Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

29 czerwca 2018 r.
15:05

Co trzeba wiedzieć o elektrycznej wyciągarce terenowej?

2 0 A A

Elektryczna wyciągarka terenowa to sprzęt, który przyda się każdemu wielbicielowi off-road, uczestnikowi rajdów, właścicielowi roboczego pickupa czy samochodu z napędem 4x4. Urządzenia te są łatwe w montażu, uniwersalne i bardzo przydatne, zwłaszcza w czasie wypraw po terenach niezabudowanych, np. w górach czy w lasach. Co warto o nich wiedzieć?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Budowa wyciągarki elektrycznej

Elektryczna wyciągarka terenowa wyposażona jest w silnik, który moc pobiera z akumulatora samochodu. Sprzęt ten ma niewielkie wymiary, ale jego moc niekiedy dochodzi nawet do 9 KM. Przekładnie zwalniające oraz hamulec sprawiają, że wysokie obroty przekładają się na moc uciągu. Silnik powoduje obracanie bębna, na który nawijana jest lina zakończona hakiem. Lina rozkładana jest na bębnie równomiernie dzięki stalowym rolkom lub aluminiowym prowadnicom nazywanym ślizgami.

Terenowe wyciągarki samochodowe Dragon Winch mogą być sterowane radiowo lub za pomocą kabla, dzięki czemu możliwe jest zachowanie bezpiecznej odległości od pracującego urządzenia.

Jak dobrać moc wyciągarki do wielkości auta?

Elektryczną wyciągarkę samochodową należy dobrać zarówno do masy samochodu, z którym będzie pracować, jak i pod względem zastosowania. Sprzęt mający służyć głównie do asekuracji pojazdów musi działać szybko i sprawnie, natomiast na rajdach przeprawowych niezbędny jest sprzęt o dużej mocy. Ważnym parametrem jest również uciąg, którego wartość należy zawyżyć, ponieważ w warunkach terenowych pojazd nie będzie wyciągany na równej drodze, ale raczej na piasku czy wciągającym błocie. Najlepiej przyjąć regułę, że uciąg wyciągarki powinien równać się dwukrotnej masie pojazdu.

Pod uwagę należy wziąć również wagę wyciągarki. W przypadku małych oraz średnich pojazdów sprawdzają się urządzenia, których całkowita masa wynosi ok. 30 kg. Duże znaczenie ma na pewno rodzaj liny, ponieważ sprzęt z liną stalową i stalowymi rolkami waży średnio aż o 20 kg więcej niż wyciągarka z liną syntetyczną i ślizgiem aluminiowym. Do masy urządzenia dodaje się również wagę śrub i płyty montażowej. W niewielkich autach ciężka wyciągarka może znacząco utrudniać jazdę oraz nadmiernie obciążać zawieszenie. Zobacz również artykuł "Wyciągarki samochodowe – nie tylko do samochodów."

Jak prawidłowo używać wyciągarki?

Pierwszym krokiem do użycia wyciągarki elektrycznej jest prawidłowy montaż. Przede wszystkim nie wolno urządzenia zukosować, ponieważ może to je trwale uszkodzić. Wyciągarkę należy umieścić poziomo na stabilnej ramie ze stali, stosując do tego odpowiedni system montażu. Bardzo ważne jest to, aby urządzenie znajdowało się na powierzchni płaskiej – najlepiej nadaje się do tego specjalna płyta montażowa, dopasowana do modelu. Wyciągarkę montuje się do płyty za pomocą śrub, których grubość musi być dostosowana do grubości płyty – śruba musi całkowicie przechodzić przez nakrętkę. Niedozwolony jest bezpośredni montaż prowadnicy rolkowej liny do wyciągarki. Zawsze należy przymocować prowadnicę do płyty montażowej, ponieważ ułatwia to wysuwanie oraz wsuwanie się liny.

Zanim przystąpi się do użytkowania wyciągarki, należy wykonać test działania urządzenia, zwijając i rozwijając kilkukrotnie linę. W celu rozłączenia przekładni należy ustawić jej dźwignię w pozycji „LUZ” lub „OUT”, aby możliwe było swobodne odwijanie liny. Na tym etapie zabronione jest uruchamianie silnika. W celu rozpoczęcia wciągania należy przełączyć dźwignię na pozycję „PRACA” lub „IN”. Silnik można uruchomić dopiero po zazębieniu się przekładni – wystarczy pociągnąć za linę, aby ją zabezpieczyć. Przed rozpoczęciem korzystania z urządzenia trzeba jeszcze raz sprawdzić wszystkie podłączenia, kable oraz linę. Wyciągarką steruje się za pomocą znajdujących się na sterowniku przycisków „IN” i „OUT”.

 

Pozostałe informacje

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego
Zdjęcia
galeria

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

Lublin uczcił dzisiaj 89. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji odbył się marsz pamięci, który wyruszył z placu Litewskiego, przez deptak i ulicę Królewską do Archikatedry.

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Plac budowy został przekazany w środę i prace ruszyły natychmiast. Na osiedlu Chmielna II w Krasnymstawie powstaje boisko. Będzie dostępne dla wszystkich.

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Albo trzeba kranówki nałapać na zapas, albo po prostu jakoś bez bieżącej wody przeżyć kilka godzin. Przerwy w dostawie zapowiada na poniedziałek PGK Zamość.

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Rozmawiamy z Marek Krzesickim z Pachnowoli koło Puław. Jednym z większych plantatorów truskawki w gminie. Razem z polami, które przepisał dzieciom, posiada około 3,5 hektara truskawkowych pól.

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

W spotkaniu otwierającym 24. kolejkę Orlęta Łuków pokonały ŁKS Łazy 1:0. Gola na wagę trzech punktów strzelił z rzutu karnego Bartosz Młynarczyk.

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Tegoroczny sezon truskawkowy zaczął się kilka tygodni wcześniej, niż zwykle. Choć mamy dopiero początek maja, prace na polach idą pełną parą. Pogoda, nie licząc nocnych przymrozków, dopisuje. Za dwukilogramową łubiankę znad Wisły w tym tygodniu płaciliśmy ok. 35 złotych

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

W spotkaniu przedostatniej kolejki Edach Budowlani Lublin pokonali Drew Pal 2 RC Lechię Gdańsk 29:17.

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Wieźli w samochodzie prawie kilogram narkotyków, więc nic dziwnego, że nie mieli ochoty na spotkanie z policją. Ale po pościgu zostali zatrzymani. Dwaj mieszkańcy powiatu włodawskiego musza się liczyć z długą odsiadką.

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

W dzień jest słonecznie i sporo na plusie, ale nocą temperatura znacząco się obniży. Instytut Meteorologii I Gospodarki Wodnej wydał kolejne w ostatnim czasie ostrzeżenie o przymrozkach. Zimno będzie w całym województwie.

28 przelewów w 2 miesiące. Kobieta straciła duże pieniądze

28 przelewów w 2 miesiące. Kobieta straciła duże pieniądze

Uwierzyła, że może dużo zarobić. A wizja zysku uśpiła jej czujność. 40-latka z powiatu ryckiego tak skutecznie "inwestowała", że straciła aż 85 tys. zł. Teraz oszustów, którzy ją nabrali próbuje ustalić policja.

Pomysł na wycieczkę. Róże, historia i plany na przyszłość
Zdjęcia
galeria

Pomysł na wycieczkę. Róże, historia i plany na przyszłość

To wyjątkowe miejsce, powstałe z pasji do historii i róż. Tych najpiękniejszych kwiatów jest tutaj już ponad 700 odmian. Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych w Kazimierzu Dolnym lada dzień mienić się będzie tysiącem barw.

Bakterie w wodociągu. Problem ma kilka wsi w dwóch gminach

Bakterie w wodociągu. Problem ma kilka wsi w dwóch gminach

Przekroczenie wartości parametru mikrobiologicznego i obecność bakterii kałowych stwierdzili kontrolerzy sanepidu po zbadaniu wody z wodociągu w Wierzchowiskach (gm. Piaski, pow. świdnicki) oraz w Opoczce (gm. Annopol, pow. kraśnicki).

Pysznie jak przed wiekami. Kulinarny festiwal z kuchnią Mikołaja Reja (program)
24 maja 2024, 10:00

Pysznie jak przed wiekami. Kulinarny festiwal z kuchnią Mikołaja Reja (program)

Ćwikiełki w piec namotać, czyli zbliża się Festiwal Mikołaja Reja – mówi prof. Jarosław Dumanowski, który obok Nicolasa Mikołaja Niki Reya, Łukasza Modelskiego i dr Jacka Szklarka przyjedzie do Siennicy Różanej, by od 24-26 maja 2024 opowiadać o ojcu literatury polskiej, gotować wedle jego upodobań i wypiekać mikołajowe gąski

Tragiczny wypadek na motocyklu. Nie żyje 35-letni mężczyzna
AKTUALIZACJA
galeria

Tragiczny wypadek na motocyklu. Nie żyje 35-letni mężczyzna

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jak do tego doszło. Faktem jest, że w wypadku drogowym pod Kraśnikiem dzisiaj rano zginął 35-letni mężczyzna jadący motocyklem.

Oddycha czy nie oddycha? Młodzi ludzie ratowali ofiary wypadków
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria
film

Oddycha czy nie oddycha? Młodzi ludzie ratowali ofiary wypadków

Park Ludowy był w sobotę jak wielki tor nieszczęść i wypadków. Odbywały się tam okręgowe zawody w ramach XXX Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. Uczestnicy musieli pomagać i ratować osoby potłuczone, poparzone, nieprzytomne, omdlałe, ranne i połamane. Na szczęscie byli to tylko pozoranci.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium