W sezonie zimowym na nasze buty czyha wiele niesprzyjających czynników, takich jak błoto, śnieg czy sól drogowa. Dlatego w tym okresie pielęgnacja i regularne czyszczenie obuwia mają kluczowe znaczenie, by mogło nam ono oferować niezbędne właściwości i nienaganną prezencję. Sposoby czyszczenia zależą przede wszystkim od rodzaju zabrudzenia oraz od materiału, z jakiego wykonane jest obuwie. Sprawdź, jak czyścić buty zimowe, żeby móc się cieszyć nim jak najdłużej.
Buty zimowe ze skóry licowej – jak czyścić?
Największymi zagrożeniami dla butów zimowych zrobionych ze skóry licowej są woda, błoto, śnieg oraz sól drogowa. W celu uniknięcia problemów związanych z likwidowaniem opornych zabrudzeń, przed pierwszym użytkowaniem warto obuwie zaimpregnować przy pomocy preparatów dedykowanych skórze naturalnej. Tego rodzaju specyfiki bez problemu znajdziemy w sklepie obuwniczym, często podczas zakupu butów sprzedawcy proponują nam także zakup impregnatów, zabezpieczających buty przed zabrudzeniami i wilgocią.
W większości przypadków buty z naturalnej skóry licowej nie są trudne w pielęgnacji, dlatego nie powinniśmy mieć problemów z ich wyczyszczeniem nawet w sytuacjach, gdy błoto zaschnie na cholewce. Jak czyścić buty zimowe ze skóry? Wystarczy zwilżona szmatka, którą musimy dokładnie przetrzeć całą powierzchnię cholewki. W pozbyciu się zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc pomoże niewielkich rozmiarów szczoteczka z miękkim włosiem.
Czyszczenie butów zimowych z nubuku i zamszu
Buty zimowe wyprodukowane z nubuku lub zamszu znakomicie prezentują się na stopie. Nic więc dziwnego, że obuwie z takich materiałów często gości w naszych garderobach. Jednak chcąc zadbać o świetny wygląd nubuku lub zamszu, musimy pamiętać o pielęgnacji i regularnym czyszczeniu. W tym przypadku także powinniśmy zdecydować się na zastosowanie odpowiednio dobranego preparatu impregnującego, by zabezpieczyć buty przed wilgocią i zabrudzeniami. Dzięki impregnacji o wiele łatwiej będzie nam czyścić nasze ulubione obuwie.
Buty zimowe z nubuku i zamszu wymagają regularnego szczotkowania przy pomocy przeznaczonej do tych materiałów szczoteczki, którą możemy zakupić w sklepie obuwniczym. Jest to niewielkich rozmiarów akcesorium wyposażone z jednej strony w miękkie włosie, a w drugiej w specjalną gumkę do usuwania zabrudzeń. Pielęgnacja butów taką szczoteczką nie tylko umożliwia nam łatwe utrzymywanie obuwia w nienagannym stanie, ale przede wszystkim minimalizuje ryzyko uszkodzenia dość delikatnego materiału, jakimi są nubuk czy zamsz.
Po zabrudzeniu obuwia nigdy nie odstawiajmy go na półkę, najlepiej od razu po przyjściu do domu przystąpić do czyszczenia, by nie doprowadzić do zaschnięcia zabrudzeń, bo mogłoby to nam znacznie utrudnić proces czyszczenia. Podczas czyszczenia butów zimowych z nubuku i zamszu nie używajmy wody, by nie doprowadzić do uszkodzenia struktury materiału. Przygotuj gąbkę do czyszczenia i gumkę do zamszu. Z pomocą gąbki pozbędziesz się z cholewki błota, a dzięki gumce dotrzesz do trudno dostępnych miejsc, by pozbyć się dokładnie wszystkich zabrudzeń.
Buty zimowe – jak usunąć ślady po soli drogowej?
Sól drogowa to artykuł przemysłowy, który jest powszechnie wykorzystywany w okresie zimowym do roztapiania śniegu na chodnikach i ulicach. Jej głównym składnikiem jest chlorek sodu, który stanowi zagrożenie dla naszego obuwia, bez względu na materiał, z jakiego zostało ono wyprodukowane. Zimą na naszych butach często pojawiają się mało estetyczne zacieki, które są właśnie efektem działania chlorku potasu. Na szczęście w dzisiejszych czasach bez trudu możemy pozbyć się takich zabrudzeń przy pomocy specjalistycznych środków albo domowych metod. Kolejny raz warto przypomnieć o znaczeniu impregnacji, która może ochronić buty nie tylko przed wilgocią, ale także przed zabrudzeniami wynikającymi z właściwości soli drogowej.
Wśród domowych metod pozbywania się zacieków po soli drogowej z butów największą sławą cieszy się roztwór octu z wodą w proporcjach 1:1. Zamaczamy czystą szmatkę w przygotowanej w ten sposób miksturze, a następnie delikatnie przecieramy powierzchnię cholewki. Metoda ta sprawdza się doskonale w przypadku butów wykonanych ze skóry licowej.
Artykuł został opracowany we współpracy z marką Sizeer.