60-letnia tradycja istnienia mówi samo za siebie – Koło Gospodyń Wiejskich w Worsach może poszczycić się wieloma nagrodami i wyróżnieniami.
KGW w Worsach aktualnie tworzy 15 prężnie działających kobiet w różnym wieku, ale łączy je jedno – integrowanie lokalnej społeczności i pielęgnowanie tradycji i historii regionu.
– Na początku swej działalności KGW skupiało się między innymi na organizowaniu zabaw wiejskich, na których sprzedawano ręcznie robione lody. Z zarobionych pieniędzy kupowano naczynia i sprzęt pomocny do organizowania kolejnych imprez. Organizowano również kursy pieczenia i gotowania – wspomina Ewa Ołtuszyk, przewodnicząca KGW w Worsach. – Obecnie ważnym elementem są występy, udział w kolędowaniu oraz w wielu przeglądach pieśni: wielkopostnej, biesiadnej, kościelnej. Koło Gospodyń Wiejskich uczestniczy w licznych konkursach.
W ramach działalności koła działa zespół muzyczny „Worsianki”. Oprócz pielęgnowania tradycji członkowie KGW w Worsach bierze udział w licznych warsztatach nawiązujących do tradycji i historii, ale także zajęć współczesnych tj. warsztaty florystyczne, kulinarne, pisania pisanek woskiem, robótek ręcznych oraz zajęciach ruchowych nordic walking, czy zumba.
Ale gospodynie z Worsów nie zamykają się tylko i wyłącznie na swoją społeczność. Integrują się z gospodyniami z okolicznych wsi i gmin współorganizując jesienną biesiadę "Od pola do stoła". Dodatkowo Koło Gospodyń Wiejskich w Worsach organizuje zabawy Andrzejkowe, Sylwester, ostatki, ferie dla dzieci, Dzień Kobiet.
Członkowie KGW w Worsach w swojej siedzibie gościli delegacje z Francji oraz grupę teatralną z Drelowa „TU i TERAZ”. Spotkania te były doskonałą okazją do spędzenia czasu w ciekawy sposób z rodziną, bliskimi i znajomymi.
Koło Gospodyń Wiejskich w Worsach uczestniczyło w wycieczkach, w konkursach: kulinarnych "Bitwa Regionów" (2023 r.), "Kobieta Przedsiębiorcza" (2023 r.), w przeglądzie kapel i śpiewaków ludowych do Kazimierza w 2012 r. i 2022 r., oraz na Wieńce Dożynkowe na dożynkach gminnych i powiatowych zajmując wysokie miejsca na podium, a także w konferencjach w Lublinie: „Aktywizacja Lokalnych Społeczności” (2023 r.) czy z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Wiejskich (2024 r.)
– Członkowie Koła Gospodyń Wiejskich w Worsach są ambasadorami ziemi bialskiej, promując lokalną tradycję, kulturę, rękodzieło, kuchnię i zwyczaje. Poprzez wymianę doświadczeń i pasji, trwa po dziś dzień w społeczności lokalnej konfrontacja regionalnych tradycji – podsumowuje Ołtuszyk.