Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

17 czerwca 2016 r.
13:59

Chirurgiczne leczenie otyłości – wymysł czy konieczność?

Otyłość to jedna z najbardziej powszechnych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Zatrważająco szybko rośnie liczba osób z nadwagą oraz ludzi otyłych. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci częstość występowania otyłości potroiła się. Każdego roku przybywa osób otyłych, także dzieci i młodzieży. Problem z nadmiarem tkanki tłuszczowej dotyka również sporej części Polaków. Niestety nie zawsze z otyłością da się walczyć dietą i aktywnością fizyczną. Coraz częściej sposobem na wygraną z chorobą jest operacja bariatryczna. O tym, na czym polega tego typu zabieg i kto powinien się na niego zdecydować, mówi dr n. med. Wiesław Pesta z Żagiel Med w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Otyłość i nadwaga zmorą naszego społeczeństwa

Otyłość to problem, który dotyczy wielu ludzi na całym świecie. Winne są temu zmiany stylu życia, w tym głównie ograniczenie aktywności fizycznej i spożywanie nieregularnych posiłków oraz zbyt dużej ilości wysokokalorycznych produktów. Mówiąc prościej, wielu z nas za dużo je, jednocześnie za mało się ruszając. Osoby mające skłonność do tycia powinny więc zwracać szczególną uwagę na to, co i ile jedzą, i równolegle zadbać o minimum aktywności ruchowej. – zauważa dr Wiesław Pesta. Jednocześnie podkreśla, że w niektórych przypadkach otyłość może być związana także z różnego rodzaju schorzeniami. Leczenie niedoczynności tarczycy czy zaburzeń hormonalnych na pewno pomoże utrzymać stosowną masę ciała – dodaje.  

Problem rodzi problem

Niestety w dalszym ciągu nie wszyscy są świadomi konsekwencji, jakie niesie ze sobą zbyt duża masa ciała. Cukrzyca, miażdżyca, udary mózgu czy choćby zawał serca – każda z tych chorób jest wypadkową nadmiaru tkanki tłuszczowej. Co zatrważające, coraz częściej te choroby dotyczą także otyłych nastolatków! Ale nie tylko o zdrowie fizyczne tu chodzi. Z punktu psychologicznego i socjologicznego otyłość i nadwaga bardzo często prowadzą do wykluczenia z życia społecznego. Często tacy ludzie sami rezygnują z kontaktów z innymi. Czują się źle, bo wyglądają źle. Łatwo wpadają też w stany depresyjne  wynikające z pogarszającej się systematycznie jakości życia – mówi dr Pesta.

Kiedy dieta nie pomaga

Każda dieta kierunkowa jest dietą niefizjologiczną i nie da oczekiwanych rezultatów osobom
z otyłością III stopnia (olbrzymią). Skuteczność leczenia zachowawczego otyłości olbrzymiej ocenia się obecnie na 1-8%. Za skuteczne uważamy takie postępowanie, które zbliży chorego do należnej masy ciała i ją utrzyma bez efektu jojo. Skuteczność leczenia chirurgicznego ocenia się natomiast na poziomie 85-90% w zależności od rodzaju wykonanej operacji. – mówi dr Pesta. W chirurgii bariatrycznej wykonywane są obecnie trzy typy zabiegów operacyjnych: restrykcyjny, wyłączający i połączenie obu - restrykcyjno-wyłączający. Przez wiele lat zabiegiem najczęściej wykonywanym z grupy restrykcyjnych była pionowa plastyka żołądka, a następnie opasanie przepaską regulowaną. Obecnie zdecydowanie odchodzi się na świecie i w polskich ośrodkach od tych operacji ze względu na ich małą skuteczność oraz możliwe odległe następstwa. Przepaskę regulowaną polecamy jedynie u tych chorych, u których z założenia planujemy dwuetapowe postępowanie chirurgiczne. Operacją obecnie najczęściej wykonywaną jest laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka, czyli sleeve-gastrektomia. Oprócz efektu restrykcyjnego (zmniejszającego objętość żołądka) ma ona w sobie mechanizm neuroendokrynny związany ze zmniejszeniem po operacji produkcji greliny, którą uważamy za hormon głodu i która uczestniczy w skomplikowanych mechanizmach oddziałujących na ośrodek łaknienia w korze mózgu oraz powoduje spadek masy ciała i ustępowanie schorzeń współistniejących takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze czy dyslipidemie. – mówi dr Pesta i dodaje, że w tych mechanizmach uczestniczą także inkretyny i polipeptyd YY.

Z kolei przykładem operacji restrykcyjno-wyłączającej jest tzw. gastric-by-pass. Jest to operacja polegająca na wytworzeniu tuż pod przełykiem niewielkiego zbiornika z górnej części żołądka i zespoleniu go z odciętym jelitem cienkim ok. 150 cm od jego początku, a następnie zespoleniem jelitowo-jelitowym. W ten sposób wyłączamy z wchłaniania produktów pokarmowych 1,5 m jelita cienkiego. – tłumaczy dr Pesta. Efekt powrotu do należnej masy ciała oraz ustępowania schorzeń współistniejących jest, wydaje się, najlepszy spośród operacji bariatrycznych, choć bardziej skomplikowany od sleeve-gastrektomii i wymagający też suplementacji witaminowej. 

Coraz częściej znajduje swoje miejsce także tzw. mini gastric-by-pass. Zaletą tej operacji jest tylko jedno zespolenie żołądkowo-jelitowe, a efekt podobny. – opisuje dr Pesta. Bardzo rzadko wykonuje się inne operacje, np. wyłączenie żółciowo-trzustkowe (operacja wyłączająca), które dedykuje się chorym monstrualnie otyłym, najczęściej w Stanach Zjednoczonych.

Kwalifikacja na zabieg

Nie ma ustalonych granic wiekowych dla osób, które chciałyby poddać się operacji bariatrycznej. Zazwyczaj jednak chirurdzy proponują takie rozwiązania osobom w wieku 18-60 lat, chociaż granica górna może być płynna i jest bardzo indywidualna.  Najważniejszym kryterium w tym przypadku jest wskaźnik masy ciała (BMI), chociaż też nie jest to parametr doskonały – mówi dr Pesta. Kiedy mamy do czynienia z otyłością III stopnia ( BMI powyżej 40kg/m2), sytuacja jest na tyle poważna, że operacja bariatryczna staje się koniecznością wobec braku efektów postępowania zachowawczego.
W przypadku otyłości II stopnia (35- 39,9 kg/m2) również rekomendowany jest zabieg, szczególnie jeśli dodatkowo pacjentowi towarzyszy nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, czy zaburzenia gospodarki tłuszczowej. Należy jednak pamiętać, że kwalifikacja pacjentów do leczenia operacyjnego powinna dotyczyć tych chorych, u których zawiodły dotychczasowe sposoby odchudzania. – podkreśla dr Pesta.

 

Otyłość to choroba! Nadmiar tkanki tłuszczowej nie tylko wpływa na nasz wygląd, lecz także zdrowie fizyczne i psychiczne. Z otyłością trzeba walczyć! Najpierw zacząć należy od metod najprostszych, czyli zmiany trybu życia. Odpowiednio zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna to dla ciała najlepsze rozwiązanie. Jeśli to nie pomaga, warto zwrócić się o pomoc do lekarza, który zleci odpowiednie badania, zdiagnozuje przyczyny otyłości i wybierze najwłaściwszy sposób jej leczenia. Najważniejsze, aby nie bagatelizować tego problemu, bo otyłość sama nie minie, a w konsekwencji może kosztować nas nawet życie.

 

 

Pozostałe informacje

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium