Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

CGK-hp

31 marca 2025 r.
10:33

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy

Autor: Zdjęcie autora MG
(fot. Teatr im. Juliusza Osterwy)

W Teatrze Osterwy wiosna pachnie premierami. Pachnie też ... dziecięcą wyobraźnią! A wszystko za sprawą Inkubatora Osterwy – miejsca, gdzie marzenia o teatrze materializują się bardzo szybko.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dlaczego warto?
Inkubator Osterwy to coś znacznie więcej niż warsztaty. To teatralne laboratorium, w którym każdy – niezależnie od wieku i tego, czy potrafi mówić wierszem czy raczej rapem – może zanurzyć się w świat kostiumów, reflektorów i teatralnych westchnień zza kulis. Dzieci, młodzież, dorośli – wszyscy razem uczą się, tworzą, reżyserują, grają i budują spektakle od zera. Od pierwszego pomysłu aż po premierowe ukłony. – „Tworzymy przestrzeń, w której pasja spotyka się z profesjonalizmem, a kreatywność staje się fundamentem prawdziwego spektaklu” – objaśniają organizatorzy. To więcej niż warsztaty – to kompleksowy proces twórczy, w którym uczestnicy przechodzą przez wszystkie etapy powstawania przedstawienia, od pierwszych pomysłów po premierę na Dużej Scenie Teatru Osterwy.
Idea programu powstała w 2023 roku. W sezonie 2023/2024 zostało zrealizowanych i pokazanych na deskach Teatru 5 spektakli grup amatorskich, w tym seniorzy, dwie grupy młodzieżowe oraz grupa 21+. W sezonie 2024/2025 Teatr Osterwy prowadzi 6 grup Inkubatora, w tym grupy dziecięce: 6-8 lat i 9-11 lat oraz grupy młodzieżowe: 12-15 lat i 16-20 lat. I to nie wszystko pozostałe dwie grupy to: „21 lat i więcej”.  Zajęcia prowadzone są w formie cotygodniowych warsztatów, średnio trzy godziny w terminie październik 2024 – czerwiec 2025. Efektem warsztatów jest spektakl teatralny prezentowany na scenie Teatru Osterwy. Zajęcia prowadzą aktorzy i aktorki Teatru Osterwy: Marta Ledwoń, Magdalena Zabel, Wojciech Rusin, Wojciech Dobrowolski i z zewnątrz: Beata Kostrzewska.

Najbliższe premiery kwietniowe to:
„Radio coś tam coś tam” – grupa 9-11 lat
25 kwietnia (piątek) i 26 kwietnia (sobota), godz. 11:00
Co się dzieje, gdy grupa dzieci znajduje starą radiostację? Odpowiedź brzmi: magia na falach eteru! W tym spektaklu, opartym na słuchowisku Pawła Dróżdża i Pawła Śmiałka, mali artyści pod wodzą Marty Ledwoń puszczają w świat własne audycje, podejmując ważne tematy i odkrywając, że słowa naprawdę mają moc. A do tego – pies Frajda, przygody i odrobina zamieszania... Jak to w radiu!

„Asiunia i jej tato szczęściarz” – grupa 6-8 lat
27 kwietnia (niedziela, godz. 17:00) i 28 kwietnia (poniedziałek, godz. 11:00)
Mali aktorzy, wielka historia. Pod okiem Beaty Kostrzewskiej najmłodsza grupa zabiera nas w podróż do czasów wojennych, przez oczy pięcioletniej dziewczynki – Asiuni. Spektakl powstał na podstawie książek Joanny Papuzińskiej i porusza serce jak długa, dobra bajka opowiadana przez babcię przy herbacie. Tu śmiech miesza się z łezką, a dzieci pokazują, że potrafią mówić o wielkich sprawach z prostotą i siłą.

„Książę i Żebrak” – II poziom Inkubatora

29 kwietnia (wtorek, godziny: 16:00 i 18:00)
Klasyczna historia zamiany miejsc w nowym wydaniu. Grupa prowadzona przez Wojciecha Rusina przygotowuje coś, co (choć na razie owiane tajemnicą) z pewnością rozbawi, wzruszy i zachwyci. Bo kto jak kto, ale Inkubator wie, jak zamienić żebraka w księcia… i odwrotnie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia