Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

15 grudnia 2024 r.
21:38

Ziemia rolna to nie lokata

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 A A
Stanisław Żmijan zamienił fotel posła na szefowanie lubelskim KOWR<br />
<br />
Stanisław Żmijan zamienił fotel posła na szefowanie lubelskim KOWR

(fot. Archiwum DW)

Rozmowa ze Stanisławem Żmijanem, dyrektorem oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Struktura powierzchni gospodarstw rolnych w Lubelskiem jest dość kiepska. Jednym z zadań KOWRjest poprawa tego stanu rzeczy…

– W kontekście struktury obszarowej ta teza jest niestety prawdziwa. Aktualnie średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego w naszym regionie wynosi niewiele ponad 8 hektarów. Z regionami: podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim w skali kraju jesteśmy na końcu tej listy. Co prawda sytuacja ulega każdego roku poprawie, jednakże proces ten zachodzi bardzo powoli, z wielu powodów. Najlepszą sytuację pod względem struktury obszarowej mamy w regionie zachodniopomorskim, w którym średnia powierzchnia gospodarstwa wynosi prawie 33 ha. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w skali kraju gospodaruje na powierzchni około 1,3 mln ha gruntów, z tego w województwie lubelskim 35 tys. ha.

  • Czy w Lubelskiem jest popyt na grunty rolne?

– Nasze doświadczenia wynikające z przeprowadzanych przetargach na sprzedaż i dzierżawę gruntów świadczą o bardzo dużym zainteresowaniu kupujących i dzierżawców, pomimo tego że ceny gruntów po wejściu Polski do Unii Europejskiej stale rosną. Ostatecznie o cenie nieruchomości decyduje: przeznaczenie w planie przestrzennego zagospodarowania, klasa i poziom kultury gruntów rolnych oraz położenie względem dużych ośrodków miejskich. Dzięki ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego KOWR zawiadamiany jest o transakcjach, w których nabywcą nie jest rolnik indywidualny. Ostatnio zaobserwowano ciekawą transakcję w sąsiadującej z Lublinem gminie Niemce. Podczas licytacji komorniczej uzyskano kwotę 1,5 mln zł za 2 hektary gruntów rolnych.

  • Po naszym wejściu do Unii najlepsza lokatą była ziemia. Czy dalej tak jest?

– Taka opinia zapewne funkcjonuje w dalszym ciągu, jednak pragnę podkreślić, że jednym z podstawowych zadań KOWR jest kontrola obrotu nieruchomościami rolnymi na rynku prywatnym. Ziemia rolna ma służyć do produkcji żywności, czyli uprawy roślin i hodowli zwierząt. W żadnym calu nie może być lokatą kapitału. Narzędziem do realizacji tego zadania jest prawo pierwokupu po stronie KOWR.

  • A co z komasacją…

– Proces scalania gruntów, aczkolwiek czasochłonny i kosztochłonny, jest doskonałym narzędziem do poprawy struktury obszarowej gospodarstw rolnych. Działania takie poprawiają atrakcyjność gruntów rozdrobnionych, zmieniając je w obszary odpowiadające wymogom racjonalnego gospodarowania.

  • Czy rzeczywiście rolnicy dziś wybierają dzierżawę?

– W ostatnim czasie dzierżawa cieszy się ogromnym wzięciem, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rolników organizujemy w większości tego rodzaju przetargi. Wynika to prawdopodobnie z tego, że rolnicy chcą inwestować w technologię i sprzęt. Zakup ziemi to jednak spory wydatek, a więc „mrożenie kapitału”.

  • Czy dzierżawa gruntów od KOWR możebyć kołem ratunkowym dla hodowców trzody i bydła?

– Hodowla w Polsce jest poważnym problemem. Rzeczywiście rząd, a resort rolnictwa w szczególności, pracują nad rozwiązaniami umożliwiającymi odbudowę pogłowia zwierząt hodowlanych. Niestety mamy potworny spadek pogłowia, trzody chlewnej, ze względu na afrykański pomór świń. Notujemy też poważny spadek pogłowia bydła i owiec. Jest więc zielone światło dla działań poprawiających sytuację hodowców.

  • Poza działaniami stricte rolniczymi, KOWRrealizuje także również akcje promocyjne i pomocowe. Na czym one polegają?

– Bardzo ważnym zdaniem jest promowanie naszej żywności, zarówno na rynku wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Działania w tym zakresie mają na celu podnoszenie atrakcyjności produktów naszych rolników, ogrodników, sadowników i hodowców, zwiększając konsumpcję na rodzimym rynku, a także zdobywanie rynków za granicą, podnosząc w ten sposób export. W kompetencjach KOWR jest także wiele innych zadań, między innymi nadzór nad uprawami akcyzowymi. Uprawa tytoniu w naszym regionie stanowi ponad 50 procent krajowej produkcji. Nadzorujemy także uprawy maku i konopi. Realizujemy wiele programów społecznych np. „program dla szkół”. Jest to program uzupełniający dietę żywieniową dla dzieci i młodzieży w szkołach. W naszym regionie jest 950 szkół, z których aż 789 jest objętych tym programem. Przypomnę jeszcze o sztandarowej „Bitwie regionów”, w której rywalizują Koła Gospodyń Wiejskich na lokalne przysmaki, przygotowane wyłącznie z produktów regionalnych. Nasze KGW zawsze są na topie w tym konkursie, bo LUBELSKIE jest smaczne. W tym roku finał regionalny miał miejsce w Janowie Podlaskim, podczas corocznej Aukcji Koni Arabskich Pride of Poland.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Porzuć kanapę i wskocz w mundur, czyli „Ferie z WOT”

Porzuć kanapę i wskocz w mundur, czyli „Ferie z WOT”

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej już po raz siódmy przygotowuje się do projektu „Ferie z WOT”. Jest on skierowany przede wszystkim do pełnoletnich uczniów szkół średnich, studentów i nauczycieli, którzy zimową przerwę w nauce chcą spędzić aktywnie. Szkolenia podstawowe i wyrównawcze rozpoczną się już 14 lutego br.

Kino, basen, roboty, sport. Miliony na świetlice dla dzieci i młodzieży

Kino, basen, roboty, sport. Miliony na świetlice dla dzieci i młodzieży

Lubelski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża otrzyma ponad 4,6 mln zł z funduszy unijnych na organizację świetlic opiekuńczo-wychowawczych w miastach województwa lubelskiego. Umowa na to zadanie zostala już podpisana.

Piotr Błażewicz pozostanie na stanowisku dyrektora pogotowia w Zamościu

Błażewicz zostaje w pogotowiu. Wygrał konkurs na dyrektora

Piotr Błażewicz, przewodniczący Rady Miasta Zamość i szef miejskich struktur PiS wygrał konkurs na dyrektora Samodzielnej Publicznej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu. Nie ma natomiast jeszcze decyzji władz województwa co do stanowiska dyrektora szpitala w Radecznicy.

Przemysław Czarnek poleci do USA. Kogo jeszcze zobaczymy na zaprzysiężeniu Trumpa?

Przemysław Czarnek poleci do USA. Kogo jeszcze zobaczymy na zaprzysiężeniu Trumpa?

Były minister edukacji w rządzie Zjednoczonej Prawicy, obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości, Przemysław Czarnek, potwierdził, że wybiera się do USA. Polityk weźmie udział w poniedziałkowym zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na urząd 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Motor zremisował w sparingu z MTK Budapeszt

Motor zremisował w sparingu z MTK Budapeszt

Piłkarze Motoru mają za sobą pierwszy sparing podczas obozu w Turcji, a drugi przy okazji zimowych przygotowań. Podopieczni trenera Mateusza Stolarskiego w piątek zremisowali z węgierskim MTK Budapeszt 1:1. Na boisku w ogóle nie pojawili się: Samuel Mraz i Kaan Caliskaner.

Dewastacja Ściany Pamięci w Biłgoraju. Sprawca usłyszał zarzuty

Dewastacja Ściany Pamięci w Biłgoraju. Sprawca usłyszał zarzuty

Policjanci zatrzymali 42-letniego mężczyznę podejrzanego o zniszczenie Ściany Pamięci przy dawnym cmentarzu żydowskim w Biłgoraju. Sprawcy grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności.

Kiedy wojskowe śmigłowce na lubelskim lotnisku?

Kiedy wojskowe śmigłowce na lubelskim lotnisku?

Budowa Stałej Bazy Lotnictwa Wojskowego w Lublinie, pomimo wcześniejszych trudności, pozostaje w planach Ministerstwa Obrony Narodowej (MON). Jak poinformował prezes Portu Lotniczego Lublin trwają już przygotowania do podpisania umów cywilnoprawnych i operacyjnych między lotniskiem a wojskiem.

Od wielu lat zamojski finał WOŚP odbywa się w gościnnych progach Galerii Twierdza. Tak będzie i w tym roku
21 stycznia 2025, 9:00
galeria

Cały Zamość gra dla WOŚP. Wiemy, co w programie

Licytacje na allegro już trwają. We wtorek ruszą „Kiermasze z serduszkiem”, ale najwięcej w ramach 33. Finału WOŚP wydarzy się w Zamościu w niedzielę. Zresztą nie tylko w mieście, dla zamojskiego sztabu gra też cała gmina Zamość.

Po wpadce w Spale świdniczanie chcą wrócić do wygrywania. Z takim zamiarem jadą do Radomia

PZL Leonardo Avia Świdnik chce się zrehabilitować za wpadkę w Spale

Wyjazdowym rywalem PZL Leonardo Avii Świdnik będzie w sobotę spadkowicz z PlusLigi Czarni Radom. Mecz rozpocznie się o godzinie 15

Światowy Dzień Pizzy. Gdzie zjeść dobrą pizzę w Lublinie?
galeria

Światowy Dzień Pizzy. Gdzie zjeść dobrą pizzę w Lublinie?

17 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Pizzy. Placek z pomidorami i serem pochodzi Włoch, jednak podbił podniebienia całego świata. Gdzie w Lublinie zjemy najlepszą pizzę?

CZAS NA PRZEDSTAWIENIE

Teatr Centralny: trzy miesiące na scenie (repertuar)

Teatr Centralny w Lublinie pochwalił się planami i premierami, które zobaczymy w najbliższym czasie. Będzie dużo Lema, będzie komedia z wątkiem kryminalnym osadzona w sanatorium.

Zamknięty przejazd wywołał burzę w mieście. Ale prokuratura śledztwo umarza

Zamknięty przejazd wywołał burzę w mieście. Ale prokuratura śledztwo umarza

Zamknięcie przejazdu kolejowego w październiku 2023 roku budziło duże emocje w Międzyrzecu Podlaskim. Starostwo powiatowe złożyło nawet zawiadomienie do prokuratury. Ale ta niedawno umorzyła śledztwo.

Jest nowy minister nauki i szkolnictwa wyższego

Jest nowy minister nauki i szkolnictwa wyższego

W piątek o godz. 13 prezydent Andrzej Duda powołał nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego - Marcina Kulaska. Zastąpił on na tym stanowisku Dariusza Wieczorka.

 Adam Deja i jego koledzy tydzień zaczęli od testów, a zakończą meczem kontrolnym z Avią Świdnik

Górnik Łęczna w sobotę rozegra pierwszy w tym roku mecz kontrolny

Piłkarze Górnika Łęczna po ponad tygodniu treningów rozpoczynają gry kontrolne. Pierwszym rywalem zielono-czarnych będzie trzecioligowa Avia Świdnik. Mecz odbędzie się w sobotę o godzinie 11 na boisku w Milejowie

Sztuczna inteligencja w wykrywaniu raka jajnika
Film z operacji
film

Sztuczna inteligencja w wykrywaniu raka jajnika

Sztuczna inteligencja może lepiej od lekarzy diagnozować guzy jajnika. Artykuł na ten temat pojawił się w czasopiśmie naukowym „Nature Medicine”. Jego współautorem jest lubelski lekarz.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium