Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Styl życia - Rozrywka

27 czerwca 2013 r.
18:05
Edytuj ten wpis

Paul McCartney w Polsce: Niemożliwe stało się możliwym!

0 1 A A
Tak Paul McCartney grał podczas pamiętnego tournee po Ameryce Północnej w 1976 roku<br />
Credit:<br />
 (Univ
Tak Paul McCartney grał podczas pamiętnego tournee po Ameryce Północnej w 1976 roku
Credit:
(Univ

McCartney przez długie 50 lat swojej kariery omijał z koncertami Polskę. Już wydawało się, że nie zaprezentuje się u nas nigdy. Jednak jego nowe tournee ma warszawski przystanek.
W sobotę 22 czerwca Macca da koncert na Stadionie Narodowym w Warszawie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zespół The Beatles, z którym Paul McCartney zrobił wielką karierę i dla którego napisał hitowe kawałki "All My Loving”, "I'll Follow the Sun”, "The Long and Winding Road”, "Yesterday”, "Eleanor Rigby”, "Penny Lane”, "Hey, Jude” i "Let It Be”, wprawdzie nie grywał na żywo przez wszystkie lata swogo istnienia, ale robił to – salowo i plenerowo – wystarczająco długo (1960–1966), by słuchacze mocno dziwili się, że nie dotarł do Polski.

Stonesi, wielcy konkurenci McCartneya i S-ki, zagrali u nas w 1967 roku z przyjemnością. W związku z nieobecnością Beatlesów i preferencjami seksualnymi ich menedżera ukuto nawet taki żarcik, że Brian Epstein próbował znaleźć odpowiedni kontakt w Warszawie w sprawie koncertów, ale stracił zapał, kiedy przeczytał gdzieś, że w tym mieście nie ma ani ładnych chłopców, ani gejów. Doszedł do wniosku, że nie ma tu po co przyjeżdżać.

Sytuacja stała się jeszcze dziwniejsza po rozpadzie Czwórki z Liverpoolu. W latach 70., kiedy Paul McCartney liderował grupie Wings, koncertowanie w Polsce było już o wiele łatwiejsze i było sporo sposobów, okazji i możliwości, by u nas wystąpić. Polscy fani multiinstrumentalisty wyspecjalizowanego w grze na basie mieli z kolei świadomość, że ich faworyt raczej lubi scenę, bo stawał na niej ze Skrzydłami bardzo często, o czym można było usłyszeć i przeczytać z coraz bardziej otwartych na świat nadwiślańskich mediów.

Ale znowu ścieżki się nie przecięły. Teraz zwolennicy McCartneya mogą przynajmniej posłuchać przebojów "Hi, Hi, Hi”, "My Love”, "Jet”, "Let Me Roll It”, "Bluebird”, "Band on the Run”, "Magneto and Titanium Man”, "Silly Love Songs” i "Let ‘Em In” z właśnie wznowionej znakomitej koncertówki "Wings over America”. Dokumentuje ona trasę koncertową zespołu Wings po Ameryce Północnej w 1976 roku. To było jedno z największych wydarzeń rockowych połowy lat 70., podczas którego band wystąpił dla ponad 600 tysięcy fanów na 31 koncertach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Stosunki koncertowe Paul McCartney–Polska nie poprawiły się po rozwiązaniu Wings i przejściu artysty w fazę solową. O ile absencję w latach 80. można wytłumaczyć jeszcze bardziej skomplikowaną sytuacją w naszym kraju niż w poprzednich dekadach (choć warto pamiętać, że w tamtych czasach drogę do nas znaleźli m.in. Elton John, Tina Turner, Kraftwerk, Budgie, Metallica i Clif Richard), to nieobecność muzyka w latach 90. i przez ponad 10 lat XXI wieku jest zastanawiajaca.

I oto kiedy wielu polskich słuchaczy pewnie zapomniało, że ex-Beatle to wciąż koncertujący artysta i pogodziło się, że nie usłyszy u siebie na żywo w jego wykonaniu nie tylko hitów The Beatles i Wings, ale także żadnej z solowych pereł (np. "Another Day”, "Tug of War”, "Pipes of Peace”, "No More Lonely Nights”, "Spies Like Us”, "Press”, "Once Upon a Long Ago”, "My Brave Face”, "This One”, "Hope of Deliverance” i "Off the Ground”), ten 71-letni już facet pisze na swoim profilu fejsbukowym, że niebawem wystąpi w Polsce, jakby spełniło się jego marzenie. – Jestem szczęśliwy, że w końcu przyjadę do Polski, zawsze chciałem się tu znaleźć – zwierza się muzyk.

– Z całą pewnością będzie to wyjątkowy koncert – potwierdza Piotr Metz, dziennikarz PR3 i miłośnik twórczości The Beatles. – Widziałem kilkanaście koncertów McCartneya, miałem też dwukrotnie możliwość porozmawiania z nim osobiście. Za drugim razem przywitał mnie perfekcyjnie wypowiedzianym "cześć”. Chyba możemy więc liczyć na kolejne "cześć” – uśmiecha się Metz. – Nie spóźnijcie się! – prosi z kolei fanów sam gwiazdor.

Patron planety w Kosmosie nazwanej jego imieniem i nazwiskiem oraz posiadacz gwiazdy na Hollywood Walk of Fame wystąpi w Warszawie na Stadionie Narodowym 22 czerwca w ramach tournee po sześciu krajach zatytułowanego "Out There!”.

Da prawie trzygodzinny show na scenie 3,5-metrowej wysokości, przywiezionej przez 31 ciężarówek wraz ze sprzętem zawierającym m.in. 130 kolumn głośnikowych. – Paul przypomni nam przeboje The Beatles i Wings oraz swoje solowe hity – zdradza Piotr Metz, autor niedawnego wywiadu z artystą. – Może zaprezentuje też coś przygotowywanego na kolejny longplay. Tak czy inaczej wykona około 40 utworów – dodaje dziennikarz.

Sam McCartney, zapytany o to, dlaczego wystąpi w naszym kraju dopiero po 50 latach działalności artystycznej, w tym koncertowej, rozkłada ręce i mówi: – Naprawdę nie wiem, tak się po prostu poukładało. Mogę powiedzieć tylko tyle, że aby koncert gdzieś się odbył, musi zwykle harmonijnie zagrać bardzo wiele czynników organizacyjnych i innych. To bywa w niektórych przypadkach niemożliwe przez wiele lat, aż staje się niespodziewanie możliwe. (jsz)

Pozostałe informacje

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

Galeria Rzeźby prof. Mariana Koniecznego podlega Muzeum Zamojskiemu. Są w niej prezentowane prace artysty, autora tak znanych pomników jak np. Warszawskiej Nike, Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ale również Jana Zamoyskiego w Zamościu. Przed budynkiem na os. Planty, niezależnie od wewnętrznej ekspozycji podziwiać można rzeźby Wisła, Macierzyństwo I i Macierzyństwo II

Jest plan, by zmienić plan. A galerię wyprowadzić

Teraz można tam prowadzić jedynie działalność związaną z turystyką. Jeśli plan zagospodarowania przestrzennego się zmieni, to budynku obecnej galerii rzeźby mógłby powstać dzienny dom opieki dla seniorów. Radni dali na to zgodę. Ale decyzję poprzedziła dyskusja, bo nie wszystkim pomysł się podobał.

Fryderyk Janaszek strzelił w sobotę gola w meczu przeciwko GKS Tychy, ale Górnik nie zdołał sięgnąć po wygraną

Górnik Łęczna formalnie zakończył rundę jesienną. Stali się specjalistami od remisów

Górnik Łęczna zakończył rundę jesienną zremisowanym meczem z GKS Tychy. Nie było to jednak ostatnie spotkanie zielono-czarnych w tym roku kalendarzowym. Podopiecznych trenera Pavola Stano czekają jeszcze dwa starcia z rundy rewanżowej

Robert Lis

Cztery lata dyrektora Lisa. Powody odejścia ze szpitala

Robert Lis z końcem roku rozstaje się ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Potwierdza, że na rezygnację z dyrektorskiego stanowiska złożyły się głównie względy osobiste. A placówkę zostawia w dobrej kondycji.

Kolejny pedofil w rękach "łowców głów"
film

Kolejny pedofil w rękach "łowców głów"

Lubelscy policjanci we współpracy z funkcjonariuszami ze stolicy zatrzymali 46-letniego mężczyznę poszukiwanego za pedofilię. Najbliższe 6 lat spędzi w więzieniu.

AWP Budowlani II Lublin zakończyła rundę jesienną przegraną z KS AWF AZS II Warszawa

AWP Budowlani II Lublin zakończyli rundę porażką w Warszawie

W ostatnim meczu rundy jesiennej AWP Budowlani II Lublin przegrali na wyjeździe z KS AZS AWF II Warszawa.

Nie wyszedł mu zakręt i zaparkował w ogrodzeniu

Nie wyszedł mu zakręt i zaparkował w ogrodzeniu

Alkohol i jazda na motocyklu to nie jest dobre połączenie. Przekonał się o tym 77-letni mieszkaniec powiatu ryckiego.