powiatów chełmskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego i zamojskiego. Tam można spodziewać się utrudnień w ruchu.
Kolejne produkty z zagranicy nie wjadą do Polski. IJHARS zatrzymał transport mrożonych jeżyn z powodu wystąpienia larw robaków.
Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy. Dzisiaj po południu policja poinformowała, że ustaliła sprawcę incydentu. I będzie wnioskować do sądu o jego ukaranie.
Zakończył się właśnie protest rolników. Taką decyzję podjął dziś Wojciech Sawa, wójt gminy Dorohusk. Przed godziną 18 rolnicy zeszli z dróg i posprzątali miejsce blokady. Ruch w tym miejscu odbywa się bez przeszkód
Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.
W Muzeum Wsi Lubelskiej odbyły się dzisiaj pokazy wiosennych prac polowych. Słoneczna niedziela przyciągnęła tłumy ciekawskich.
WIJHARS w Lublinie nałożył karę w wysokości 1,5 mln złotych na ukraińskiego importera produktów rolno-spożywczych.
Podczas czwartkowej gali poznaliśmy laureatów konkursów „Rolnik z Lubelskiego 2024” oraz „Ekolubelskie 2024”. Nagrody wręczył wicemarszałek Zdzisław Szwed.
- Jeśli politycy nie wesprą polskich rolników, to my ich kolokwialnie mówiąc, zaoramy - ostrzega Piotr Kisiel, rolnik spod Białej Podlaskiej. Z biura poselskiego do rolniczej delegacji wyszedł Dariusz Stefaniuk z PiS. Obiecał, że pomoże ponad politycznymi podziałami.
Rolnicy po raz kolejny wyrażali swoje niezadowolenie z obecnej polityki rolnej. Odwiedzili biura poselskie w Lublinie i Biłgoraju oraz manifestowali przed gospodarstwami rolników z „Oszukanej wsi” i Rolniczej Solidarności.
W czwartek, 4 kwietnia, lotne brygady wkurzonych farmerów będą manifestować pod biurami poselskimi w całym regionie oraz przed gospodarstwami rolniczych liderów, którzy podpisali porozumienie w Jasionce. Manifestacji przed gospodarstwem może się spodziewać Wiesław Gryń, wiceszef „Oszukanej wsi” oraz Tomasz Obszański, przewodniczący rolniczej „Solidarności”. To nie koniec. Niezadowoleni rolnicy już zbieraj podpisy za odwołaniem rządu Donalda Tuska, a zamierzają zacząć akcję zbiórki nazwisk pod wnioskiem o referendum o wyjściu Polski z Unii Europejskiej.
Liczba rolników ubezpieczonych w KRUS cały czas spada. Od 2018 roku o prawie 25 000. Jesteśmy drugim co do wielkości, uwzględniając liczbę zarejestrowanych regionem w Polsce. 131 tysięcy ubezpieczonych i 122 tysiące świadczeniobiorców. Miesięczne wypłaty sięgają 231 milionów złotych.
Większość rolników zawiesiło swoje akcje protestacyjne. Walczący z Zielonym Ładem pozostali tylko w okolicach przejść granicznych.
Zaczęło się kilka dni temu i trwa nadal. Rolnicy, którzy rozpoczęli w środę swoje protesty kontynuują je. Miejsc blokad jest mniej, ale wciąż powodują poważne utrudnienia.
Ruszyła tegoroczna kampania składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Można to zrobić od 15 marca do 15 maja, np. elektronicznie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – przypomina dyrektor lubelskiego oddziału Andrzej Romańczuk, który jest gościem cyklu „Dzień Wschodzi”.
W związku z blokadą dróg kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami. A jak wygląda sytuacja autobusów miejskich?
Chociaż rolnicy nie dostali zgody prezydenta Białej Podlaskiej na protest to i tak przyjechali traktorami pod ratusz. – Zielony Ład dotknie nas wszystkich, nie walczymy tylko o własne interesy-przekonuje Piotr Kisiel, rolnik spod Białej Podlaskiej.
Rolnicy protestowali przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim. Do rolników wyszedł wojewoda Krzysztof Komorski, na którego czekał stół z chlebem, skrzynki z jabłkami, sok z malin oraz smalec i kiełbasa. Konsumpcji nie było, ale wywiązał się zażarta dyskusja o zapaści w rolnictwie, postulatach protestujących, kampanii wyborczej, krzyżu i groźbach wobec wojewody.
Kilkadziesiąt hektarów terenu w Białej Podlaskiej wciąż czeka na odrolnienie. Zdaniem radnego Wacława Zemke w tym miejscu mogłoby powstać piękne osiedle. Urzędnicy zapewniają, że procedury planistyczne są w toku.
W związku z planowanym protestem rolniczym w gminie Konopnica, ZTM ogłasza objazdy komunikacji miejskiej.
Wcześniej w naszym regionie taka decyzja zapadła w Białej Podlaskiej. Teraz zakaz protestów dla rolników wydał prezydent Lublina Krzysztof Żuk. W związku z kumulacją protestów, które potrwają dłużej niż jeden dzień, spora część pracowników Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego ma pracować zdalnie.
Zamościa nie ma na oficjalnej mapie planowanych na środę rolniczych protestów, ale magistrat uprzedza, że również w mieście należy się spodziewać poważnych utrudnień z tym związanych. Zablokowane na 3 godziny zostanie ważne rondo.
Polityka unijna szkodzi rolnictwu - mówił były minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski na zorganizowanej w poniedziałkowy wieczór konferencji. Odniósł się w ten sposób do rolniczych protestów.
Nie ma zgody prezydenta Białej Podlaskiej na protest rolników. – Taka blokada zagrażałaby bezpieczeństwu mieszkańców – tłumaczy Michał Litwiniuk (PO). Krajowa dwójka miała być zablokowana na trzech skrzyżowaniach.