Kontrole i mandaty za nieprawidłowe stosowanie fumigantów, czyli preparatów zawierających silnie trujące substancje. To odpowiedź wojewody lubelskiego na ostatnie tragedie, również w naszym województwie.
– Jak państwo wiecie, w ostatnim czasie, w wyniku nieodpowiedniego wykorzystania środków ochrony roślin, życie straciło dziecko. Chcemy zwrócić uwagę, aby takie przypadki nie powtarzały się w przyszłości – powiedział podczas konferencji wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.
Tym zagrożeniem życia są fumiganty, czyli preparaty zawierające fosforek glinu oraz fosforek magnezu. Fosforki glinu i magnezu znajdziemy m.in. w środkach przeciwko kretom i innym gryzoniom. Te związki pod wpływem wilgoci powietrze zaczynają wydzielać fosforowodór, który jest gazem silnie trującym.
>> Niebezpieczne środki na gryzonie. Zmarł 2-letni chłopczyk <<
W ostatnim czasie Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa podjęła szereg działań mających na celu zminimalizowanie zagrożeń związanych z niewłaściwym stosowaniem środków ochrony roślin.
– Obejmują one kontrole punktów sprzedaży oraz działania informacyjne. W ramach kontroli sprawdzamy poprawność funkcjonowania punktów obrotu oraz weryfikujemy, czy środki są stosowane zgodnie z instrukcjami. Informujemy również o miejscach, gdzie można bezpiecznie oddać nieużywane środki do utylizacji – zaznaczył z kolei Piotr Włodarczyk, lubelski wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa.
>> Sekcja zwłok 2-latka z Tomaszowa. To zatrucie silną substancją toksyczną <<
Na terenie województwa lubelskiego istnieje tylko jeden punkt zajmujący się utylizacją środków na bazie fumigantów. Znajduje się on przy ul. Metalurgicznej 17c w Lublinie (dawniej Lubelska Agencja Ochrony Środowiska). Niestety utylizacja tego typu odpadów jest płatna. Stąd istnieją obawy, że środki te będą wyrzucane do lasów.
– Jest to możliwe, dlatego kluczowe jest zwiększenie świadomości społecznej na temat ryzyka. Fumiganty emitują toksyczny gaz, który jest śmiertelnie niebezpieczny – podkreśla Włodarczyk.
Wojewoda zapowiedział, że rozważane jest wprowadzenie bezpłatnej utylizacji tych środków, ale nie podana została konkretna data, ani miejsce przekazywania tych odpadów.
PIORiN zwrócił się z prośbą do sklepów stacjonarnych oraz portali internetowych o listę osób, które zakupiły tego typu środki. Prowadzone są kontrole gospodarstw, w kierunku tego czy preparaty są stosowane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa oraz przeznaczeniem. Za nieprawidłowe użytkowanie środków grozi mandat karny w wysokości od 50 do 500 zł.
– Dotarliśmy już do ponad 3800 nabywców tych środków. Nałożono 5 mandatów karnych za nieprawidłowe stosowanie preparatów – dodaje Włodarczyk.
Kontrole i bezpieczeństwo użytkowników fumigantów to odpowiedź na rosnącą liczbę zatruć i zgonów związanych ze stosowaniem tych środków. Łącznie z powodu stosowania środków zawierających fosforek glinu i magnezu zmarło troje dzieci, w tym jeden przypadek odnotowano w województwie lubelskim.