Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

15 grudnia 2024 r.
21:38

Ziemia rolna to nie lokata

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Stanisław Żmijan zamienił fotel posła na szefowanie lubelskim KOWR<br />
<br />
Stanisław Żmijan zamienił fotel posła na szefowanie lubelskim KOWR

(fot. Archiwum DW)

Rozmowa ze Stanisławem Żmijanem, dyrektorem oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Struktura powierzchni gospodarstw rolnych w Lubelskiem jest dość kiepska. Jednym z zadań KOWRjest poprawa tego stanu rzeczy…

– W kontekście struktury obszarowej ta teza jest niestety prawdziwa. Aktualnie średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego w naszym regionie wynosi niewiele ponad 8 hektarów. Z regionami: podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim w skali kraju jesteśmy na końcu tej listy. Co prawda sytuacja ulega każdego roku poprawie, jednakże proces ten zachodzi bardzo powoli, z wielu powodów. Najlepszą sytuację pod względem struktury obszarowej mamy w regionie zachodniopomorskim, w którym średnia powierzchnia gospodarstwa wynosi prawie 33 ha. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w skali kraju gospodaruje na powierzchni około 1,3 mln ha gruntów, z tego w województwie lubelskim 35 tys. ha.

  • Czy w Lubelskiem jest popyt na grunty rolne?

– Nasze doświadczenia wynikające z przeprowadzanych przetargach na sprzedaż i dzierżawę gruntów świadczą o bardzo dużym zainteresowaniu kupujących i dzierżawców, pomimo tego że ceny gruntów po wejściu Polski do Unii Europejskiej stale rosną. Ostatecznie o cenie nieruchomości decyduje: przeznaczenie w planie przestrzennego zagospodarowania, klasa i poziom kultury gruntów rolnych oraz położenie względem dużych ośrodków miejskich. Dzięki ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego KOWR zawiadamiany jest o transakcjach, w których nabywcą nie jest rolnik indywidualny. Ostatnio zaobserwowano ciekawą transakcję w sąsiadującej z Lublinem gminie Niemce. Podczas licytacji komorniczej uzyskano kwotę 1,5 mln zł za 2 hektary gruntów rolnych.

  • Po naszym wejściu do Unii najlepsza lokatą była ziemia. Czy dalej tak jest?

– Taka opinia zapewne funkcjonuje w dalszym ciągu, jednak pragnę podkreślić, że jednym z podstawowych zadań KOWR jest kontrola obrotu nieruchomościami rolnymi na rynku prywatnym. Ziemia rolna ma służyć do produkcji żywności, czyli uprawy roślin i hodowli zwierząt. W żadnym calu nie może być lokatą kapitału. Narzędziem do realizacji tego zadania jest prawo pierwokupu po stronie KOWR.

  • A co z komasacją…

– Proces scalania gruntów, aczkolwiek czasochłonny i kosztochłonny, jest doskonałym narzędziem do poprawy struktury obszarowej gospodarstw rolnych. Działania takie poprawiają atrakcyjność gruntów rozdrobnionych, zmieniając je w obszary odpowiadające wymogom racjonalnego gospodarowania.

  • Czy rzeczywiście rolnicy dziś wybierają dzierżawę?

– W ostatnim czasie dzierżawa cieszy się ogromnym wzięciem, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rolników organizujemy w większości tego rodzaju przetargi. Wynika to prawdopodobnie z tego, że rolnicy chcą inwestować w technologię i sprzęt. Zakup ziemi to jednak spory wydatek, a więc „mrożenie kapitału”.

  • Czy dzierżawa gruntów od KOWR możebyć kołem ratunkowym dla hodowców trzody i bydła?

– Hodowla w Polsce jest poważnym problemem. Rzeczywiście rząd, a resort rolnictwa w szczególności, pracują nad rozwiązaniami umożliwiającymi odbudowę pogłowia zwierząt hodowlanych. Niestety mamy potworny spadek pogłowia, trzody chlewnej, ze względu na afrykański pomór świń. Notujemy też poważny spadek pogłowia bydła i owiec. Jest więc zielone światło dla działań poprawiających sytuację hodowców.

  • Poza działaniami stricte rolniczymi, KOWRrealizuje także również akcje promocyjne i pomocowe. Na czym one polegają?

– Bardzo ważnym zdaniem jest promowanie naszej żywności, zarówno na rynku wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Działania w tym zakresie mają na celu podnoszenie atrakcyjności produktów naszych rolników, ogrodników, sadowników i hodowców, zwiększając konsumpcję na rodzimym rynku, a także zdobywanie rynków za granicą, podnosząc w ten sposób export. W kompetencjach KOWR jest także wiele innych zadań, między innymi nadzór nad uprawami akcyzowymi. Uprawa tytoniu w naszym regionie stanowi ponad 50 procent krajowej produkcji. Nadzorujemy także uprawy maku i konopi. Realizujemy wiele programów społecznych np. „program dla szkół”. Jest to program uzupełniający dietę żywieniową dla dzieci i młodzieży w szkołach. W naszym regionie jest 950 szkół, z których aż 789 jest objętych tym programem. Przypomnę jeszcze o sztandarowej „Bitwie regionów”, w której rywalizują Koła Gospodyń Wiejskich na lokalne przysmaki, przygotowane wyłącznie z produktów regionalnych. Nasze KGW zawsze są na topie w tym konkursie, bo LUBELSKIE jest smaczne. W tym roku finał regionalny miał miejsce w Janowie Podlaskim, podczas corocznej Aukcji Koni Arabskich Pride of Poland.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Słoneczna pogoda zachęcała do spacerów
Dużo zdjęć
galeria

Wielkanoc zachęcała do spacerów

Pierwszy dzień świat już za nami. Wiele osób postanowiło oderwać się od wielkanocnego spożywania kalorii i pójść na spacer. Lubelskie parki, brzegi Bystrzycy i ścieżki rowerowe tętniły życiem. Piękna pogoda sprzyjała spacerom i odpoczynkowi na świeżym powietrzu. Zobaczcie, jak dzisiejszą niedzielę wykorzystali mieszkańcy Lublina, którzy tłumnie ruszyli na spacery i rowery.

Termin rozliczenia się z fiskusem w tym roku mija 30 kwietnia

Fiskus czeka do 30 kwietnia, a ulgi proszą o wykorzystanie

Gdy żurek, białe kiełbasa i mazurki przejdą do historii, to do niektórych zapuka PIT. Czas goni, bo z fiskusem trzeba się rozliczyć do 30 kwietnia. Warto zatem pomyśleć, jak sobie ulżyć.

W Chełmie pojawiło się 5 specjalnych pojemników na tekstylia

Segregacja tekstyliów. Chełm gotowy na zmiany

Od 2025 roku w Polsce weszły w życie nowe przepisy, które nakładają na mieszkańców obowiązek segregacji tekstyliów. Odpady te, podobnie jak plastik czy papier, należy teraz oddawać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). To kolejny krok w stronę bardziej ekologicznego stylu życia i ograniczenia ilości odpadów trafiających na wysypiska.

Po wyjazdowej wygranej z Wartą Poznań Górnik Łęczna zagra w Lany Poniedziałek z Chrobrym Głogów

Górnik Łęczna chce zlać Chrobrego Głogów w lany poniedziałek

Minione dwie kolejki Górnik Łęczna otwierał meczami ze swoim udziałem. Po ostatniej wygranej nad Wartą Poznań zielono-czarni mieli zdecydowanie więcej czasu na przygotowanie do kolejnego meczu. Podopieczni trenera Pavola Stano zagrają dopiero w lany poniedziałek. Tego dnia do Łęcznej przyjedzie Chrobry Głogów. Początek meczu o godzinie 12.

Arcybiskup Tadeusz WOJDA SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Urodził się 29 I 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 V 1983 r. Jest doktorem teologii. W latach 1990-2017 pracował w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W latach 2017-2021 był arcybiskupem metropolitą białostockim, a od 2 III 2021 r. jest metropolitą gdańskim. 14 III 2024 r. został wybrany przez 397. Zebranie Plenarne KEP Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Gdyby więcej było braterskiej miłości, może nie trzeba byłoby bronić wiary

 Wierzący w Chrystusa chętniej reagują na ataki i prześladowania ze strony świata, niż proponują coś pozytywnego w życiu wiary - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

Sprawca wypadku poszukiwany przez policję. Zdjęcie pochodzi od świadków zdarzenia

Policja poszukuje pirata na hulajnodze. Potrącił w Lublinie 13-latkę i zwiał

Pędził na hulajnodze elektrycznej z prędkością 50-60 kilometrów na godzinę, potrącił 13-letnią dziewczynkę i uciekł z miejsca wypadku. Szuka go policja. Może poznajecie sprawcę.

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec.  Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Nie ma już niepokonanych zespołów na swoim boisku w „najciekawszej lidze świata”. W Wielką Sobotę Grom Różaniec po bardzo zaciętym meczu musiał uznać wyższość Korony Łaszczów

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Kryminalny z puławskiej komendy, w czasie wolnym od służby, podczas przedświątecznych zakupów zauważył poszukiwanego do odbycia kary puławianina. Poszukiwany 19-latek Wielkanoc spędza za kratami

Po zwycięstwie nad Spartą Rejowiec Fabryczny Włodawianka Włodawa zajęła fotel lidera

Włodawianka nowym liderem chełmskiej okręgówki

W 18. kolejce Bug Hanna zremisował z Unią Rejowiec 1:1, a Włodawianka Włodawa pokonała Spartę Rejowiec Fabryczny 1:0. Cenne zwycięstwo odniósł Ruch Izbica, dla którego cztery bramki zdobył kapitan Michał Gałka. Hat-trick Jakuba Brzeskiego dla Astry Leśniowice. Brat Siennica Nadolna lepszy od rezerw Chełmianki.

Papież Franciszek

Orędzie wielkanocne

Papież Franciszek w orędziu wielkanocnym zaapelował o nadzieję, że pokój jest możliwy. Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat - wezwał w orędziu, odczytanym w jego obecności przez mistrza ceremonii z balkonu bazylki Św. Piotra. Papież prosił o sprawiedliwy i trwały pokój dla Ukrainy.

Piłkarki Górnika bez problemów wygrały w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna na piątkę w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna w dobrych humorach spędzi święta. Podopieczne trenera Artura Bożyka szybko otworzyły wynik meczu ze Stomilankami, a ostatecznie pokonały rywalki aż 5:1.

Mateusz Stolarski przyznał, że w Łodzi jego drużyna miała sporo szczęścia

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Byliśmy do bólu skuteczni, ale oczekujemy od siebie więcej

Motor sprawił w sobotę niespodziankę i pokonał na wyjeździe Widzew Łódź 2:1. Dzięki temu zrewanżował się gospodarzom za porażkę z jesieni (3:4). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie
Aktualizacja

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się w niedzielę normalnie. Z powodu sobotniej awarii urządzeń sterowania ruchem przez ponad sześć godzin nie było możliwości przejazdu. Z utrudnieniami musieli liczyć się pasażerowie jadący m.in. do Warszawy, Wrocławia, Rzeszowa.

Piłkarze Traweny Trawniki zajmują ósme miejsce w tabeli lubelskiej klasy okręgowej

Sokół zremisował z Traweną, wyniki lubelskiej okręgówki

Sokół Konopnica zremisował u siebie z Traweną Trawniki i nie poprawił swojej sytuacji w ligowej tabeli. Gospodarze prowadzili, ale tylko przez pięć minut.

Kujawiak Stanin sprawił niespodziankę - po raz pierwszy w historii pokonał Unię Żabików na jej boisku

Historyczna wygrana Kujawiaka Stanin, wyniki bialskiej klasy okręgowej

Walczący o utrzymanie zespół ze Stanina zaskoczył wszystkich i wygrał na wyjeździe z Unią Żabików 1:0. Wysoka wygrana lidera Lutni Piszczac z rezerwami Orląt Radzyń Podlaski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium