ROZMOWA z Pawłem Markiewiczem, wiceprezesem Organizacji Środowiskowej Akademickiego Związku Sportowego Województwa Lubelskiego
- Czy w Lublinie jest moda na sport akademicki?
– Tak. Sport akademicki cały czas zyskuje. Obserwujemy coraz większą rzeszę dzieciaków uczęszczających na zajęcia sportowe. Widzimy, jak rodzice – niegdyś sportowcy z Akademickiego Związku Sportowego – wysyłają do nas swoje pociechy na treningi, do klas profilowanych. Bardzo się cieszymy, że tak to wygląda, że zaczęła się taka moda na sport akademicki. Dzięki temu wyrastają nam, mam nadzieję, kolejne pokolenia fantastycznych sportowców. Wystarczy spojrzeć, chociażby, na pływanie i na wyniki młodzieży.
- Jak ubiegły rok wyglądał w przypadku AZS Lublin?
– Prowadziliśmy swoją działalność niejako dwutorowo. Z jednej strony mamy sport wyczynowy. Cały czas promujemy go niemal na wszystkich uczelniach wyższych poprzez nasze kluby uczelniane. Z drugiej, sama Organizacja Środowiskowa, jak i Klub Środowiskowy AZS Lublin, organizują sport powszechny dla mieszkańców miasta. Pamiętajmy, chociażby, o cyklu biegów „Biegnij Lublin” czy biegu ekstremalnym „Lubelski Bieg Nieustraszonych”. Klub Środowiskowy odpowiada też za organizację Akademickich Mistrzostw Polski. Sukcesem zakończyły się, na przykład, AMP-y w pływaniu czy Mistrzostwa Polski Juniorów w lekkiej atletyce. Pole działania jest dosyć szerokie.
- Jeśli chodzi o Akademickie Mistrzostwa Polski, to czy Lublin jest postrzegany jako dobry organizator takich imprez?
– Wydaje mi się, że Zarząd Główny Akademickiego Związku Sportowego, a co za tym idzie również Ministerstwo Sportu i Turystyki, ocenia nasze działania bardzo pozytywnie. Najlepszym tego świadectwem niech będą kolejne AMP-y w pływaniu. Jest kilka prestiżowych imprez w ramach tego cyklu. Jedną z nich mieliśmy dwa lata temu, czyli AMP-y w lekkiej atletyce. Od dłuższego czasu regularnie gościmy też pływaków, a pamiętajmy, że to jest prawie 1000 znakomitych sportowców.
- Jak Lublin wypada w rywalizacji sportowej na tle innych ośrodków?
– Bardzo dobrze. Ten rok może był odrobinę gorszy z różnych powodów. Cały czas UMCS jest w czołówce najbardziej usportowionych uczelni w kraju. Dużym sukcesem było także pojawienie się na podium uczelni medycznych naszego Uniwersytetu Medycznego – stało się tak pierwszy raz w historii. Na wysokim poziomie jest także sport na Uniwersytecie Przyrodniczym oraz Politechnice Lubelskiej. Pamiętajmy też o Akademickim Mistrzostwie Europy piłkarek ręcznych z Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej w Lublinie. Ten rok możemy zaliczyć do udanych – zarówno na lubelskim podwórku, jak i na forum ogólnopolskim.
- AZS Lublin to nie tylko sport studentów, ale także sport mieszkańców miasta. Przykładem mogą być projekty zgłaszane corocznie do Budżetu Obywatelskiego…
– Są to projekty bardzo popularne. Świadectwem tego, że są one – w naszym przekonaniu – potrzebne niech będzie to, że „Aktywny Lublin” będzie realizowany już po raz czwarty. Mieszkańcy bardzo chętnie z niego korzystają. Mamy takie zajęcia jak Fight Lady – treningi z obrony własnej dla kobiet – czy te dedykowane osobom starszym. Realizujemy także projekt Amatorskie Ligi Lublina – w drużynach, które zgłosiły się do rozgrywek jest młodzież, przedstawiciele lubelskich firm czy pracownicy uczelni wyższych. Marzy nam się, żeby pod koniec tego sezonu zorganizować turniej dzielnic w piłce nożnej. Taka rywalizacja wpłynęłaby pozytywnie na relacje mieszkańców z władzami dzielnic.
- AZS Lublin to nie tylko sportowcy, ale także organizatorzy zawodów.
Zgadza się. AZS to kilkanaście klubów uczelnianych, które muszą być w jakiś sposób zorganizowane. Są zarządzane przez młodych ludzi, którzy zdobywają doświadczenie organizacyjne i finansowe. Studenci zajmują się, na przykład, organizacją zawodów, zarządzaniem finansami pozyskanymi od uczelni, samorządu i od sponsorów. Dzięki temu nabierają doświadczenia, którego nie zdobędą nigdzie indziej.
===
Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu „oczkiem w głowie”
Największą imprezą, organizowaną przez AZS Lublin w tym roku, będą AMP-y w pływaniu (2-4 kwietnia) na Aqua Lublin. Studenci, biorący w nich udział są w cyklu przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Będą to również zawody przygotowujące do Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu (20-24 maja), które także odbędą się na Aqua Lublin. Co ważne, dla zawodników będą to ostatnie zmagania, które będą mogły dać im kwalifikację olimpijską.